"Odpadní vody přitékající na čistírnu odpadních vod mají díky významné spotřebě teplé užitkové vody relativně vysokou teplotu," stojí ve schváleném dokumentu. Energocentrum by bylo schopné pomocí výměníků získávat přebytečné teplo ze zpracovávané vody a snížit tím závislost metropole na zemním plynu.
ÚČOV by podle dokumentu měla zajistit vytápění pro dvě oblasti. První je zástavba mezi teplárnami na Julisce a Veleslavíně a druhá oblast se nachází v nezastavěné oblasti Bubny-Zátory, kde by měla v budoucnu vzniknout nová čtvrť. V obou případech by podle studie bylo možné oblasti napojit na teplo z čistírny mezi lety 2028 a 2030.
Celkem by podle dokumentu bylo možné zajistit z odpadních vod teplo pro až 100.000 lidí v každé ze zmíněných oblastí. Nová čtvrť na brownfieldu Bubny-Zátory má mít nicméně podle záměru pouze asi 30.000 obyvatel, takže by bylo nutné vyřešit vedení tepla pro dalších 70.000 lidí.
Záměr vychází z klimatické strategie, kterou město schválilo koncem loňského května. Město má podle ní do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do 69 opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého. Většinu potřebných peněz chce magistrát získat z evropských fondů.
Sdílet / hodnotit tento článek