Projevy nevhodné vlhkosti můžou být:
- škrábání v krku po ránu, kašel,
- suchá pleť, popraskané rty,
- únava,
- ucpaný nos
Navíc při nízké vlhkosti (tedy vysokém odpařování vody) se z nábytku, koberců atd. dostávají do vzduchu těkavé organické látky tzv. VOC, které jsou hlavní příčinou negativních projevů spojených se znečištěným vnitřním vzduchem.
Jak to vyřešit?
Jak snížit vlhkost v bytě
Většinou to není tak složitým úkolem. V nově zrekonstruovaných budovách a bytech je často ze začátku vlhkost vyšší – postupně však dochází k vysušení stavebních prvků, které mohly být vlivem stavby/rekonstrukce ještě vlhké.
Nejúčinnějším způsobem je samozřejmě dostatečné větrání – ať už celého domu/bytu nebo třeba v nejzatěžovanější koupelně, sušení prádla venku a používání digestoře.
Nejlepším způsobem jak dosáhnout dostatečné a efektivní větrání je na základě čidla vlhkosti. To monitoruje kvalitu vzduchu – vlhkost v bytě/domě a dle naměřených dat řídí třeba větrák v koupelně nebo celou vzduchotechniku.
Jak zvýšit vlhkost v bytě
Vlhkost v bytě můžeme zvýšit opačnými procesy. Doporučuje se právě sušit prádlo ve vnitřních místnostech, pěstovat pokojové rostliny nebo dát na topení nádobu s vodou.
Dalším řešením může být také zvlhčovač vzduchu, který dělí vodu na mikročástice a pouští je do prostoru.
Sdílet / hodnotit tento článek