REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Výměníková stanice pro vytápění domu či bytu. Jak je veliká a kdo se o ní stará?

Výměníkové stanice, kterými k odběratelům proudí teplo ze soustavy, a v nichž se ohřívá voda pro topnou soustavu v objektu i okruh s teplou vodou, jsou jednoduché, spolehlivé, prostorově nenáročně a v porovnání s jinými zdroji prakticky bezobslužné i méně hlučné.
Zdroj: České teplárenské sdružení

Výkon výměníku na jeden byt určuje počet zásobovaných bytů ze stanice, stáří a tepelně izolační vlastnosti domu, tedy energetická náročnost budovy, způsobu přípravy teplé vody i výše standardu, který je od stanice požadován. U bytových domů se 100 byty se počítá s orientačním výkonem kolem 3 kW na jednu domácnost. Ovšem pro volně stojící rodinný domek, jako opačný extrém, může být s rychloohřevem vody potřebný výkon až 25 kW na byt, podobně jako u plynového či elektrického kotel pro individuální vytápění.

Velikost výkonu je dána soudobostí odběru a jeho špičkami

V bytovém domě s velkým množstvím bytů je většina stěn společných pro sousední byty a tepelné ztráty na byt jsou tak menší. Při dokonalém zateplení dokonce může docházet k většímu prostupu tepla uvnitř samotného domu mezi jednotlivými byty, než z domu do okolního prostředí. Podobné je to i s ohřevem vody. Ten se rozprostře v bytovém domě do delšího časového období a vypomoci mohou akumulační nádrže, které snižují špičky a tím i potřebný tepelný výkon na jednu domácnost.

Kolik prostoru pro tepelný výměník

Prostorově jsou výměníkové stanice srovnatelné s ostatními způsoby vytápění, jako je například nejrozšířenější plynový či elektrický kotel. Vždy je to podle velikosti odběru ve škále od rodinného domku či bytu až po bytový dům, panelák či celé sídliště.

I když jsou stanice téměř bezobslužné, potřebují dohled a ten záleží na tom, jak sofistikované tedy chytré zařízení máte. V případě výměníkové stanice se jedná zejména a 2 vyhražená technická zařízení a to tlakové nádoby stabilní a elektro. Co to pro vás znamená, pokud budete výměníkovou stanici vlastnit a budete se o ni starat sami?

Jak se starat o tepelný výměník

Musíte například:

  • jmenovat osobu zodpovědnou za provoz vyhraženého technického zařízení v bytovém domě
  • dělat revize tlakových nádob stabilních (provozní, vnitřní, tlaková zkouška) podle termínů, například provozní každý rok
  • provádět každý měsíc zkoušku pojistného ventilu se zápisem
  • nulovat po 3 měsících manometr, který je na potrubí k expanzomatu, opět se zápisem
  • nechat každé 2 roky nanometr přezkoušet podle kontrolního protokolu

a nesmíte zapomenout na řadu dalších pravidelných povinných úkonů.

Potom jsou činnosti, které nevycházejí přímo povinně z legislativy, ale je dobré je provádět s ohledem na to, aby zařízení plnilo svojí funkci bez poruch a co nejdéle. Patří k nim odkalování potrubí a nádob; čištění filtrů; pravidelná manipulace se všemi armaturami; kontrola funkčnosti MaR a zejména její bezpečností funkce (přehřátí, zaplavení); kontrola čerpadel a další. Pokud to všechno chcete dělat pořádně, tak se bez odbornosti neobejdete a budete potřebovat získat i řadu potřebných atestů. Ale to všechno vám může zajistit dodavatel tepla, který disponuje pracovníky s kvalifikací a zařízeními, která jsou potřebná.

Existují různé typy výměníků

Vedle deskových výměníků se používají i trubkové výměníky. Princip je podobný, jen místo v kanálcích mezi jednotlivými deskami proudí horká voda z teplárny do trubkovnice, do které je umístěný svazek trubek topného okruhu objektu. Opět zde dochází k tlakově oddělenému přestupu tepla a ohřevu vychlazené vody z topného okruhu v domě. Místo svazku trubek se mohou do trubkovnice umístit i rovné tenkostěnné trubky. Trubkové výměníky jsou jednodušší na servis a údržbu, deskové jsou výrazně menší a poskytují širší rozmezí tlakových a teplotních limitů.     

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: Bef Home s.r.o.

Jak na instalaci krbové vložky. Usazení a obezdění zvládnete i svépomocí

Krbová vložka je oblíbeným dodatečným zdrojem vytápění rodinného domu i zajímavým prvkem interiéru. Její instalace není složitá, přesto vyžaduje znalost stavebních postupů a pečlivost při práci. Důležitá je stavební připravenost – přívod vzduchu a odtah kouře. Zkušenější kutil může krbovou vložku zvládnout usadit a…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků

V Česku loni změnilo dodavatele plynu rekordní množství zákazníků, podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) jich bylo celkem 384.998. V porovnání s rokem 2020 je to o téměř 184.000 více. Může za to i konec dodavatelů energií, největší počet změn se uskutečnil v listopadu, kdy k novému dodavateli přešlo 110.290…

Plynový kotel, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Zákaz vytápění plynem v EU do roku 2040? Víme, jak je to doopravdy

V televizních zprávách proběhla vlna vyhrocených reportáží o tom, že EU nám nařizuje zákaz využití zemního plynu k roku 2040. Takto jednoznačné to však není a ve zprávách rozhodně nebylo řečeno vše. Zkuste se nad ukončením využití zemního plynu k roku 2040 a důsledky tohoto opatření společně se mnou zamyslet. A na…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA