REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Maličký byt poskytuje komfort celé rodině. Padesát čtverečních metrů pro pět členů rodiny bude zrát s věkem

Dokáže na padesáti metrech čtverečních žít a přežít pětičlenná rodina? Projekt rekonstrukce pařížského bytu se o něco takového pokouší. Architekti, kteří se specializují na „rozšiřování a úpravy“ stávajících bytů, si tu prošli nelehkou zkouškou.
Foto: Tim Van De Velde

Že bydlení ve městech nevyjde lacino, to velkým překvapením není. Ceny bydlení v metropolích už po léta dosahují a překonávají hranice nových extrémů. Ani město na Seině, Paříž, není výjimkou. Záleží pochopitelně, po bydlení v kterém konkrétním arrondissementu zatoužíte. Ale pokud to bude někde mezi 6. a 7., připravte se na to, že si pořádně připlatíte. Zprůměrovaná suma za metr čtvereční bytové plochy se tu počítá na 15 000 eur, tedy asi 370 000,- korun. Prý za tím stojí tlak realitního trhu, spekulace s nemovitostmi, nepopiratelná kvalita bydlení ve městě, rostoucí atraktivita Paříže na místní i celosvětové úrovni. Výsledkem nicméně je, že sehnat tu byt je téměř nemožné. Pokud tedy nehodláte proinvestovat svou hlavní výhru z loterie.

Řemeslné hledání lepších řešení

Různá omezení pak dopadají i na ty šťastné, kteří už bydlení mají jisté. Až nečekaně tradičním modelem tu totiž po generace bylo „přirozené“ sdružování bytů. Bydlíte v malém, ale s dětmi na cestě přikoupíte sousední byt nebo pokoj přes chodbu. Vždycky to nějak šlo zařídit. A když děti odrůstají domácímu hnízdu, po pokojích zase pronajímáte, prodáváte. Tenhle model se už ale přežil, protože i malá garsonka má cenu garáže plné ojetých aut. V posledních (dvou) letech také enormně narostl tlak na plné využívání prostoru bytů. Může za to covid - zvýšení podílu práce z domu, domácí učení a samostudia během karantén. Pařížané se tak horko-těžko učí vyžít na prostoru, který se jim skromnými rozměry užitné plochy stále bolavěji připomíná.

Foto:Tim Van De Velde

Tam, kde jedni vidí problém, mohou druzí nalézt příležitost. Což je i případ Pierre Escobara a Yvanny Herbé, architektů z l'atelier Nomadic Architecture Studio. Ti se poslední čtyři léta profesně specializují v oblasti „rozšiřování“ pařížských bytů. Ne že by jim vyloženě přidávaly neexistující chybějící metry, ale uzpůsobují plány stávajících malých domácností tak, aby se i ve výměrou skromných bytech v centru Paříže dalo slušně žít a fungovat. Z koníčku podněcujícího kreativitu se u nich stalo řemeslo. A podle obyvatel hlavního města Francie navýsost užitečné, což dokládají čtyři desítky realizací z posledních tří let. To už je tempo, které o něčem vypovídá.

Typové i atypické zakázky

Nával takových zakázek by pochopitelně nebylo možné řešit v takovém sledu, pokud by se vždy jednalo o originální problém. Nicméně výzvy, na něž l´atelier naráží, se zhusta opakují. „Podařilo se nám identifikovat několik modelových příkladů, od nichž se naše práce odvíjí,“ zmiňuje Escobar. Typická je například přestavba podkrovní plochy, tzv. chambre de bonne, na prostor k obývání. Anebo přidání ložnice pro dítě do již tak dost malého bytu. Jak sami říkají: „Posláním architekta je aktivně se podílet na hledání kvalitativních řešení, v souladu s aktuálními problémy. A nedostatek místa, tedy spíše nevhodně komponovaný stávající prostor, je problémem většiny starších bytů v Paříži.“

Foto:Tim Van De Velde

Renovace a rekonstrukce apartmánu Michelet (zahájená v roce 2019, dokončená letos), je pak příkladem dalšího modelového řešení. Nového rozvržení plánu bytu tak, aby každému z obyvatel garantoval alespoň 10 metrů čtverečních osobního prostoru. Což činí byt o rozloze užitné plochy 50 metrů čtverečních a s pěti obyvateli skutečně místem naplněným až po okraj. Výzvu přitom neulehčilo, že děti už byly vlastně dospělé (18, 15 a 7 let), takže zvlášť ty odrostlejší si už o nějaké místo pro sebe dost říkaly. Architekti si tu mohli vyzkoušet plnou škálu svých „optimalizačních“ řešení. Jak postupovali?

Špatné i dobré zprávy

První fází je u nich vždy diagnostika. Ta odhaluje možnosti a omezení projektu. V tomto případě pak zdůraznila několik prvků. Za prvé, celkový půdorys bytu je téměř čtvercový, což je výhoda k rozmístění jednotlivých zón a pokojů. Dále pak, navzdory své malé velikosti, byt probíhá zepředu do zadní části budovy a je dlouhý pouhých sedm metrů.

Foto:Tim Van De Velde

Proto bude každý prostor těžit z maximálního množství přirozeného světla. A konečně třímetrový strop nabízí spoustu možností k využití do výšky. Výrazným a jediným omezením v projektu byla nosná stěna, vedoucí přes celou šířku bytu. Tato stěna však má již tři otvory, které umožňují dostatečný „přetok“ mezi jednotlivými stranami bytu.

Druhou fází je návrh: l'atelier rozhodl vytvořit obytný prostor, který se táhne od přední části budovy k zadní, aby využil ranního a večerního světla. Tento prostor je rozkročen tak, aby vznikly otevřené dílčí prostory – jako kuchyně a jídelna na jedné straně  - a obývací pokoj na straně druhé. Vstup je přitom těsně integrován jako součást tohoto obytného prostoru, na rozhraní obou dílčích prostorů. K projektu patřily kompaktní prostory pro koupelnu a dětské pokoje. V ložnici chlapců jsou umístěny dva metrové výklenky na spaní, jeden je umístěn nad koupelnou a druhý pod ložnicí starší dcery.

Prostor určený k dalším změnám

Zajímavým aspektem bylo načasování a celkový harmonogram vývoje projektu. V tom je přístup l´atelier mimořádný: neřeší totiž jen okamžitou situaci, ale i její návaznost na budoucnost. Tady se počítá s tím, že nejstarší děti se brzy osamostatní. A návrh odpovídal tomu, že byt pak dozná změny v uspořádání. Na větší dětský pokoj, a později, k samostatné ložnici. Proto architekti rozvrhli projekt do tří různých fází. „Do půdorysu jsme zahrnuli několik snadno přemístitelných příček,“ říkají architekti.

K dnešnímu dni se v bytě může ubytovat pět osob a toto uspořádání zůstane v nezměněné podobě po následující tři roky. Až odejdou dvě nejstarší děti, bude odstraněna stěna v ložnici rodičů, aby vznikl větší obývací pokoj. A nakonec, zhruba za deset let, až odejde nejmladší chlapec, se obě zbývající ložnice propojí a vznikne větší ložnice pro rodiče. Malý byt tedy do budoucna poroste, byť chybějící metry mu už nepřibydou.

Údaje o projektu

Název projektu: Michelet Apartment
Typ projektu: renovace interiéru bytu
Architektonické studio: l'atelier Nomadic Architecture Studio
Lokalizace: Vanves, Paříž, Francie
Vedoucí projektu: Pierre Escobar
Projekt-manažer: Yvanna Herbé
Projektový tým: Lucas Jalife
Dodavatelé materiálu: Grohe, Ikea, Leroy Merlín
Hlavní dodavatel stavby: Renovsky
Strukturální inženýring: Ingei. Ingénierie bâtiment
Klient: soukromá osoba
Užitná plocha: 50 m2
Projektová fáze: 2019
Finalizace: srpen 2022 (s připravovaným pokračováním)

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ilya Varlamov (CC BY-SA 4.0), Andrey Vasilikov

Jak se žije v lidském mraveništi? Bytový dům pro 50 tisíc lidí

Rusko je domovinou mnoha rekordů, v nichž bychom raději zůstali jen průměrní. Obří sídliště Novy Okkervil je rozhodně jedním z nich. Řešení bytové krize může mít mnoho podob, a způsob, jaký si kolem roku 2000 vyvolili v Petrohradu, je pro východ příznačný. Přijměte pozvání do lidského mraveniště. Jak se v něm žije?

Zdroj:Studio Flusser

Hravá rekonstrukce bytu přinesla do Prahy kousek Itálie

Nesetřít hodnotu historického jádra bytu, ale přesto mu kompletní rekonstrukcí dodat širší rozměr obyvatelnosti a povýšit kvalitu bydlení na současný standard. To je nelehká výzva, zvlášť když vás tísní rozpočet a relativně skromná výměra bytu. Jak si s takovou pražskou rekonstrukcí poradil italský architekt?

foto: José Hevia

Malý byt pro psa a pána. Příjemné klima zajišťuje vegetace, výhled z okna zrcadla

Pro aktivní život vlastně potřebujeme jen málo prostoru. Respektive, pokud vaše volné okamžiky vyplňují koníčky a většinu času stejně strávíte v práci, není pro vás až tak důležité, aby byt, do kterého chodíte spát, disponoval nadbytečnými metry. Neznamená to ale, že by vaše bydlení nemělo mít styl a dýchat z něj…

Rekonstrukci pražského bytu plánovali a realizovali společně s architekty

Rekonstrukci pražského bytu plánovali a realizovali společně s architekty

Když se mladí lidé v novozélandsko-kanadském páru rozhodli usídlit v Praze, pořídili si byt na Strossmayerově náměstí. Byt byl v původním stavu a noví majitelé věděli, že na tuto práci budou potřebovat architekty. Pro architektonický tým bylo umístění objektu a jeho architektonická hodnota, téměř staletá historie,…

Garáž rekonstrukcí proměnili v útulné bydlení

Garáž rekonstrukcí proměnili v útulné bydlení

Jak udělat z bývalé garáže a dílny o rozměrech padesáti metrů čtverečních pohodlné bydlení pro dva stálé obyvatele? Francouzští architekti Wilda Workshop dokázali z malých možností vykouzlit velké překvapení.

Kouzla s prostorem v minibytě

Kouzla s prostorem v minibytě

Originální bydlení lze vytvořit i na ploše 29 m². Příkladem je důmyslné řešení ateliéru 3xA, které umožnilo proměnit stísněný byt v polské Vratislavi v komfortní domov pro dva.