REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hliníková střecha a dřevěná fasáda pro rodinný dům

V Bad Sodenu, nedaleko Frankfurtu nad Mohanem, měla architektonická kancelář Neff Kuhn Architekten – Studio PPANK původně renovovat malou starou diplomatickou vilu z 50. let pro pětičlennou rodinu. Když začali plánovat, nepočítali s tím, že nakonec budou realizovat novostavbu. S výborným citem pro potenciál pozemku a sousední budovy si mladí architekti dali za cíl zůstat navenek malí, ale vytvořit nový, zajímavý prostor se stoupajícím hřebenem střechy.
Foto: Croce & WIR

S dostatkem času a klidu i na nepředvídatelná rozhodnutí navrhli a zrealizovali Patrick Neff a Pascal Kuhn velkorysý rodinný dům. Rámcové podmínky byly výjimečné, protože rodina v původní nemovitosti již léta kontinuálně žila. Do zahájení stavby klienti bydleli v tmavě zbarveném, útulném dřevěném domě s tradičním šarmem, tzv. ořešáku. Se stavbou se plánovalo začít, až se rodina rozroste. Protože jeden ze sousedů zboural identický dům ze stejného období a při tom se odhalila špatná stavební struktura, doporučili architekti nakonec zvolit novostavbu, která nabízí více prostoru a je vhodnější pro každodenní život rodiny. A která bude mít navíc silnější propojení se zahradou. Výsledkem je téměř dvakrát větší budova při stejných proporcích jako původní ořešák. Může za to nejenom zapuštění jednoho podlaží do země, ale také sedlová střecha s mnoha vikýři, které začínají téměř od okapní hrany. Tím se vnitřní prostor i v šikminách střešní roviny stává využitelným v celém výškovém profilu. Dominantními materiály použitými pro opláštění rodinného domu jsou dřevo a hliník.

Foto: Croce & WIR

Tradiční materiály v netradiční formě

Architekti i klienti z Bad Sodenu byli fascinováni materiály. Ve fázi plánování se často setkávali, aby diskutovali a hodnotili to, co rodina potřebuje, a které materiály jí mohou poskytnout to, co požadují. Dům měl například fungovat primárně pro děti, ale zároveň měl být samozřejmě kompatibilní s představami o bydlení dospělých. Proto například padlo rozhodnutí použít místo dřevěné podlahy kamennou, která plynule přechází do zahrady jako terasa v přízemí. Během výstavby se rodina nastěhovala do bytu v blízkosti, aby mohli být každý den na staveništi. Architekti s nimi tak mohli téměř denně konzultovat do posledního detailu všechny konstrukční nápady, jako například křídlové dveře v celém domě, které jsou sice pro novostavbu neobvyklé, ale prostorově podtrhují prostupnost domu. Dbali rovněž na to, aby se do rozhodování zapojili i řemeslné firmy. Realizační firmy se tak na stavbě v Bad Sodenu pro Patricka Neffa a Pascala Kuhna stali dalšími partnery. Společně tak zoptimalizovali i použité materiály na fasádě a střeše domu.

Foto: Croce & WIR

Pro zachování historické linie bylo rozhodnuto, že fasáda bude ze dřeva a střešní krytina z plechu. Vzhledem k tomu, že oba materiály mají široké kvalitativní rozpětí, tak pro udržení dlouholeté bezúdržbovosti a optické souhry museli architekti hledat to nejkvalitnější, co se aktuálně dá sehnat.

Mezi plechovými střechami padla volba na hliníkovou krytinu PREFALZ s odolnou povrchovou úpravou P.10 v antracitovém odstínu. PREFALZ je tvárný a lehký, takže se snadno a rychle pokládá i na členité střechy. V Bad Sodenu je sice střecha sedlová, nicméně je zde mnoho vikýřů a architekti lpěli na kompletním pokrytí nejenom šikmých, ale i svislých ploch nad okapní hranou. Mnoho přechodů, bočního oplechování a nadpraží bylo potřeba opláštit stejným materiálem, v totožné kvalitě i barevném provedení a ve stejném stylu jako střechu samotnou. Pro plechovou krytinu od rakouského výrobce PREFA Aluminiumprodukte) a se zárukou 40 let to nebyl žádný problém.

Foto: Croce & WIR

Na fasádě se poohlédli po dřevě doporučovaném mnoha předními architekty. Norská technologie Kebony je synonymem udržitelného a bezúdržbového dřeva s velmi dlouhou životností. Měkké dřevo napuštěné pomocí biologické kapaliny je trvale modifikováno a získává vlastnosti prvotřídního tvrdého dřeva spolu s hlubokým hnědým odstínem. Po vystavení slunci a dešti dřevo chytá přirozenou stříbrnošedou patinu. Životnost zůstává zachována, zatímco krása se postupem času stupňuje.

Země: Německo
Objekt, místo: rodinný dům, Bad Soden
Typ stavby: novostavba
Architekti: Neff Kuhn Architekten
Realizace: Spenglerei Knippschild
Typ střechy: PREFALZ
Barva střechy: P.10 antracitová
Fotografie: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Šikmé střechy

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Historie pod střechou. Umění mistrů tesařů od 14. století po současnost naleznete v krovech v Chebu

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů vás vtáhne do dob starých tesařských mistrů a jejich fenomenální práce. Chebská stezka krovy slouží jako učebnice stavebně technického vývoje krovových konstrukcí od čtrnáctého až dvacátého století. Tento komplex objevený z části náhodou je díky Nadačnímu fondu…

Zdroj: Fotolia.com - thongchai

Systém dešťové kanalizace. Jak odvádět vodu ze střech

Dešťová kanalizace je částí vnitřní kanalizace, sloužící k odvádění srážkových vod především ze střech a zpevněných ploch v objektu. Zahrnuje trubky, tvarovky, příslušenství (např. vpusti) a drobné objekty (např. revizní šachty). Do odpadního potrubí dešťové kanalizace nesmí být napojeno připojovací potrubí od…

Zdroj foto: TopGis.cz

Záběry po tornádu. Porovnejte, kolik práce již bylo uděláno. Architekti i ministerstvo nabízí pomoc

Spoušť, jakou Česko nepamatuje, ale také obrovská vlna solidarity a odvedené práce při odstraňování následků ničivého tornáda, které se jihem Moravy prohnalo na konci června. Obojí ilustrují letecké snímky, jež si nechalo pořídit vedení kraje. Ty nabízejí nejen aktuální pohled na zasažená místa na konci července, ale…

Zdroj: Ing. Zdeněk Žabička

Jak odvést dešťovou vodu ze střechy: Gravitační odvodnění

Vnitřní kanalizace se navrhuje tak, aby byl zajištěn odtok odpadní vody, pokud možno, bez nároku na doplňkovou energii. Veškeré odpadní vody ze střech a podobných ploch a ze zařizovacích předmětů, které jsou umístěny v podlažích nad úrovní terénu, se mají odvádět gravitačně.

REKLAMA