S přípravou záchrany zničeného kostela začala obec před deseti lety. V roce 2013 získala stavební povolení, práce začaly o dva roky později. Udělal se nový krov, kostel se zastřešil a dokonce se na střechu vrátila malá věžička, takzvaný sanktusník. V roce 2018 se podařilo obnovit kryptu v kostele a byly do ní při církevním pohřbu znovu uloženy ostatky Josefa Hetzela, majitele místního zámku na přelomu 19. a 20. století.
"Letos bude dokončena fasáda, přední část jsme dělali loni a zadní část děláme letos. Interiér už je kompletně hotový, dělaly se omítky, malby, zavěsily se lustry. Už se čeká pouze na dovybavení interiéru," popsal Kvasnička. Příští rok se obnoví i kůr, vyvýšená konstrukce v zadní části lodi kostela určená pro varhany. V nově opraveném objektu se s varhany ale podle starosty nepočítá, ty původní se totiž nedochovaly.
Obec dostává od začátku obnovy památky od ministerstva kultury z programu záchrany architektonického dědictví asi 700 000 korun ročně. Z vlastního rozpočtu dává každý rok přibližně 400 000 korun. Obec už nyní plánuje využití památky. Do budoucna by se v kostele mohly konat koncerty, výstavy nebo svatby.
Kostel Nejsvětější Trojice je římskokatolický kostel zasvěcený Nejsvětější trojici z 18. století. Od roku 2000 je chráněn jako kulturní památka.
Sdílet / hodnotit tento článek