Je to v podstatě univerzální nástroj, který, být jen o trochu víc sofistikovaný, by dokázal i uvařit polévku a uštrikovat fusekle. Co ale zvládne bez problémů, je vrtání a šroubování. S jedním a tím samým přístrojem dokážete vyvrtat díry do dřeva, kovu a případně i do zdiva, pokud je vaše aku vrtačka s příklepem. Současně však při nastavením nižších otáček můžete snadno a efektivně šroubovat i větší množství šroubů, a to do různých materiálů. Někdy proto můžete aku vrtačku najít i pod názvem aku vrtací šroubovák.
Jděte po výkonu
Výkon je základ a zdrojem energie aku vrtaček je akumulátor. Čím vyšší je napětí akumulátoru, tím výkonnější přístroj máte. S vrtačkou s vyšším napětím pak dokážete zvládnout i práci, o které se levnému stroji ze supermarketu může leda tak zdát.
A čím vyšší kapacitu akumulátoru zvolíte, tím déle vám vydrží baterie, než ji budete muset nabít. Dobré akumulátory vám zajistí na jedno nabití možnost práce v podstatě na pár dnů, a to svou aku vrtačku nemusíte zrovna nijak šetřit. Nicméně pokud jste si zvolili typ s nižší kapacitou, vyberte si model, který v základu nabízí alespoň dvě baterie. Jednu, se kterou můžete pracovat a druhou, kterou můžete souběžně nabíjet.
Nabíječka je základ
K tomu, abyste mohli efektivně pracovat, potřebujete mít nabitou baterii v aku vrtačce. Pro každý typ baterie je daný typ nabíječky, ale hodně výrobců už vytváří své produkty tak, aby se jednou nabíječkou dalo nabíjet více jejich zařízení. Asi jako když nabíječkou na mobil můžete dobít čtečku e-knih nebo fotoaparát. V principu mohou nabíječky nabíjet buď menším proudem po delší dobu, anebo vyšším proudem po kratší dobu – to jsou tzv. rychlonabíječky. Běžná doba nabití se pohybuje mezi třemi až pěti hodinami, rychlonabíječka zvládne dobít váš akumulátor i do hodiny.
Sdílet / hodnotit tento článek