REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se žije v lidském mraveništi? Bytový dům pro 50 tisíc lidí

Rusko je domovinou mnoha rekordů, v nichž bychom raději zůstali jen průměrní. Obří sídliště Novy Okkervil je rozhodně jedním z nich. Řešení bytové krize může mít mnoho podob, a způsob, jaký si kolem roku 2000 vyvolili v Petrohradu, je pro východ příznačný. Přijměte pozvání do lidského mraveniště. Jak se v něm žije?
Zdroj: Ilya Varlamov (CC BY-SA 4.0), Andrey Vasilikov

Na jednom z předměstí, někdejší vesničce Kudrovo, se v roce 2008 začíná budovat panelové sídliště. Unikátní v tom, že nevytváří komplex jednotlivých králíkáren, ale jednu masivní propojenou budovu, kompaktní a uzavřený obytný blok. Dům, který je schopen ve svých pětadvaceti etážích hostit 50 000 lidí. Plně zkolaudované a k nastěhování byly poprvé o 7 let později, a masivní příliv obyvatel naznačoval úspěch tohoto odvážného podniku.

Okresní město na ploše většího náměstí

Zasídlenost jednotlivých bytů, vesměs koncipovaných jako univerzální bytové jednotky 2+kk a 1+kk  ale průběžně silně kolísá. Nárazově tu bydlí od 13 do 41 000 lidí, což jsou opravdu velké skoky. Překážkou je jednak na Rusko vysoká pořizovací cena (pro větší kolem 6 milionů rublů) bydlení, ale také určitý diskomfort, vyplývající z extrémního nahuštění nájemníků na jednotku plochy. S hustotou obyvatel, hraničící tu a tam s neuvěřitelnými 20 000 lidmi na kilometr čtvereční, totiž Okkervil překonává čínské mrakodrapové metropole i africké slumy. Obyvatelé, současní i minulí, se ale shodují na tom, že jako startovní bydlení pro nový začátek má tenhle obří dům něco do sebe.

Foto: Ilya Varlamov (CC BY-SA 4.0), Andrey Vasilikov

Přímo v místě vašeho bydliště se nachází série samoobsluh, několik kaváren, pošta, obchody. Stačí jen sjet výtahem do přízemí. Obří dům, s kapacitou okresního města, se tedy alespoň navenek snaží zajistit základní standard obslužnosti. Na dohled od bytového kolosu se nachází i hypermarket, zastávku autobusu máte přímo na zápraží a plánuje se (už léta) rozšiřující výstavba linky metra, která by napojila tohle lidské mraveniště na centrum. Ale ani současná dojezdová bilance – 26 minut – nepůsobí nějak nelichotivě. Chodby jsou čisté, pokoje upravené. Zdi bytů silné, hluk tu často slyšet nebývá. V čem je tedy zádrhel? Právě v onom kapacitním přehuštění lidí, na něž ovšem není dimenzována okolní infrastruktura.

Infrastruktura, která neustojí nával

Například potěšující přítomnost malé pošty se stává komplikací, když sem z kraje měsíce vyrazí tisíce sousedů pro výplatu. Aby pak část z nich zamířila do jediné nalivayki – nálevny, kde pro ně není místo k posezení. Snaha nasednout ráno do prvního linkového autobusu, kterým ale chtějí současně jet do centra všichni, může být velkým dramatem. Kterému neulevuje ani posílení městské hromadné dopravy. I kdyby se tu sjela celá petrohradská autobusová flotila, nepřeveze do práce všechny zdejší obyvatele najednou. Výsledkem je, že se tu na všechno stojí fronty. Na nákup v samoobsluze, na křeslo u holiče. I na banální cestu výtahem, protože na každém jednom je závislých 400 partají. A pokud nechcete zaparkovat vůz mimo dohled oken svého bytu, připravte si menší bakšiš pro ty, kteří vám do večera vaše místo podrží.

Foto: Ilya Varlamov (CC BY-SA 4.0), Andrey Vasilikov

Školka i základní škola v Kudrovu fungovala ještě v době, kdy tu žilo jen 137 stálých obyvatel. Tato zařízení ale nebyla disponována na příliv 1600 dětí mateřinek a 2200 studentů. A vydobýt tu pro ně umístění, zařadit se do čekací listiny, podle níž budou pozice v rozšiřovaných školách a školkách distribuovány rodičům, také nebylo snadné. Velkou překážkou „pohody“ je i značná anonymita prostředí. Nájemníci a obyvatelé se tu rychle střídají, a tak není neobvyklé, že se tu neznají ani lidé z jednoho patra, natož pak vchodu nebo celého domu. Proto prý působí obří dům nepohostinně.

Spousta neduhů s nedostatečně kapacitně řešenou obslužností se tu postupně odrušuje, ale řešení ex-post nikomu na náladě nepřidávají. V okolí obřího domu Okkervil přitom vyrůstají další podobně masivní komplexy, které problém s nahloučeností obyvatel na jednotku plochy spíše zhoršují. Přesto je uzavřený vesmír tohoto obřího bytového domu fascinující. I když by nás asi takové bydlení nelákalo.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Původní zástavba zmizela, nahradily ji paneláky. Město se s tím vyrovnává dodnes

Původní zástavba zmizela, nahradily ji paneláky. Město se s tím vyrovnává dodnes

Je to problém mnoha našich měst. V těsné blízkosti historického centra, v širším středu byla postavena paneláková sídliště. V druhé polovině minulého století v rámci řešení bytové krize a pod tlakem modernistických myšlenek bylo takto přetvořeno mnoho českých a slovenských měst. Jak takový urbanismus vypadá? A co…

Kam kráčíš sídliště? Stanou se ze sídlišť ghetta?

Kam kráčíš sídliště? Stanou se ze sídlišť ghetta?

Stanou se ze sídlišť ghetta? Tato otázka zazněla v českých médiích již mnohokrát. Pokud vím, oslovení odborníci (sociologové, sociální geografové, urbanisté) vždy odpověděli, že výrazná většina sídlišť má nakročeno k tomu, aby se prudkému socioekonomickému úpadku vyhnula a ghetta či slumy se z nich v příštích…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA