Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Účinná pomoc proti přehřívání interiéru v letních dnech

Podle odborníků na zdravý spánek by mělo být v ložnici vždy zhruba o 3 až 4 stupně méně, než je obvyklá denní teplota v ostatních místnostech. Ideální teplota pro práci je pak 22°. Jak jí ale dosáhnout a zároveň výrazně nezvyšovat náklady na energie?
Zdroj: Zehnder

Změny globálního klimatu, zahušťování měst a další ukazatele způsobují citelný nárůst průměrné venkovní teploty. Ukazuje se, že tradiční nástroje proti přehřívání interiéru, mají významná omezení.  Společnost Zehnder – švýcarský výrobce designových radiátorů a systémů řízeného větrání s rekuperací – nabízí metodu rovnotlakého větrání. Tento systém výměny vzduchu dodává čerstvý venkovní vzduch, filtruje jej a upravuje na příjemnější teplotu pro použití v interních prostorech. Systém větrání se navíc postará, v případě pořízení entalpického výměníku, i o udržení správné vzdušné vlhkosti – v zimě je optimální hodnota mezi 45 až 60 %, v létě pak kolem 40 až 55 %.

Proč izolace nestačí

Žádný dům dnes nelze postavit bez normou předepsaného „zateplení“ obálky. To ale nedokáže přehřívání interiéru zabránit. Důležité je vědět, že vlastnosti běžně používaných tepelných izolací se vlivem extrémních teplot mění, svojí roli ale hraje i barva fasády či střešní krytiny. V součtu všech vlivů pak stoupá vnitřní teplota a s tím související negativní efekty tohoto jevu. Problém přehřívání interiéru se nejčastěji řeší častějším větráním či – stále populárnějším – pořízením klimatizace, která ale není ani zdaleka samospasitelná, spíše naopak. Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu elektrické energie, a navíc nevyměňuje vnitřní vzduch, protože ten cirkuluje pořád dokola.

Komfortní řízené větrání s rekuperací od společnosti Zehnder lze velmi dobře využít i pro ochlazování interiéru. Promyšlená technologie rovnotlaké výměny vzduchu dodává čerstvý venkovní vzduch, filtruje jej a upravuje na komfortnější teplotu a vlhkost. Zdroj: ZehnderKomfortní řízené větrání s rekuperací od společnosti Zehnder lze velmi dobře využít i pro ochlazování interiéru. Promyšlená technologie rovnotlaké výměny vzduchu dodává čerstvý venkovní vzduch, filtruje jej a upravuje na komfortnější teplotu a vlhkost. Zdroj: Zehnder

Jak se správně chránit

Ideálně je třeba počítat s možným efektem přehřívání již při návrhu domu: dům správně umístit na pozemek, počítat s polohou slunce vůči fasádě během celého roku, vybrat správné stínění – ať už konstrukční nebo přírodní (třeba výsadbou stromů). Pokud ale řešíte jak zabránit přehřívání objektu při větrání, zvolte systém Zehnder – ten celoročně zajišťuje co nejoptimálnější vnitřní klima.

Jeho rekuperační jednotka pomáhá, zjednodušeně řečeno, díky zpětnému získávání energie v zimě prostor vytápět a v létě ochlazovat. Udržuje tak uvnitř příjemnou teplotu, samozřejmě s podporou topného a případně také chladicího systému. Navíc ve spojení s přísunem čerstvého vzduchu vytváří zdravé a komfortní vnitřní klima v každé místnosti. Jemné filtry zase udržují nezdravé částice přenášené vzduchem mimo domov.

Také další zařízení a příslušenství Zehnder – ComfoPost, ComfoClime (jako nástupce ComfoCool od r. 2022) či ComfoFond-L Q – lze použít pro větší intenzitu dochlazení přiváděného vzduchu v letním období. Zdroj: Zehnder

Větrání s rekuperací
Především větrá – odvádí interiérový vzduch a nahrazuje jej přívodem venkovního čerstvého vzduchu – přitom je tento upravován (filtrován, dohříván, dochlazován či zvlhčován/odvlhčován díky zpětnému
zisku tepla, chladu či vlhkosti)

Klimatizace
Jen chladí – nevětrá. Cirkuluje vnitřní vzduch, a přitom jej ochlazuje (někdy dohřívá) a odvlhčuje.
Nepřivádí do interiéru venkovní čerstvý vzduch. Neodvádí vydýchaný (=kontaminovaný) interiérový vzduch.

Jednotka Zehnder ComfoAir Q obdržela jako první svého druhu certifikaci Passive House pro teplá podnebí. Díky vysoké účinnosti zpětného získávání chladu až 87 % a účinnému modulačnímu bypassu poskytuje vysoký komfort větrání po celý rok. Zdroj: ZehnderJednotka Zehnder ComfoAir Q obdržela jako první svého druhu certifikaci Passive House pro teplá podnebí. Díky vysoké účinnosti zpětného získávání chladu až 87 % a účinnému modulačnímu bypassu poskytuje vysoký komfort větrání po celý rok. Zdroj: Zehnder

Rekuperace chladu v horkém létě

Konkrétně v létě se teplota z relativně chladného vzduchu z interiéru přenáší do teplejšího, přiváděného venkovního vzduchu. To pomáhá v domě udržovat delší dobu chladnější pokojovou teplotu. Jinými slovy se systém nyní stal jednotkou rekuperace chladu.

Vyvážené (rovnotlaké) větrání je účinnou a ke klimatu šetrnou metodou, jak v horkých dnech udržet vnitřní prostředí obyvatelné a zdravé.

Na webináři jsme představili hlavní výhody řešení Zehnder – podívejte se:

Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

logo
Pionýrů 641
391 02 Sezimovo Ústí II

telefon: +420 383 136 222, +420 731 414 443
e-mail: info@zehnder.cz

web: www.zehnder.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Zdroj: AdobeStock - leungchopan

Města mají své mikrobiální otisky. Lze podle nich poznat, kudy jste cestovali

Přijíždíte z dovolené v Aténách anebo jste pobývali na pracovní cestě v Tokiu? Pravdu se může vyšetřující policista anebo vaše manželka dozvědět z vašeho pasu, ale k poznání pravdy vedou i diskrétnější cesty. Každé město na zemi totiž hostí do jisté míry unikátní mikroflóru. A její složení, typické pro danou oblast,…

Zdroj: Společnost JRD

Jak kvalitní je vzduch, který dýchají děti ve školkách? Měření z MŠ Beránek

Zdravé vnitřní prostředí ve školních budovách se netýká pouze kvality vzduchu, důležitá je také kvalita osvětlení, akustiky i vytápění. Naměřené hodnoty vnitřního prostředí v mateřské škole Beránek ukazují, že kvalitní podmínky pro výuku lze u takovýchto staveb zajistit pouze s komplexním týmem odborníků.

Zdroj: spotrebitelov.cz

Jak ochladit byt během horkých letních dní

Letní dny přicházejí, přílišné horko je ale v čase nesmírně vyčerpávající. Naštěstí existují účinné způsoby, jak se v bytě ochladit. Které to jsou? Vyzkoušejte klimatizaci a další chytré triky.

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA