Úvodem shrňme, jaké typy koupelnových baterií existují. Z hlediska umístění jsou to baterie stojánkové, nástěnné nebo podomítkové, které mají těleso ukryté za stěnou a vidět zůstává jen výtok a jeho ovládání. Z pohledu manipulace s vodovodní baterií je možné vybírat z baterií pákových, kohoutkových, dávkovacích a bezdotykových. Pod pojmem dávkovací baterie se skrývá tlačítko, které se stiskne a začne vytékat voda, proud se za určenou dobu sám zastaví.
Jaké vlastnosti vodovodních baterií bez ohledu na typ zohlednit při jejich výběru? V dnešní době, kdy je kladen důraz na ekologii, je základním údajem průtok vody. Klíčovým komponentem v tomto směru je perlátor. Ten zajišťuje regulaci průtoku vody, zároveň u některých typů baterií díky němu lze modifikovat také směr proudu. Perlátor míchá vzduch s vodou, čímž snižuje průtok. Dá se regulovat na pouhé 4 litry za minutu. U starších baterií bez použití úsporného perlátoru je průtok vody kolem 12 litrů za minutu. Značkové baterie jsou vybaveny perlátory, jež jsou vyrobeny z materiálu odolného proti usazování vodního kamene. Umyvadlová baterie Mio-N od značky Jika disponuje perlátorem, u kterého můžete prstem snadno nastavit směr proudu, a zároveň nabízí možnost volby perlátoru s různým průtokem.
Dalším faktorem zajišťujícím šetření vodou je dvoupolohová kartuše. Při zvednutí páky a spuštění vody se páka v určité poloze směrem nahoru zastaví a neumožní tak rovnou otevřít vodu na plný průtok. Pro maximální množství vody je nutné překonat odpor v páce a zvednout ji ještě výše. První poloha je pro použití přirozená a pro většinu úkonů zajišťuje dostatečné množství vody. Důraz na úsporu vody je kladen u typů baterií, kde mísení vody se vzduchem nemá vliv na účinnost mytí. Vanové baterie mají samozřejmě naopak průtok vysoký. Nicméně v případě potřeby lze průtok u baterií, které šetří vodou, ale třeba i u ručních sprch, měnit právě díky různým druhům perlátoru nebo v případě ručních sprch odstraněním omezovače průtoku. I tyto malé změny mohou mít totiž velký dopad na úsporu vody. Dvoupolohovou kartuší je vybavena většina vanových a sprchových podomítkových baterií značky Laufen.
Umyvadlové baterie značky Roca a Laufen nabízejí funkci Cold Start, která zajišťuje spuštění pouze studené vody při použití ovládací páky standardně v poloze na středu. Pro spuštění teplé vody je třeba nastavit páku vlevo. Čím více vlevo je páka, tím teplejší je tekoucí voda.
Několikrát zmíněná kartuše je další důležitý komponent. U nové baterie je dobré si vždy ověřit, z jakého materiálu je vyrobena. Keramická kartuše na rozdíl od plastové je zárukou kvality a dlouhověkosti. Neusazuje s v ní vodní kámen a i proto je na keramické kartuše poskytována delší záruka, u značek Laufen, Roca a Jika je to vždy pět let.
Termostatická nebo klasická? To je další zásadní otázka na cestě za výběrem vhodné vodovodní baterie. Termostatická varianta totiž nabízí mnoho uživatelských výhod. První z nich je jejich rychlost a přesnost při nastavení teploty vody. Vysoce kvalitní termostatický ventil totiž zajistí okamžitou dodávku smíchané vody v požadované teplotě. I u termostatů je kladen důraz na úsporu vody, a tak díky tlačítku je možné rozeznat, že je nastaveno 50 % průtoku. Pro nastavení vyššího množství vody je třeba tlačítko stisknout. V tomto případě na třetím místě ve výčtu, ale bezpečnost je dalším důležitým faktorem, a tak jsou baterie s termostatem vybaveny druhým tlačítkem zamezujícím nastavení teploty na více než tělu příjemných 38 ◦C. Vyšší teplota je opět možná díky stisknutí tlačítka. Chytré termostaty zajišťují stálou teplotu nastavené vody i v případě, kdy na přívodu kolísá tlak studené nebo teplé vody. Termostatické baterie mohou být i podomítkové, ty nabízejí kromě zmíněných výhod i benefit v podobě úspory místa a minimalistického vzhledu.
Dlouhou dobu byly standardem baterie v chromovém provedení. V posledních letech se výrazně začaly prosazovat vodovodní baterie v různých barevných variantách. Pro prostředí koupelny je velmi důležité, aby byl povrch velmi odolný, čehož zárukou chromovaný povrch je. Baterie v barvách nyní umožňují povrchy PVD. PVD doslova znamená Physical Vapour Deposition, v překladu fyzikální depozice z plynné fáze. To může znít složitě, ale je to vlastně jednoduché Jde o to, že ve vakuu se z pevné látky odpaří mikročástečky, které se pod vysokým tlakem nanáší na syrový materiál. Tyto částečky se pak spojí přímo s hmotou, na kterou jsou aplikovány, a díky tomu perfektně pokryjí požadovaný povrch. Nejedná se tedy o fólii ani nátěr, barva je součástí kovu. To zajišťuje, že se povrchová úprava nebude loupat. PVD povrch je velmi tvrdý, odolný vůči korozi, oděru a vysokým teplotám. Značka Laufen nabízí vodovodní baterie v barvách titan černý mat, inox kartáčovaná ocel, zlatorůžová a zlatá lesklá. Barevné provedení baterií a koupelnových doplňků může v koupelně vytvořit dokonale sladěné prostředí pro očistu těla i duše.
Co se málo ví, je že součástí umyvadlové baterie je velmi často i výpusť. Lidově řečeno špunt není součástí umyvadla, tak jak by se dalo předpokládat. Jedná se o variantu baterie s automatickou zátkou. Ta disponuje v zadní části páčkou, která uzavírá odpad v případě, že chcete umyvadlo napustit vodou například pro drobné praní.
Velmi jednoduché doporučení na závěr se týká designu: vybírejte baterie z jedné kolekce, sladění všech prvků totiž dodává prostoru na přímočaré eleganci.
Sdílet / hodnotit tento článek