REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Z jedné malé místnosti vykouzlili architekti dvoupokojový byt

Pětačtyřicet metrů čtverečních, silné stěny a jen minimum přirozeného světla. Lze na takovém prostoru vůbec vytvořit apartmánové bydlení, když vše podstatné musí zůstat jen uvnitř?

Sídlo Železného vlka, Vilnius, se může chlubit historií bohatou na různé dramatické zvraty. Podstatnější pro nás ale je, že centrum hlavního litevského města je památkovou rezervací, kterou si vysoce cení i UNESCO, které jej nechalo zapsat na Seznam světového dědictví. Pro přibližně 50 000 obyvatel centra „Starého města“ to ale neznamenalo jen potvrzení krás jejich města na mezinárodní úrovni. S tímto chvályhodným krokem také přišla celá řada stavebních omezení. Ty se na jedné straně snaží zachovat nedotčenou překrásnou architekturu, ale na druhé místním lidem komplikují život. Je těžké žít moderně v historickém skanzenu.

Právě na tento problém narazili při své aktuální práci architekti ze designérské dílny YCL studio. Byli totiž přizváni k návrhu projektu úpravy bytového bydlení v historickém centru do „moderní podoby“, aby je v zápětí zbrzdil mantinel nemožnosti širších úprav. Objekt, se kterým se měli vypořádat, stál totiž přímo ve slavném centru Starého města, v těsném dotyku s ulicí svatého Basila, u Basiliánské brány. Místo, kterým projde každý návštěvník Vilniusu, nemohlo z důvodu památkové ochrany podléhat změnám svého zevnějšku. Ale jak se ukázalo, proměnit se mohlo zevnitř. Ani to však nebylo příliš snadné. YCL studio, soudě alespoň dle jejich portfolia, není uvyklé pracovat s limitovaným prostorem.

Foto: Leonas Garbačauskas

Jejich architekti se dobře vyrovnávají s otevřenou krajinou, nebo v rámci urbanistických studií umí pracovat s širším plánem měst. Ale tady? Stál před nimi byt, či spíše jediný pokoj o rozloze pětačtyřiceti metrů čtverečních, který byl ze všech stran tísněn silnými stěnami barokní stavby a městskou hradbou. Tady, na této minimální rozloze, měli vytvořit solidní a moderní bydlení, aniž by mohli kdekoliv ukročit stranou a získat prostor navíc. A zatímco v rámci jiných projektů mohou architekti pracovat s dalšími faktory, například přirozeným světlem či prosklením stěn, aby mohli pokojům dodat zdání prostornosti, tady byla místnost uzavřená a světlu přístupná jen omezeně.

Celý ten koncept malého apartmánu stojí za zmínku,“ říkají YCL studio. „Přeměnu neobyvatelné místnosti v moderní apartmán uvnitř několikasetleté budovy totiž neděláte každý den. Chtěli jsme přitom aspoň minimálně pracovat s pocity, které ve vás vyvolával pohyb v exteriéru. Objekt totiž stojí jen na dohled od bývalého kláštera sv. Basila, a to v lidech evokuje dojem uzavřených cel klášterního refektáře. I my jsme proto chtěli vytvořit v tak omezeném prostoru něco jako „celu“, ovšem komfortní a dobře obyvatelnou. Proti nám stály jen ohromně tlusté zdi, špatně položená vysoká štíhlá okna a vysoké stropy.“

Foto: Leonas Garbačauskas

Přání klienta na přetvoření stávajícího místa na apartmán s dvoumístnou ložnicí naráželo na logiku prostoru. „Tato myšlenka, byť pochopitelná, se napoprvé nezdála být racionální volbou ani realitní kanceláři, stavitelům ani nám,“ prozrazují YCL studio. „Rozhodně se tu nedalo pracovat s obsáhlou nabídkou konvenčních přístupů pro tvorbu prostorného bydlení. Tato tolik rozsáhlá kapitola designu se tu prostě využít nedala.“  Snaha o hledání řešení provedení apartmánového bydlení pro jednoho samotáře nebo dva spolubydlící se tedy stala základním vodítkem pro tvorbu projektu interiéru.

Architekti přišli s odvážnou a působivou myšlenkou. Vytvořili prostor fungující dle jejich slov „ve dvou odlišných módech“. Ty popisují jako kontrast „bezčasého chladu studeného jílu skrytého v tmách“ postavený proti „monochromatické hře denního světla“. Jak se to podařilo? Umístěním šikmé mezistěny, předělující část obdélníkového půdorysu místnosti. Výsledkem je souběžná existence dvou navzájem zcela nepodobných místností. Každá je přitom určena jinému způsobu využití. Není to ale jen o protikladech. Za alternativním ztvárněním stojí podle architektů „inspirace městem“. „Temné a světlé tóny, skuliny a škvíry, zákoutí, to přeci je Staré město jako celek, ne?“

Na druhé straně se přeci jen architektům z YCL studio podařilo vytvořit cosi jako dojem klášterního mystična. Načervenalé tóny obkladů v koupelně, na toaletě a ložnici, doplněné o tmavý nábytek pak skutečně působí dojmem chladu. Průhled přes bývalý krb, který spojuje obě části, je vlastně bránou do druhého světa. Za ním se nachází zmíněná „monochromatická“ světlá část, vyvedená v odstínech světlé a šedé. K celkovému vyznění pak přispívá i minimalistický odlehčený design nábytku v kuchyni.

Údaje o projektu

Název projektu: Bazillion
Typ projektu: Renovace interiéru, vytvoření apartmánového bytu
Architektonické studio: YCL studio
Lokalizace: Bazilijonų str., Vilnius, Litva
Rok dokončení: 2016
Rozloha zastavěné plochy: 45 m2
Projektový tým: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Rokas Kontvainis, Justė Surplytė

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BoysPlayNice

Světlý byt pro pana doktora v Opavě. Majitel i byt jsou připraveni na budoucnost

Jak asi vypadá bydlení snů? I když se tohle slovní spojení vcelku zažilo, nepopisuje konkrétní představu. Zhusta je to jen váš soukromý ideál, a v zásadě pokaždé je to stav, ke kterému teprve budoucnost povede. Není to něco, co máte, ale o co se snažíte zasadit. A přesně touto cestou se ubíral i projekt rekonstrukce…

Foto: Studio Seči

Z mládeneckého bytu je bydlení rodiny. Důkladná rekonstrukce zvětšila byt

Jakým způsobem vtěsnat do malého prostoru všechny ty věci? Jak udělat z mládeneckého bytu byt pro rodinu s dětmi? Takovéto a mnohé jiné otázky si kladli architekti ze studia Seči, když se ujali bytu v bratislavském rezidenčním projektu Panorama City na břehu Dunaje.

Foto: Imagen Subliminal

Malý byt je plný světla a prostoru. Řešením byla krabice

Nedělat věci jako ostatní, objevovat nové cesty k řešení. I to je úkolem moderní architektury. Jak se tedy vypořádat s bytem, který má 60 metrů čtverečních, ale jeho dva obyvatelé touží po neomezeném prostoru? Projektanti navrhli řešení: krabici.

Zdroj:  Megan Taylor

Útulné bydlení v malé řadovce

Úzké řadové domy nejsou v centru Londýna ničím výjimečným. Neskýtají mnoho obytného prostoru, ale disponují venkovní plochou, která nabízí inspirativní možnosti. Klienti z oblasti jižního Londýna se obrátili na architekty, kteří přišli s funkčním návrhem na rozšíření domu tak, aby se do něj vešel jejich sen.

foto: José Hevia

Malý byt pro psa a pána. Příjemné klima zajišťuje vegetace, výhled z okna zrcadla

Pro aktivní život vlastně potřebujeme jen málo prostoru. Respektive, pokud vaše volné okamžiky vyplňují koníčky a většinu času stejně strávíte v práci, není pro vás až tak důležité, aby byt, do kterého chodíte spát, disponoval nadbytečnými metry. Neznamená to ale, že by vaše bydlení nemělo mít styl a dýchat z něj…

Starou půdu proměnili v působivý mezonetový byt plný světla

Starou půdu proměnili v působivý mezonetový byt plný světla

Jen na dohled od nábřeží Rýna, ve štrasburském Neustadtu, se nachází řada architektonicky hodnotných budov, které však nemají vzhledem k aktuálním trendům poptávky realitního trhu mnoho co nabídnout. Architekti ze studia f+f architectes, konkrétně pak Aurélie Fechter a Johan Fritzell, byli osloveni majitelem jednoho…

Stoletou ruinu v památkové zóně přestavěli na moderní bydlení

Stoletou ruinu v památkové zóně přestavěli na moderní bydlení

Architekt Lilian Tayová odvedla více než působivou práci na realizaci komplexní rekonstrukce rozpadajícího se domu v centru malajského Georgetownu. Sto let nevyužívaná ruina situovaná v památkové zóně se změnila na moderní obydlí dvou rodin a turistický hostel.

Kouzla s prostorem v minibytě

Kouzla s prostorem v minibytě

Originální bydlení lze vytvořit i na ploše 29 m². Příkladem je důmyslné řešení ateliéru 3xA, které umožnilo proměnit stísněný byt v polské Vratislavi v komfortní domov pro dva.

REKLAMA