Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Okny vchází nejen světlo, ale i horko! Jak si s ním v létě poradit?

Z hlediska stavby představují okna jednu z nejkritičtějších částí domu či bytu. V zimě potřebujeme, aby přes ně teplo neunikalo, zatímco v létě řešíme, jak zabránit prostupu tepelné energie do domácnosti, aby v ní nebylo horko k zalknutí. Řešením je myslet na domovní teplotu už při návrhu stavby nebo okna vybavit vhodnými doplňky!
Zdroj: VEKA
Zdroj: VEKA

Problematika domovní teploty a větrání začíná u samotného stavebního návrhu. Pro co největší zisk světla a tepla se doporučuje orientovat co nejvíce obytných místností na jih. „Aby v létě ovšem nedocházelo k přehřívání budovy, neměla by prosklená plocha jižní stěny přesáhnout 40 %,“ radí Milan Klepsa, v ČR a SR hlavní zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

V létě větrejte. Ale správně!

Základem regulace teploty je správné větrání. V létě nevětrejte přes den, ale v noci nebo k ránu, kdy vzduch není ještě horký. Vyvětrat můžete také průvanem, ale rozhodně ho nepoužívejte celý den. Ztratíte tím nejen snížení teploty, ale také se do obydlí dostane prach a pyl. Průvan vytvoříte tak, že v nejchladnější místnosti otevřete ventilačku, pootevřete všechny dveře cestou do větrané místnosti, a v té necháte okno dokořán na zhruba 30 minut.

Jiným řešením větrání je průtočná štěrbinová ventilace, okenní ventilace nebo ventilační mříže. Ventilační mřížka se zabudovává do okenního křídla zároveň se sklem již při výrobě, ale lze ji osadit i dodatečně, při výměně skla. Nadokenní ventilace se osazuje současně s oknem do stavebního otvoru.

Stínění snižuje teplotu

Jednoduchým řešením, jak snížit v létě teplotu v domě, je stínění, které zároveň může sloužit jako prvek zajišťující soukromí. Na trhu je řada interiérových i exteriérových žaluzií či rolet. Důležité je si uvědomit, že pokud chcete primárně teplo udržet vně domu, musíte použít exteriérové prvky. V okamžiku, kdy projdou sluneční paprsky přes sklo, teplo se již dostalo do místnosti. Přesto pro řadu lidí mohou být zajímavým řešením textilní žaluzie kombinující funkčnost rolet a klasických okenních žaluzií. Jelikož nemají vodící prvky, mohou v podstatě nahradit klasické záclony a závěsy při zachování vzdušnosti.

Termoizolační fólie a rekuperace

Dalším řešením, jak regulovat teplotu v domě, jsou termoizolační fólie na sklo. Jejich výhoda spočívá v tom, že je můžete nalepit v podstatě na jakýkoliv tvar okna a slouží vám po celý rok. V létě fólie zabraňují prostupu tepelného záření a snižují tak teplo v místnosti, přičemž ty vysoce kvalitní nabízejí i vysokou světelnou propustnost. V zimě naopak fungují jako spolehlivá izolace zabraňující únikům tepla.

Udržet pohodovou teplotu v létě pomáhají i rekuperační systémy. V létě tyto systémy inteligentního větrání slouží k ochlazování meziskelního prostoru oken, kdy klapka v horním ventilu pro proudění vzduchu do místnosti zůstává uzavřená, ale otevře se protější klapka, která vypouští ohřátý vzduch z meziskelního prostoru zpět do exteriéru.

Extrémním teplotám odolá kvalitní rám

Při extrémních letních teplotách se může ukázat jako velká výhoda také kvalitnější rám z hlediska jeho odolnosti. Při vystavení přímému slunečnímu záření totiž běžně dochází k zahřátí povrchu rámu na 40 až 50 °C u bílého provedení a u tmavších barev rámů klidně až na 80 °C. „V tomto ohledu nabízejí okenní profily VEKA třídy A výrazně lepší tepelně mechanické vlastnosti. Ani ve zmiňovaných vysokých teplotách nedochází k degradaci materiálu, jeho poškození nebo ztrátě mechanických vlastností okna. Naopak u méně kvalitních profilů hrozí zvlnění okna, zhoršení izolačních vlastností a jiné problémy,“ říká Milan Klepsa.

VEKA AG

logo
Lanžhotská 482/1
155 21 Praha

telefon: +420 605 110 091
e-mail: mklepsa@veka.com

web: www.veka.cz/system/home.html

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

Foto: Fitim Mucaj

Měli u domu nevzhledné betonové sloupořadí. Vyčarovali elegantní přístavbu

Domy, ve kterých plánujeme bydlet, k nám ne vždy doputují v originálním balení a vonící novotou. Někdy jsou to, zachovalosti a plné funkčnosti navzdory prostě stavby, ve kterých už někdo žil a měl s nimi své vlastní plány. Které se pak novým majitelům nemusí zdát pochopitelné. Což je i příklad rodinného domu, který…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA