Mgr. Martin Veselý, Ph.D.
Mgr. Martin Veselý, Ph.D.
Urbánní a environmentální antropolog, výzkumník, konzultant a facilitátor v oblasti urbánních studií, udržitelného regionálního rozvoje a prostorového plánování.
Archiv článků autora:
10. 4. 2024
Expert radí
Anketa, veřejná diskuse na sociálních sítích, řízená debata, nebo nějak jinak? I městské samosprávy často tápou. Někdy se vyloženě bojí diskuse s občany, podobně na tom jsou i projektanti a architekti. Potom ale může nastat rozčarování na všech stranách. Nákladné opravy veřejného prostoru se mohou…
23. 1. 2024
Jak vypadá okolí vašeho bytového domu? Možná jste si na neutěšený stav sídliště zvykli, ale pro nově příchozího to může být šok ve smyslu: „Copak to nikdo nevidí?“ Na sídlišti Antala Staška to lidé vidí a rozhodli se za lepší prostředí bojovat. Důležitým krokem je odborné zhodnocení stávajícího…
17. 10. 2019
ESTAV doporučuje
Kolik českých a moravských měst vás při příjezdu uvítá hradbou sídlišť? Neznáme přesné číslo, ale vzhledem k rozšířenosti tohoto jevu se vám jistě vybaví několik takových panoramat. Nakonec žijeme v zemi, v níž se více než polovina bytového fondu nachází právě na sídlištích.
27. 9. 2018
V tomto článku navazujeme na teoretický příspěvek Jak mohou děti přispět k tvorbě příjemnějších a bezpečnějších měst? reflexí nedávno realizovaného projektu Bezpečnost veřejného prostoru na Jižním Městě očima dětí. Zamýšlíme se nad obecnějšími poznatky a zkušenostmi prakticky využitelnými i na jiných místech.
1. 6. 2018
Jak přínosné může být zapojení dětí do plánování rozvoje města a navrhování veřejných prostranství? Jaké nástroje k tomu zvolit? Při vhodně zvolených metodách participace lze od žáků mateřských, základních a středních škol získat množství cenných informací o vnímání a užívání veřejného prostoru, volnočasových…
13. 9. 2017
Prostor mezi panelovými domy na sídlištích je často považován za území nikoho. Město nemá na pečlivější udržování zeleně prostředky, a tak se soustředí jen na sekání trávy a zametání ulic. Obyvatelům tento prostor nepatří, příliš jej nevyužívají, a tak nemají důvod se o něj starat. Existuje více ve světě osvědčených…
7. 9. 2017
Ve druhém dílu seriálu o problematice bezpečnosti na sídlištích zodpovíme otázky: Co je to objektivní a subjektivní bezpečnost? Jaké faktory ovlivňují pocit bezpečí obyvatel sídlišť? Jak bezpečná jsou sídliště a jakým formám hrozeb a kriminality musí jejich obyvatelé nejčastěji čelit?
30. 8. 2017
Jaké jsou základní principy bezpečnosti sídel a jak si z hlediska bezpečnosti obytného prostředí stojí panelová sídliště? Co je to objektivní a subjektivní bezpečnost? Jak bezpečná či nebezpečná jsou sídliště a jakým formám hrozeb a kriminality musí jejich obyvatelé nejčastěji čelit? Jak lze přispět ke zvýšení…
15. 3. 2016
Stanou se ze sídlišť ghetta? Tato otázka zazněla v českých médiích již mnohokrát. Pokud vím, oslovení odborníci (sociologové, sociální geografové, urbanisté) vždy odpověděli, že výrazná většina sídlišť má nakročeno k tomu, aby se prudkému socioekonomickému úpadku vyhnula a ghetta či slumy se z nich v příštích…
18. 12. 2015
Sídliště – někomu se z beztvarého rozlehlého a těžko udržovatelného prostoru mezi vysokými budovami dělá nevolno. Jiný bude oponovat, že na sídlišti, právě díky tomuto volnému místu, mají kde děti kopat fotbal, je tam dost stromů a lepší vzduch než v uzavřených ulicích města. Kde se vlastně vzala tak revoluční…
19. 8. 2015
Máme za sebou půldruhého desetiletí tzv. humanizací sídlišť. Nateklo do nich několik miliard korun z veřejných rozpočtů a další miliardy soukromého spolufinancování. Jaký je výsledek? Sídliště už nejsou šedivá. Tzv. panelová šeď se změnila v cosi, co z dálky působí spíše jako barevné kostky stavebnice nahodile…