REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Tančící dům byl zařazen do desítky nejkrásnějších staveb světa. Může za to zlatý řez

Jen těžko byste v Praze hledali tak kontroverzní stavbu, jako je Tančící dům. Nejspíš i proto působí také jako turistický magnet. Zatímco u veřejnosti budí dekonstruktivistická stavba značné rozpaky, v odborných kruzích sklízí ovace. Dokládá to ocenění v americkém časopisu Time za design, které Tančící dům získal hned poté, co vyrostl na rohu Jiráskova a Rašínova nábřeží v Praze. Jedinečná stavba se nyní může pochlubit i devátou příčkou v žebříčku nejkrásnějších architektonických děl světa.
Zdroj: PSN s.r.o.
Zdroj: PSN s.r.o.

Když se krása spojí s matematikou

Neexistuje proto sice racionální vysvětlení, ale lidskému oku vyhovuje konkrétní kompozice rozměrů. Má být symbolem božské krásy. Označuje se jako zlatý řez a jde o poměr stran 1:1,681. Přirozeně na něho narazíme všude kolem sebe, ve vesmíru, v přírodě, v umění i architektuře. Právě na zlatý řez se zaměřili vědci, kteří pro společnost Roofing Megastore sestavovali nový řebříček těch nejkrásnějších staveb světa.

Žebříčku, který publikoval list Daily Mail, kraluje monumentální katedrála svatého Pavla v Londýně. Zlatému řezu dle výpočtů odpovídá ze 72,28 procent. V Londýně je situované i Westminsterské opatství, které v žebříčku zaujalo bronzovou pozici. Zlatý řez odráží v 70,5 procentech. Na druhém místě se umístil moderní resort Marina Bay Sands v Singapuru. Zlatému řezu odpovídá ze 70,88 procent. V první pětce našel své místo i Ósacký hrad v Japonsku a Chrám Vasila Blaženého v Moskvě.

Tančící dům obsadil v žebříčku nejkrásnějších staveb světa devátou pozici. Až za ním se umístil mj. i americký Bílý dům, Velká pyramida v Gíze, španělský chrám Sagrada Familia, pařížská Notre-Dame nebo Opera v Sydney. Dle vědeckých propočtů odpovídá Tančící dům zlatému řezu z 66,87 procent. Vedle Tančícího domu se v první desítce nejkrásnějších staveb světa umístila i budova Antonia Gaudího Casa Milà v Barceloně. Zlatému řezu odpovídá z 68,64 procent. Jiné novodobé stavby se do první desítky nedostaly.

Umění a krása má své místo v každé době

Dům připomínající slavný taneční pár  Freda Astaira a Ginger Rogersovou vyrostl na pravém břehu Vltavy teprve v devadesátých letech. Na místě původního činžovního domu, který však byl za války zničen, byla dlouho proluka. Bývalý prezident Václav Havel, který svého času bydlel v sousedství, spolu se slovinským architektem Vlado Milunićem plánoval místo propojit s kulturou. Chtěl navázat na kulturní linii vedoucí od Rudolfina přes Národní divadlo k Mánesu. Investor v podobě pojišťovny Nationale Nederlanden však byl jiného názoru a trval na komerčním využití nové budovy. Také investor prosadil spoluúčast světového architekta, kterým se stal  Frank O. Gehry.

Autoři dům pojmenovali Ginger a Fred, ačkoli první oficiální název zněl Nationale Nederlanden Building. Základní kámen byl položen 3. září 1994. Vizi Václava Havla začala konečně naplňovat až společnost PSN, která Tančící dům koupila v roce 2013. Zpřístupnila dům široké veřejnosti a otevřela kultuře, dnes mj. slouží i jako umělecká galerie.

Společnost PSN jako významný český investor dlouhodobě hledá zajímavé nemovitosti, aby mohl naplnit a rozvíjet jejich potenciál. Ke všem domům přistupuje s respektem k originální architektuře, umění i historii. S ohledem na autentický charakter staveb se stará o jejich nejlepší využití. Tančící dům je důkazem.

Jste vlastníkem lukrativní nemovitosti a hledáte spolehlivého investora, který ji nechá rozkvést? Kontaktujte akviziční tým PSN.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: Onnis Luque

Co se starými a nevyužívanými budovami? Než je využijeme, věnujme je lidem

Malá i velká města, světové metropole. Mají je všechny. Co? Staré budovy s předlouhou minulostí, které ale mají pramalou buducnost. Haly starých fabrik, garáže a autodílny, zaniklé podniky. Spoustu objektů, které možná dokládají postupný vývoj lidských sídel, ale zase ne tolik, aby se na ně mohla vztahovat nějaká…

Zdroj: AdobeStock - Nito

Zájemci o mobilní domek se mýlí v zákoně. I dům na kolech často potřebuje souhlas stavebního úřadu

Výrobky plnící funkci stavby, mezi které patří i mobilní domy, stavební zákon považuje za stavbu a je nerozhodné, že nejsou pevně spojené se zemí základem nebo mají kola a můžete je přesouvat z místa na místo. Ano, čtete dobře, stavbou může být i věc movitá. Mobilní dům musí proto splnit i všechny technické parametry…

Zdroj: AdobeStock - Mario

Přístupová cesta na pozemek: Parametry přístupové cesty a jak zřídit sjezd

Vyhlídli jste si vysněné místo k bydlení, ke stavbě rodinného domu či rekreační chaty? Před koupí si dobře ověřte nejen právní stav pozemku, sítě v dosahu ale i přístupovou cestu. Z přístupové cesty budete zřizovat sjezd na pozemek. Sjezd ale nelze zřídit kdekoli, přístupové cesty musí splňovat požadavky dané…

Zdroj: Fotolia.com

Plánovací smlouvy a smlouvy obcí a developerů. Co si může obec s developerem domluvit?

Plánovací smlouva mezi obcí a developerem je někdy vyžadována stavebním úřadem, především v těch místech, kde je nutné před stavbou vybudovat potřebnou infrastrukturu, třeba vodovod nebo komunikaci. Některé dohody obce a developera mohou domlouvat změnu územního plánu. Co si developeři mohou s obcemi dohodnout? A…

REKLAMA