Projekt zatím počítal pouze s využitím městských budov, nyní se rozšiřuje na bytová družstva, společenství vlastníků jednotek i komerční budovy. "K tomuto rozhodnutí nás vedl velký zájem veřejnosti související s nynější energetickou krizí. Co nevětší zapojení Brna do projektu sdílené solární elektrárny bude výhodné jak pro všechny účastníky, tak pro město samotné, které sníží svoji závislost na dodávkách fosilních paliv," uvedl Hladík.
Majitelé budov mohou poskytnout střechu pro vybudování solární elektrárny. Výhodou pro ně je, že do panelů nemusejí investovat - elektrárnu na své náklady vybuduje SAKO Brno Solar. Majitel budovy pak bude odebírat elektřinu za 80 procent ceny, kterou má nasmlouvanou se současným dodavatelem, po splacení investice bude odebírat kilowatthodinu za korunu. "Důvodem je, že SAKO Brno Solar bude mít i nadále s elektrárnou náklady, bude třeba provádět její údržbu a případně měnit některé části," řekl Hladík. Doplnil, že výhodné by vzhledem k rozloze střechy mělo být zapojení například panelových domů.
Město zatím osadilo panely střechy dvou bytových domů a domu s pečovatelskou službou. V září SAKO Brno Solar oznámila, že v listopadu začne instalace 1000 panelů na osm budov v majetku města - mimo jiné jde o školy, domov seniorů nebo polikliniku.
Propojit všechny solární panely do jediného energetického společenství zatím není možné kvůli chybějícímu zákonu o komunitní energetice.
Projekt solární elektrárny na střechách brněnských domů přinese městu nejméně 43 gigawatthodin solární elektřiny ročně a emise CO2 sníží o 36.000 tun. Během několika let chce Brno osadit střechy přibližně 650 budov v majetku města či městských společností.
Sdílet / hodnotit tento článek