REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce bytu z první republiky skrývá velký potenciál

Staré „činžovní“ cihelné domy mají mnoho výhod. Tou první je poloha ve městě, většinou v centrech nebo v širším centru s dobře dostupnými službami. Často velkorysé prostory s vysokými stropy umí architekti výhodně využít a není třeba se jich bát. Reprezentativnost prostoru, původní cihelné zdivo či masivní dřevěné podlahy jsou výhodou při rekonstrukci starých bytů na moderní bydlení.

Je lepší koupit byt v novostavbě nebo ve sto a více let starém domě? Nebo byt v paneláku? Každé z bydlení má svá specifická pro i proti. Architekt Štěpán Lajda s kolegyní Ivetou Mandíkovou dokáže vidět potenciál i tam, kde jiní vidí nevýhody. Tedy v bytech starých i více jak sto let.

„Vysoké stropy sice znamenají úměrně vyšší náklady na vytápění, nicméně nám tento aspekt pomáhá vytvořit velkorysejší, reprezentativnější prostory,“ říká Ing. arch. Štěpán Lajda.

Dalším způsobem, jak využít vyšší stropy, je možné vložení mezipatra, například jako úložného místa, příležitostného lůžka pro spaní nebo pro vytvoření hravější kompozice dětského pokoje. Možností se nabízí více.

Další předností starých domů je například možnost využití původních stavebních konstrukcí jako pohledových, čímž dostává návrh výraznou charakteristiku. V realizacích ateliéru SLIM proto můžeme vidět často odhalené „režné“ zdivo, buď ve své původní barevnosti, nebo ve sjednocené neutrální barvě, kde vynikne plasticita konstrukce. Není třeba se bát ani pohledově využitých prvků krovu, nosných litinových sloupů, kleneb, jejich ocelových konstrukcí apod. Pokud se podaří zachovat původní dřevěné podlahy nebo prvky interiéru – například originální kazetované dveře nebo solitéry dobového nábytku, pomůže to interiéru dodat osobitost. Takovou kvalitu v panelovém domě nebo v novostavbě těžko získáte.

Pozor si musíte dát především na problémy s vlhkostí, statikou či staršími instalacemi. Architekt dodává: „Vlhkost může být z několika zdrojů, prověřit musíme především zemní vlhkost v nižších podlažích, pronikající vlhkost ze střechy či spolehlivost stávajících domovních rozvodů, ze kterých může vlhkost taktéž pronikat. Neméně důležitá je také prohlídka trhlin v konstrukcích a jejich rozdělení na estetické a statické.“

Více informací a ukázky realizací sděluje architekt ve videu.

Ing. arch. Štěpán Lajda

V roce 2013 dostudovat obor Architektura a stavitelství na FSv ČVUT v Praze. V současné době působí na Katedře architektury FSv jako odborný asistent. Po pětileté praxi v architektonické kanceláři začíná v roce 2015 vlastní praxi a počátkem roku 2016 zakládá se svou přítelkyní, kolegyní a po čase spolupráce i manželkou Ivetou Lajdovou architektonické studio SLIM.

Ing. arch. Iveta Lajdová

Absolvovala obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze, a sice roku 2012. Již od prvních let studia měla možnost získávat zkušenosti v oboru, zejména díky spolupráci s několika pražskými architektonickými kancelářemi. Je spoluzakladatelkou architektonického studia SLIM, kde působí společně se svým přítelem, kolegou a nyní i manželem architektem Štěpánem Lajdou. Počátkem roku 2017 se stala členkou České komory architektů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové potrubí pro kanalizaci a vodovod

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BoysPlayNice

Světlý byt pro pana doktora v Opavě. Majitel i byt jsou připraveni na budoucnost

Jak asi vypadá bydlení snů? I když se tohle slovní spojení vcelku zažilo, nepopisuje konkrétní představu. Zhusta je to jen váš soukromý ideál, a v zásadě pokaždé je to stav, ke kterému teprve budoucnost povede. Není to něco, co máte, ale o co se snažíte zasadit. A přesně touto cestou se ubíral i projekt rekonstrukce…

Foto: Studio Seči

Z mládeneckého bytu je bydlení rodiny. Důkladná rekonstrukce zvětšila byt

Jakým způsobem vtěsnat do malého prostoru všechny ty věci? Jak udělat z mládeneckého bytu byt pro rodinu s dětmi? Takovéto a mnohé jiné otázky si kladli architekti ze studia Seči, když se ujali bytu v bratislavském rezidenčním projektu Panorama City na břehu Dunaje.

REKLAMA