REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

V jakém případě potřebujete stavební povolení pro zahradní domek?

Některé zahradní stavby nemusíte stavebnímu úřadu hlásit. Jiné vyžadují stavební povolení. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zdroj: DELTA Svratka s. r. o.
Zdroj: DELTA Svratka s. r. o.

Některé zahradní stavby nemusíte stavebnímu úřadu hlásit. Jiné vyžadují stavební povolení. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Stavba zahradního domku 

Berete péči o zahradu vážně? Pak jistě řešíte, kam uskladnit nářadí, hnojiva, substráty, květináče nebo sekačku. Do garáže se vše nevejde a venku na trávníků nepořádek mít nechcete. Ideálním řešením je zahradní domek. Možná vám bude stačit malá stavba v rohu zahrady. I tak ale musíte vědět, jestli na její instalaci potřebujete povolení nebo můžete rovnou začít stavět. Co vše je potřeba vyřídit na stavebním úřadě?

  • Ohlášení stavby, 
  • územní souhlas, 
  • rozhodnutí o umístění stavby,
  • stavební povolení.

Postup záleží zejména na velikosti stavby a jejím využití.

Jde to i bez stavebního povolení 

Stavební zákon říká, že u některých staveb stavební povolení nepotřebujete. Jedná se o stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metrů na pozemku rodinného domu.

Stavba by navíc měla být umístěna v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 metry a na ploše části pozemku schopného vsakovat dešťové vody. 

V neposlední řadě plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění musí být nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.

Co z těchto složitých vět vyplývá? Ujistěte se, že opravdu splňujete všechny podmínky, které vyžaduje zákon. Pokud ano, stavbu malého domku na nářadí nemusíte ohlašovat a můžete začít rovnou stavět. 

Máte málo místa? Zařiďte si výjimku

Podle zákona musí být stavba minimálně 2 metry od sousedního pozemku. Zdá se to jednoduché. Pokud máte malou zahradu, můžete bohužel narazit na problém. Ten ale jednoduše vyřešíte. Dohodněte se se sousedy a požádejte je o souhlas. Ujistěte se také, že jim vaše stavba nebude stínit nebo znečišťovat zahradu. S podepsaným souhlasem zajděte na stavebním úřad a vyjednejte si řízení o výjimce z odstupových vzdáleností. 

Stavební povolení dle účelu využití

Stavební povolení nepotřebuejte, pokud bude vaše zahradní chatka sloužit jen k uskladnění nářadí nebo sekačky. Můžete zde dokonce občas přespat. Ovšem o stavební povolení si musíte požádat v případě, že zde chcete provozovat podnikání. Například plánujete otevřít stánek s občerstvením, prodejnu nebo opravnu. Povolení budete potřebovat také ve chvíli, pokud zde chcete skladovat hořlavé látky, výbušniny nebo radioaktivní odpad. 

Stavby, které vyžadují ohlášení stavebnímu úřadu

Větší stavební úpravy musíte hlásit na stavební úřad. Patří sem například:

  • stavby pro bydlení a rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy, s 1. NP do hloubky 3 m, 
  • podzemní stavby do 300 m2 zastavěné plochy a hloubky do 3 m,
  • stavby do 300 m2 zastavěné plochy a výšky do 10 m, s výjimkou staveb pro bydlení,
  • haly do 1 000 m2 zastavěné plochy a výšky do 15 m, nejvýše s 1. NP, nepodsklepené a dočasné na dobu nejdéle 3 let.

Stavby, které vyžadují stavební povolení 

Rodinný dům či rekreační objekt podléhá stavebnímu povolení. Toto povolení se uděluje na základě stavebního řízení a lhůta pro vyřízení je 60 dnů. 

Nejste si jistí, jestli vaše stavba vyžaduje stavební povolení nebo ohlášení? Pro jistotu kontaktujte místní stavební úřad. Tam se dozvíte vše potřebné. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Povolování staveb

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Primátor Hřib chce jednat o plánované demolici vily v Praze 5

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce v koalici jednat o dalším postupu ohledně plánované demolice vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Město by se podle Hřiba jako účastník řízení mohlo proti demoličnímu výměru odvolat, městská rada se bude otázkou zabývat na mimořádném jenání v úterý 27.…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senátoři zamítli nový stavební zákon, vadí jim hlavně přesun úřadů pod stát

Senát jednomyslně zamítl návrh nového stavebního zákona. Senátorům na něm vadil hlavně přesun stavebních úřadů pod stát a centralizace stavební správy pod Nejvyšším stavebním úřadem. Obávali se také, že v případě schválení této změny se zpomalí stavební řízení. Zamítnout zákon doporučily tři senátní výbory a stálá…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Architekti: Stavební zákon se stal politickým a předvolebním tématem

Nový stavební zákon se podle České komory architektů (ČKA) bohužel stal hlavně politickým a předvolebním tématem. Měl by být výsledkem širší shody politiků, podobně jako třeba penzijní reforma, sdělila komora ČTK. Senát vrátil zákon k projednání do Sněmovny, k jeho schválení bude potřeba 101 hlasů. Ministerstvo pro…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA