1. Chyba: Nedostatečná příprava elektroinstalace
Jde jak o počty vývodů pro napájení osvětlení, tak o logiku ovládání včetně návaznosti na automatizaci. Při nedostatečném promyšlení se pak například může stát, že v obývacím pokoji máte jen jeden centrální vývod, že schodiště je osvětleno nezajímavě (chybí efektní osvětlení jednotlivých schodů) nebo že osvětlení v kuchyni není v souladu s rozmístěním linky a při práci si následně stíníte.
Naše rada: Již ve fázi rozvodů si naplánujte rozmístění nábytku a zjistěte si, jaké možnosti osvětlení se nabízí.
2. Chyba: Nesprávné rozmístění svítidel
Nejčastěji se jedná o nesprávné umístění svítidla nad jídelním stolem nebo nad kuchyňskou linkou. K dalším chybám patří umístění svítidla na místo, kde se špatně udržuje, například nad ramenem schodiště.
Naše rada: Opět se vyplatí, přesně si rozmyslet, kde co bude stát a také jak se k údržbě svítidla dostanete. Určitě také nedoporučujeme mít v pokoji jen jedno světlo. Trendem je mít více typů světel – stropní svítidla, lampy, bodovky, LED pásky. Vypadá to lépe a také si vhodně nasvětlíte různé činnosti. Využívání více typů svítidel je i zdravější pro oči. Například při sledování televize je žádoucí mít rozsvícené podružné osvětlení, protože oči se tolik nenamáhají.
Velká oblouková lampa interiér výrazně oživí. Zdroj: A-LIGHT s.r.o.
3. Chyba: Nevhodná ergonomie ovládání osvětlení a chybějící návaznost na automatizaci
Častým problém bývá nepromyšlené rozmístění vypínačů a nevyužití praktických vychytávek, jako jsou senzory pohyby apod..
Naše rada: Vypínače by měly být umístěny u každého východu z místnosti, důležitý je také dostatek zásuvek pro stolní a stojací lampy. Na chodbě a schodišti je ideální využít senzory pohybu a velmi praktické je rovněž automatické noční osvětlení na chodbách, WC a v koupelně.
4. Chyba: Použití svítidel nesprávného výkonu
Lidé se většinou bojí, aby interiérové osvětlení nebylo přesvícené, ale z naší zkušenosti se spíš setkáme s opakem. Především v dětských pokojích často bývají nedostatečně výkonná líbivá dětská svítidla.
Naše rada: Podívejte se do normy, jaká intenzita osvětlení je pro různé činnosti doporučována a podle velikosti místnosti si údaj dopočítejte.
5. Chyba: Nevyužívání moderních technologií
Doba jde neustále dopředu a je hloupost nepoužívat úsporné LED světelné zdroje, které nejen spotřebují velmi málo elektřiny, ale také mají delší životnost a dají se kombinovat s dalšími vychytávkami, jako jsou stmívače, díky nimž snížíte intenzitu světla.
Naše rada: Do obývacího pokoje, ložnice a dětského pokoje si pořiďte svítidla se stmívačem a užívejte si příjemnou světelnou pohodu.
6. Chyba: Špatně zvolená barevná teplota světla
Můžete si koupit sebehezčí svítidlo, ale pokud v něm budete mít světelný zdroj (ať již integrovaný, nebo v podobě vyměnitelné žárovky) s nevhodně zvolenou barevnou teplotou, nebudete spokojení. Platí, že čím více kelvinů, tím je světlo bělejší a jasnější a více aktivizuje k práci, podporuje soustředěnost. Naopak světlo s menším počtem kelvinů je více do žluta a hodí se pro odpočinek.
Naše rada: Do většiny místností se hodí neutrální bílá barva (kolem 4000 kelvinů), do obývacího pokoje může být teple bílá (kolem 3000 kelvinů) která má podobné světlo, jaké dávaly klasické vláknové žárovky. Nejlepší je ale do obývacího pokoje a dětských pokojů, kde se vykonává více činností, pořídit chytrá svítidla s možností nastavení teploty světla CCT. Nastavení bývá nejčastěji dálkovým ovladačem, případně přepínačem uvnitř svítidla.
Příjemná teple bílá barva světla navodí relaxační atmosféru. Zdroj: A-LIGHT s.r.o.
7. Chyba: Nevhodně zvolený typ a velikost svítidla
Například chybou je závěsný lustr do místnosti s nízkým stropem, nebo velké ozdobné svítidlo instalované do minimalisticky zařízeného interiéru.
Naše rada: Osvětlení s interiérem designově slaďte a vezměte v potaz velikost místnosti a výšku stropu (světlost). Do pokojů se světlostí kolem 2,6 metrů zvolte přisazená nebo zapuštěná světla. Lustry jsou vhodné většinou jen nad jídelní stůl a do místností s vysokými stropy nad 3 metry (například u bungalovů s otevřeným stropem).
Pro prostory s vysokým stropem je vhodné závěsné svítidlo. Zdroj: A-LIGHT s.r.o.
Rádi byste se ještě na něco zeptali? Odborníci z e-shopu e-light.cz vám ochotně poradí. Věnují se problematice osvětlení již od roku 1993.
Sdílet / hodnotit tento článek