Umět si poradit v každé situaci, provést základní opravy a zvládnout přivrtat, přimontovat nebo vyrobit cokoli, bylo vždy doménou Čechů. Ne nadarmo se také vžilo označení „zlaté české ručičky“. Našinci byli vždy kreativní a schopní, co se kutilství týče. A i když dnes není domácí dílna samozřejmostí každé domácnosti, přesto byste měli mít alespoň něco z toho, co by měl vlastnit každý správný kutil.
Co by mělo být v domácí dílně?
Seznam je poměrně rozsáhlý, tak se do něj pojďme rovnou pustit. Základem je pracovní stůl neboli ponk, ideálně celodřevěný. Dalším nepostradatelným pomocníkem je vrtačka, a to ideálně příklepová, pokud chcete vrtat třeba do betonu a k ní samozřejmě sada vrtáků. Dále kladiva různých velikostí, sada křížových a plochých šroubováků. Pokud máte aku vrtačku, tak alespoň sada různých bitů, které vám šroubováky nahradí. Pro montování nábytku se rozhodně hodí sada inbusů, plochých klíčů a kleště. U kleští se nebojte být kreativní, kombinačky, štípačky a sikovky jsou základ.
Pokud jste ve škole měli dílny, víte, že v nich vždy byly pilníky, rašple, pila ocaska anebo pilka na železo. Na každém ponku byl svěrák a v šupleti pod svěrákem obvykle truhlářské svěrky a smirkové papíry. Neměl by vám chybět ani svinovací metr, nebo raději dva. Co se strojů týče, pro zkušenější kutily je nepostradatelná ruční rozbruska neboli flexa, ruční okružní pila neboli mafl a přímočará pila.
Jak na dílnu v bytě?
S tímto základním vybavením zvládnete v podstatě všechno, co si jen usmyslíte. Jediný problém je, kde zřídit domácí dílnu, pokud máte jen byt v paneláku a ponk by se vám vešel tak maximálně místo kuchyňské linky. V tom případě budete muset vystačit jen s boxem na základní nářadí. Ale i s dobře vybaveným boxem si dokážete poradit v podstatě se vším, co by v bytě bylo potřeba opravit.
Sdílet / hodnotit tento článek