REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Místa s úniky tepla v rozsáhlých územích či budovách odhalí analýza leteckých snímků

Náklady na teplo patří nejen u rodinných domů, ale zejména u místních samospráv a firemních budov a areálů k těm největším. Tepelné mosty a s nimi spojené úniky tepla mohou zvýšit náklady na provoz o desítky tisíc korun. Informace o tom, kudy z budovy teplo uniká, může majitelům a správcům nemovitostí dodat analýza leteckých snímků. V loňském roce si podobnou nechalo zpracovat město Kladno.

Problematická místa pomohou identifikovat letecké snímky

Zatímco majitelé rodinných domů si při problémech s úniky tepla často pozvou řemeslníka s termokamerou, u komplexů městských budov či firemních areálů by byl podobný postup časově o několik řádů náročnější. Z hlediska efektivity se tak nabízí řešení v podobě analýzy leteckých snímků pořízených speciální termální kamerou.

Takovou analýzu si v minulém roce nechalo zpracovat například město Kladno. „Letadlo z výšky 800 metrů nasnímalo více než tři tisíce leteckých snímků pokrývajících území města o rozloze 44 kilometrů čtverečních. Výsledkem je mapa města, která ukazuje úniky tepla z budov a dopravní a technické infrastruktury, tudíž bude možné do budoucna lépe naplánovat energeticky šetrná a přínosná opatření ve městě,“ uvádí primátor Kladna Dan Jiránek.

Pro pořizování termosnímků je ideální právě zimní období s teplotami pod bodem mrazu. „Kromě mrazu je potřeba také nízká hladina vlhkosti a bezvětří, aby vítr nasnímkované teploty neodfoukl jinam. Takové ideální podmínky většinou vycházejí na noc nebo brzké ráno,“ říká Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis, která se na letecké snímkování specializuje.

Termosnímky Kladna

Výstupem snímkování je pak termomapa, která může být ve dvou verzích: barevné a černobílé. Dle nastavení takzvaného teplotního klínu – barevné škály dle teploty – jsou na ní zvýrazněny teploty budov či dalších míst. Obecně platí, že čím je barva v daném místě světlejší, tím více tepla tudy uniká. S nastavením teplotního klínu se dá navíc pracovat tak, aby byly vidět i menší teplotní rozdíly.

Majitelé budov tak díky analýze zjistí, na která místa na střeše či plášti se mají zaměřit. Zejména u starších budov a areálů, u nichž často chybí stavební dokumentace, je pak podle Drahomíry Zedníčkové možné navázat i komplexnějším pasportem. „Při něm pomocí vysokofrekvenčního mobilního 3D skeneru v kombinaci s metodami fotogrametrie a zpracováním geografických dat vnikne výkresová dokumentace skutečného provedení jednotlivých budov a 3D model objektu pro programy BIM. Odhalí se tak nejen přesné důvody úniků tepla, ale i celkový skutečný stav budovy,“ vysvětluje.

Pomůže výměna oken či dveří, nejlepší je ale myslet na teplo už v projektu

Řešení problémů s úniky tepla je celá řada, od komplexního zateplení budov až po úpravy konkrétních míst.

Pokud například škola, radnice nebo firma nepreferuje výměnu velkých prosklených ploch, doporučují odborníci osadit je předokenními roletami, které tepelnou izolaci zejména během mrazivých nocí zesílí.

U balkonů je podle Tomáše Kalába z developerské firmy dnes již standardem využití takzvaných isokorbů, které zabraňují vzniku tepelných mostů. Na zapravení ostění kolem oken se pak používají například speciální parotěsné pásky. „Obecně lze doporučit myslet na nebezpečí zbytečných tepelných mostů už při projektování a během stavby se projektu držet,“ dodává Tomáš Kaláb.

Aby úspora byla maximální, je nutné se po vyřešení úniků tepla zaměřit i na samotné vytápění budovy. „Pokud se tepelně-izolační vlastnosti budovy zlepší, je nutné spolu s tím také vyregulovat otopnou soustavu, aby byla nastavena na nové podmínky a budovu například nepřetápěla,“ uzavírá vedoucí technického oddělení společnosti Enbra Ondřej Popelka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Tepelné mosty v budovách

Plastové okno, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, bonzodog

Plastová okna mají vážné nedostatky, je třeba zpřísnit normy, ukázal test

Jen dvě z osmi testovaných plastových oken neměly vady ve skle, pouze tři měly kvalitní výztuhy a polovina neobstála při silném vichru. Roční test nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB) u bílých plastových oken označuje výsledky některých ze zkoušek až jako tristní a upozorňuje, že přitom všechna splňují…

Ilustrační obrázek - fotovoltaika, Zdroj: fotolia, kenny

V Nové zelené úsporám 2021+ je přes 25.000 žádostí, polovina na fotovoltaiku

V programu Nová zelená úsporám 2021+ eviduje Státní fond životního prostředí (SFŽP) zhruba 25.200 žádostí. Upravený program funguje od přelomu loňského září a října, za letošní rok přijal SFŽP 20.840 žádostí. Téměř polovina všech žádostí je na stavbu fotovoltaické elektrárny. Na konferenci Solární energie a akumulace…

Zdroj: AdobeStock - StockMediaProduction

Jak poznat kvalitní stavbu. Dům musí být těsný. Problémy odhalí blowerdoor test

Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínkou získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné…

REKLAMA