REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Elektroinstalace pro dům a byt více o tématu

Proudový chránič. Jak funguje, k čemu slouží, kam se zapojuje a jak jej otestovat

Ochrana před úrazem elektrickým proudem je jeden z nejdůležitějších problémů, který se v rámci rozvodů elektrické energie řeší od nepaměti. Už v počátcích rozmachu elektrické energie, v době souboje stejnosměrného a střídavého proudu, posloužila ukázka nebezpečnosti střídavého proudu pro živý organismus slavnému Thomasi Edisonovi v konkurenčním boji s Nikolou Teslou. A jak se dnes chráníme před zásahem elektrickým proudem? Jak jinak než proudovým chráničem. Co to je?

Proudový chránič je vzhledem podobný jističi a slouží k ochraně před poruchou elektrického okruhu. Tím se myslí např. narušení izolace, v jehož důsledku může část proudu unikat do země. K podobnému stavu dojde v případě, že se obsluha dotkne části okruhu, které je pod napětím. Tehdy protéká proud přes dotyčnou osobu do země a tím může ohrozit její zdraví nebo i život.

Proudový chránič kontroluje elektrický okruh tím, že porovnává velikost proudu, který do okruhu vtéká s tím, který z okruhu odchází. V případě, že detekuje rozdíl mezi těmito proudy, proudový chránič toto vyhodnotí jako poruchu a okruh odpojí.

Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku. Ty ochrání elektrický okruh před zkratem nebo přetížením. Alespoň jeden z nich by v zapojení elektrického okruhu neměl chybět.

Častou chybou bývá špatné zapojení nulových vodičů nebo spojení nulového a zemnicího vodiče např. v špatně zapojené prodlužovačce. Tím dojde k rozdělení proudu, který se vrací ze spotřebiče a proudový chránič toto vyhodnotí jako poruchu a okruh odpojí.

Proudovým chráničem by měly být vybaveny všechny nové běžné elektrické instalace od roku 2019 nebo starší instalace, pokud prošly rekonstrukcí. Proudový chránič bývá umístěn společně s jističi v rozvodné skříni, kde je namontován na lištu. Do některých obvodů v elektroinstalaci se proudový chránič nezařazuje. Jsou to zejména samostatné obvody, kde jsou zapojeny mrazáky, lednice nebo výpočetní technika.

Zapojení proudového chrániče Zdroj: Jan Marek

Někdy může být proudový chránič i součástí elektrické zásuvky nebo prodlužovačky.

Správnou funkci vypínacího mechanismu chrániče je možné otestovat stiskem tlačítka na proudovém chrániči. Jeho stlačením dojde k mechanickému odpojení okruhu. Pro obnovení nájení okruhu je potřeba proudový chránič nahodit obdobně jako jistič. Otestování proudového chrániče provádí uživatel elektroinstalace v intervalu předepsaným výrobcem. Tento interval se pohybuje v rozmezí 1 měsíc, 6 měsíců nebo 1 rok. V postatě čím kvalitnější výrobek, tím delší interval výrobce předepíše.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Elektroinstalace pro dům a byt

  1. Jaký je rozdíl mezi jednofázovou a třífázovou elektřinou? Jak rozdělit elektřinu po fázích?
  2. Rozdíly mezi elektrickými kabely. Typy elektrických kabelů podle použití
  3. Domovní vypínače: Jaký je rozdíl mezi schodišťovým nebo křížovým a co je to tlačítko?
  4. Proudový chránič. Jak funguje, k čemu slouží, kam se zapojuje a jak jej otestovat
  5. Jak vybrat správný rozvaděč pro rodinný dům nebo byt. Jaký je rozdíl mezi elektroměrovým a domovním rozvaděčem?
  6. Kam umístit elektrorozvaděč v rodinném domě. Jak velký je a jaké parametry má mít
  7. Kdo zodpovídá za elektroinstalaci v bytě? Nájemník či majitel?
  8. Jak uspořit energie v domácnosti pomocí chytré elektroinstalace
  9. Jak uspořit elektřinu u běžné elektroinstalace. Vyměňte vypínače!

Přečtěte si více k tématu Elektroinstalace pro dům a byt

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Zdroj: AdobeStock – valentyn640

Hoří! Jak uhasit požár u vás doma? Haste s chladnou hlavou. Máte pět minut!

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Na efektivní laický zásah na zvládnutí vznikajícího požáru nemáte často více než pět minut. V tomto článku si přiblížíme, jak uhasit požár…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA