REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Dálkové zásobování teplem: Jak funguje a z čeho se skládá výměníková stanice

Výměníková stanice tepla je technické zařízení, ve kterém dochází k bezpečné přeměně vysokých parametrů tepelné energie v teplonosné látce. Teplota vody proudící v primárním rozvodu do výměníkové stanice se v závislosti na ročním období a potřebách zásobovaného objektu totiž pohybuje mezi 70 až 150 °C při vysokém tlaku v potrubí.
Technologické vybavení výměníkové stanice pro zásobování větších odběratelů jako jsou sídliště bytových domů, provozovny občanské vybavenosti, školy či nemocnice. Zdroj: České teplárenské sdružení

Výměníková stanice je na místě určení napojena na rozvody sloužící k dodávce a odběru tepla nebo teplé vody, i na rozvody energií zajišťujících provoz stanic. Stanice se stará o zajištění dodávky tepla, zajištění ohřevu a dodávky teplé vody od výrobce nebo distributora k odběrateli, jehož objekty jsou na síť dálkového vytápění napojeny. V analogii lidského těla můžeme výměníkovou stanici přirovnat k našim plícím, které zajišťují přenos kyslíku ze vzduchu do krve.

Z čeho se skládá výměníková stanice

Technicky se výměníková stanice skládá z dílčích komponent: výměníku tepla, čerpadla, měřících zařízení (tlakoměr, teploměr), pojistných ventilů, uzavíracích a vypouštěcích uzávěrů, elektrických a řídících zařízení a dalších. Některé z těchto složek jsou nezbytné pro zajištění technologických funkcí výměníkové stanice tepla, jiné slouží k jejich vylepšení.

V rozvodech tepla se jako teplonosné médium dnes používá hlavně horká nebo teplá voda. V některých starších soustavách a při technologickém odběru i pára. Uvedeným teplonosným médiem (voda či pára) je teplo dopravováno ke konečným zákazníkům od domácností až po průmyslové odběratele. Ve vytápěném objektu je instalována objektová, domovní nebo i bytová předávací stanice (podle velikosti odběru), ve které přivedené teplo ohřívá vodu pro topný okruh s radiátory a pro okruh teplé užitkové vody přímo v objektu.

Kompaktní předávací stanice určená pro byty a rodinné domy, které jsou připojeny k soustavě zásobování teplem. Zdroj: České teplárenské sdružení

U starších systémů končí přívodní potrubí už v centrální předávací stanici zpravidla uprostřed sídliště, z které pak vycházejí dva samostatné okruhy pro zásobování více domů teplem pro vytápění a pro teplou užitkovou vodu. Okruh s vytápěním bývá přes léto mimo provoz, okruh s ohřátou teplo vodou je provozován celoročně.

Princip je jednoduchý: předat teplo, nesmíchat médium

Princip předání tepelné energie je poměrně jednoduchý. Slouží k tomu výměník. Ten může být deskový a skládá se z řady tenkých profilovaných kovových desek s průlisy, které vytvářejí kanálky pro průchod dvou médií, mezi kterými dochází k výměně tepla. Nebo je výměník trubkový. Ten má zpravidla ocelový válcový plášť a uvnitř je uložen svazek trubek různě uspořádaných do několika vrstev.

Do výměníku přitéká z jedné strany ohřátá voda z teplárny a z druhé ochlazená voda z topné soustavy v domě. Přes desky či stěny trubek ohřívá teplejší voda z teplárny chladnější vodu z domovního rozvodu. Mezi oběma médii, která proudí odděleně, dochází k prostupu tepla a obě soustavy jsou tlakově oddělené (nezávislé).

Deskový výměník pro byt

Deskový výměník v bytové předávací stanici je jen malinko větší než půlkilový balíček špaget? Je složený podle náročnosti a velikosti odběru až ze 60 desek (cca 7x30 cm) a díky tomu se obsah jeho teplosměnné plochy pohybuj od 0,5 do 1,5 metru čtverečního. S velikostí odběru tepla stoupá nejen počet použitých desek, ale i jejich rozměry a tím pochopitelně i velikost teplosměnné plochy. Větší sériově vyráběné výměníky jsou složené i z několika set desek (cca 45x170 cm) a velikost teplosměnné plochy se pohybuje rovněž ve stovkách metrů čtverečních. Přestože skutečný výměník zabírá prostor mělčí šatní skříně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA