REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sakrální stavby více o tématu

Vytápění v Kostele sv. Gotharda v Bouzově

Znáte ten pocit na půlnoční mši? Přijdete do kostela, páří se od pusy, sedíte teple oblečení na polštářích v promrzlých lavicích. Staré historické sakrální stavby je ekonomicky nereálné vytápět jako běžné domy. Podívejme se na realizaci otopného systému, který zajišťuje návštěvníkům kostela dostatečný komfort.

Vyhřívání kostelních lavic

Kostel sv. Gotharda byl již v minulosti vybaven elektrickým vyhříváním lavic, tento systém však přestal být vyhovující a to nejen z hlediska provozních parametrů, ale i z bezpečnostního hlediska.

Na přelom roku 2013 a 2014 proto byla připravena rekonstrukce, v rámci které měly být topná tělesa, elektroinstalace i rozvodná skříň tohoto systému vyměněny. V původním projektu byly navrženy topné panely určené k instalaci pod sedáky kostelních lavic.

Vzhledem k ceně i dlouhému dodacímu termínu byla společnost FENIX Jeseník oslovena zástupcem investora, zda může nabídnout vhodnou alternativu. Jako první varianta byly nabídnuty panely, které jsou přednostně určeny právě k vyhřívání kostelních lavic.

Přestože panely do opěradel vykazovaly výrazně příznivější provozní parametry, způsob jejich uchycení (vždy na zadní část opěradla předcházející lavice) se zde ukázal jako nevyhovující. Mezi jednotlivými lavicemi byl poměrně úzký prostor a instalací panelu se tento prostor ještě zmenšil. Proto bylo nutné vrátit se k původnímu návrhu - tj. instalaci panelů pod sedáky lavic.

Bylo navrženo použití vysokoteplotního panelu (ECOSUN TH), standardně určeného jako tzv. terasové topidlo k zónovému ohřevu zimních zahrad, zastřešených teras apod. Příkon těchto panelů je 1000 a 1500 W, což bylo pro zamýšlené použití hodně. Příkon panelů byl proto snížen na 500 W.

K vytápění lavic byly vybrány navržené panely - celkem je zde nainstalováno 82 ks. Panely jsou rozděleny do několika sekcí, takže lze vyhřívání lavic zapínat postupně, v závislosti na počtu návštěvníků.

Uživatelé kladně hodnotí nejen výbornou tepelnou pohodu, ale také vzhled panelů, které svým matným černým provedením snadno splývají s tmavým dřevem kostelních lavic a při běžném pohledu jsou prakticky nepostřehnutelné. Díky tomu nijak nenarušují celkový vzhled i atmosféru tohoto duchovního místa.

Zlepšení tepelných podmínek pro pastora

Během testovacího provozu vyjádřil zástupce investora - Římskokatolické farnosti Bouzov - politování, že nelze podobným způsobem zlepšit podmínky pro pastora, stojícího během bohoslužby u oltáře na velmi studené podlaze. Vysvětlil, že nejde jen o značný diskomfort, ale i o negativní vliv na lidské zdraví, které sebou dlouhodobý pobyt na doslova "ledové" podlaze nese.

I to se však dá řešit. První variantou tedy bylo udělat sestavu topných fólií. Nicméně panovala zde obava, aby byl plošný příkon topné folie v tomto případě dostatečný. Nedávno však byl uveden na trh nový výrobek - pryžové topné rohože (FENIX S-MAT), určené pro ochranu vstupních zón před sněhem a námrazou. Nabízela se tedy myšlenka, vyzkoušet pro vytvoření komfortnější zóny u oltáře právě tuto rohož. Velkou výhodou se jevila snadná instalace a nulové zásahy do stávajících konstrukcí – rohož se pouze položí a zapojí do zásuvky, na konci topného období se jednoduše svine a uschová do další zimní sezóny. Bezpečnost je zajištěna proudovým chráničem, integrovaným do zástrčky topné rohože.

Po dohodě byla farnosti topná rohož zapůjčena k testování. Během 14 dnů bylo toto řešení odzkoušeno a prokázalo se, že používáním topné rohože skutečně dochází k výraznému zvýšení tepelné pohody. Farnost v Bouzově proto projevila zájem tuto rohož odkoupit, současně svolila provést dodatečné měření pomocí infrakamery, aby se zaznamenaly reálné povrchové teploty na topné rohoži a okolní podlaze.

Na úvodním snímku je zachycena topná rohož před uvedením do provozu, povrchová teplota rohože je stejná, jako teplota okolní podlahy, tj. cca 2°C. Na dalším snímku jsou teploty po 5 minutách provozu – v nejteplejším místě se teplota rohože zvýšila na 14°C. Významný vliv na průběh teplot má ale koberec, na kterém je rohož umístěna. Koberec působí jako tepelná izolace a účinně snižuje nežádoucí odvod tepla do kamenné dlažby.

Závěrem lze konstatovat, že i když se povrchová teplota rohože téměř 30°C může jevit jako poměrně vysoká, subjektivně – obzvláště je-li uživatel ve standardní obuvi – pocit tepla nenavozuje. Hlavním účelem tohoto řešení však není vytápění nebo ohřev uživatele, stojícího na topné rohoži, ale zamezit negativnímu vlivu velmi studené kamenné podlahy. Rozdíl mezi pobytem na podlaze o teplotě 2°C a teplotě 28°C je opravdu velmi zásadní, zvláště trvá-li řádově desítky minut a uživatel se jen minimálně pohybuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sakrální stavby

  1. Unikátní rekonstruovaný klášter v Broumově si můžete projít od sklepa až po půdu
  2. Znovuzrozený kostel v Neratově v Orlických horách – minidokument ESTAV.cz
  3. Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy
  4. Kostel na Barrandově chtěli postavit už za první republiky. Dnes na stěnách běží světelné divadlo
  5. Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky
  6. O kostele Nalezení svatého kříže v Litomyšli s architektem Markem Janem Štěpánem
  7. Vytápění v Kostele sv. Gotharda v Bouzově
  8. Osvětlení LED v Sixtinské kapli - jasnější, šetrnější, úspornější
  9. Moderní kostely s podpisem českých tvůrců
  10. Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích
  11. Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět
  12. Moderní zvonička inspirovaná gotikou oživila tradiční českou náves

Přečtěte si více k tématu Články

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

Foto: BoysPlayNice

Vkusná novostavba s respektem k původní zástavbě Karlína

Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí.

REKLAMA