Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Česká komora architektů: Novela stavebního zákona je promarněnou příležitostí

Novela stavebního zákona spolu s návrhem zákona o jednotném environmentálním stanovisku podle České komory architektů (ČKA) v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší stavební řízení a je krokem zpět. ČKA v tiskové zprávě uvádí, že novela je velmi smutný výsledek mnohaleté práce a promarněná příležitost, jak podpořit výstavbu a investice do nových pracovních příležitostí a infrastruktury. Ve čtvrtek je novela stavebního zákona na programu Legislativní rady vlády.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

"Návrh věcné novely prokazuje, že vláda není schopná prosadit skutečnou reformu stavebního práva. Tedy změny, které by dnešní roztříštěné a zdlouhavé rozhodování o využití území a povolování staveb nahradily komplexním posouzením v rámci jednotného řízení, posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování a zvýšily právní jistotu všech zúčastněných, ať už jde o občany nebo stavebníky," uvedl předseda České komory architektů (ČKA) Jan Kasl.

Léta připravovaný nový stavební zákon připravila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) a Sněmovna ho schválila loni v létě přes veto Senátu. Ani loni nebyla ČKA z jeho podoby nadšená. "Výsledek bohužel není příležitostí k potlesku," uvedla tehdy na své webu.

Nový kabinet Petra Fialy (ODS) letos prosadil roční odklad účinnosti zásadních pasáží zákona. Novela především ruší Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízené nové krajské stavební úřady a podle ministerstva pro místní rozvoj zachovává část stavebních úřadů pod obcemi, o jejichž počtu rozhodne vláda.

Od poloviny příštího roku začne fungovat pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou až do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů. Digitalizace stavebního řízení by měla být po půlročním odkladu spuštěna 1. ledna 2024.

ČKA měla k novele připomínky a nyní uvádí, že by její přijetí zásadně narušilo princip integrace. Hlavním cílem přijatého zákona o novely má být urychlení získání stavebního povolení. To ale novela podle ČKA nesplní. "Řada podkladů má být 'staronově' vydávána samostatně, a to opět převážně formou závazného stanoviska, které prakticky eliminuje možnost hledat konsenzus," uvádí ČKA.

Novela místo řešení problémů podle ČKA přináší v řadě ohledů zhoršení. Jako příklad uvádí, že odstraňuje z textu schváleného předpisu řadu konkrétně stanovených procesních lhůt, zejména v oblasti pořizování územně plánovací dokumentace. "Nejlogičtější řešení, tedy přesunout pořizování dokumentace do agendy obcí, ministerstvo pro místní rozvoj stále odmítá, i když by tento krok nejlépe řešil častou nečinnost pořizovatelů dokumentace," tvrdí komora.

ČKA kritizuje také fakt, že novelou by se zrušily takzvané Pražské stavební předpisy a velká města (Praha, Brno a Ostrava) by mohla mít právo pořídit "jen" prováděcí předpis pro umisťování staveb. ČKA uvedla, že "škodlivé důsledky by byly dalekosáhlé".

Nesouhlas s novelou podle ČKA vyslovují i zástupci měst a obcí a velkých stavebníků. "Vláda ČR by měla tyto kritické hlasy vyslechnout a zajistit přípravu upraveného návrhu věcné novely. Jinak je pravděpodobné, že poslanecká sněmovna přijme neprojednaný pozměňovací návrh," uvádí Kasl s tím, že novelu může postihnout osud jako přijatý zákon, tedy odklad a novelizace.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, robsonphoto

Před čtvrt stoletím byl otevřen Strahovský tunel v Praze

Před 25 lety, 2. prosince 1997, byl otevřen Strahovský tunel v Praze. Jeho výstavba trvala 12 let a v době svého zprovoznění byl nejdelším silničním tunelem v České republice. Na severní straně tunelu navazuje od září 2015 Brusnický tunel, který je součástí tunelového komplexu Blanka ústícího na trojském břehu Vltavy.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, daliu

Senátní hospodářský výbor podpořil odvody z příjmů za prodej elektřiny

Senátní hospodářský výbor hlasy všech svých přítomných členů doporučil Senátu schválit novelu energetického zákona, která zavádí povinnost výrobců elektřiny odvádět státu odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Zavádí tím horní hranici ceny elektřiny u výrobců odstupňovanou podle jejích zdrojů. Vláda plánuje, že…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA