REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Elektroinstalace pro dům a byt více o tématu

Jak uspořit elektřinu u běžné elektroinstalace. Vyměňte vypínače!

Pokud si například z rozpočtových důvodů nemůžete pořídit prvky chytré elektroinstalace do vaší novostavby nebo rekonstruovaného domu, rozhodně to neznamená, že nemůžete ušetřit elektrickou energii. Moderní elektronické prvky, jakými jsou stmívače, automatické spínače se snímačem pohybu, termostaty nebo domovní strážci také umí šetřit energií.
Zdroj: ABB

Stmívače

V místnostech, jako je obývací pokoj nebo kuchyň, tráví rodina spoustu času. Je však nutné, aby svítidlo svítilo vždy plnou intenzitou? Pokud používáte klasické žárovky, lze stmívači šetřit poměrně znatelně. Moderní stmívače umí stmívat všechny světlené zdroje včetně LED žárovek, LED pásků i zářivek. Máte-li svítidlo s více LED zdroji, tak i zde se vyplatí stmívač používat. Nechcete zkusit třeba v obývacím pokoji malý „upgrade“ a vyměnit obyčejný vypínač za stmívač?

Pozor, ne všechny LED zdroje jsou stmívatelné. Na obalech stmívatelných žárovek je toto uvedeno. Jsou však o něco dražší. Úspory a životnost vám náklady vrátí. Také jsou na trhu stmívatelné lampy, ale je velký rozdíl v tom, zda jen snižujete jas, ale do žárovky „teče“ stejné množství proudu, anebo šetříte tím, že stmívač sníží tok proudu k žárovce. 

Automatické spínače se snímačem pohybu

Využijete je v předsíních, šatnách, halách, vstupních chodbách i schodištích. Máte-li děti, tak všude tam, kde zapomínají zhasnout. Nejenže ušetříte tím, že se zásadně svítí jen tehdy, když se nacházíte v dosahu spínače a po nastavenou dobu, ale lze nastavit i tzv. prahové spínání podle toho, kdy se zešeří.  Automatické spínače mají buď rovinné anebo kuželové snímaní. Díky tomu obsáhnou různé typy prostor. Kromě úspor máte komfort jako další benefit, protože nemusíte hledat vypínač a máte světlo i s plnýma rukama. Podobně jako automatické spínače fungují i takzvaní domovní strážci, kteří jsou však určeni ke spínání osvětlení i ve venkovních prostorách.

Automatický spínač se snímačem pohybu (Time®, ABB)

Termostaty

Každé snížení teploty o 1 °C přináší celkem významné úspory. Proto je důležité vedle kvalitních termohlavic zvolit i správný termostat. Termostaty jsou prostorové, podlahové, univerzální a kombinované.

Typickým příkladem, kde lze hledat úspory, je topný žebřík v koupelně anebo podlahové vytápění v koupelně. Můžete u nich přesně regulovat teplotu a také čas spínání/vypínání vytápění. Topte jen tehdy, když je to potřeba. Kvalitní nastavení termostatu je základem. Podle ročních období, podle času v ročním období a podle místností. Pozor – nikdy neumisťujte termostat v blízkosti zdroje tepla nebo k oknu či vchodovým dveřím do bytu!

Univerzální termostat (future®linear, ušlechtilá ocel, ABB)

Věříme, že vedle témat fotovoltaik, tepelných čerpadel a dotací jsme vám mohli předat pár rad, jak šetřit energiemi. Pokud vás téma úspor, komfortu a bezpečnosti v elektroinstalacích zajímá, doporučujeme vám návštěvu blogu nejen o domovních elektroinstalacích, kde naleznete spoustu dobrý rad a inspirací ze života.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Elektroinstalace pro dům a byt

  1. Jaký je rozdíl mezi jednofázovou a třífázovou elektřinou? Jak rozdělit elektřinu po fázích?
  2. Rozdíly mezi elektrickými kabely. Typy elektrických kabelů podle použití
  3. Domovní vypínače: Jaký je rozdíl mezi schodišťovým nebo křížovým a co je to tlačítko?
  4. Proudový chránič. Jak funguje, k čemu slouží, kam se zapojuje a jak jej otestovat
  5. Jak vybrat správný rozvaděč pro rodinný dům nebo byt. Jaký je rozdíl mezi elektroměrovým a domovním rozvaděčem?
  6. Kam umístit elektrorozvaděč v rodinném domě. Jak velký je a jaké parametry má mít
  7. Kdo zodpovídá za elektroinstalaci v bytě? Nájemník či majitel?
  8. Jak uspořit energie v domácnosti pomocí chytré elektroinstalace
  9. Jak uspořit elektřinu u běžné elektroinstalace. Vyměňte vypínače!

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ing. Zdeněk Lyčka

Topíte letošním čerstvým dřevem? Změřili jsme, kdy je dříví vhodné k vytápění

Díky energetické krizi značně stoupl zájem o spalování palivového dřeva. Domácnosti, které topí dřevem dlouhodobě, se na topnou sezónu připravily s dostatečným předstihem a zpravidla již mají v zásobě dostatek suchého dřeva vhodného pro spalování. Ovšem mnoho domácností zvolilo variantu vytápění dřevem až v průběhu…

REKLAMA