REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kolik ušetří tepelné čerpadlo? Nenechte se napálit od firem. Obraťte se na odborníka

V poslední době se stala nejčastějším požadavkem na topenářské firmy výměna zdroje tepla. Tento požadavek byl vyvolaný růstem cen energií, především plynu, potažmo elektřiny a dalších paliv jako jsou i pelety, brikety nebo palivové dřevo. Favoritem výměny se stalo tepelné čerpadlo.
Zdroj: AdobeStock.com - napa74
Zdroj: AdobeStock.com - napa74

Je instalace tepelného čerpadla vždy nejlepší způsob jak uspořit?

Při hledání odpovědi na tento dotaz je potřeba si položit další otázky pro konkrétní situaci našeho domu nebo bytu. Tou první je jistě ta, zda před výměnou zdroje tepla bychom neměli zkusit navrhnout něco jednoduššího, levnějšího a výměnu zdroje třeba odložit na později. Ta opatření, která by měla předcházet výměně zdroje a instalaci tepelného čerpadla byla popsána např. v článku na ESTAV.cz. Jestliže jsme vyčerpali všechny možnosti jednodušších opatření, můžeme se začít zabývat výměnou zdroje tepla. Je ale potřebné si položit další otázku.

Je tepelné čerpadlo vhodné pro naši topnou soustavu?

Tuto otázku by měl zodpovědět odborník. Takže správné je obrátit se na nezávislého odborníka – nikoli na obchodního zástupce firmy s tepelnými čerpadly! Prioritně by to měl být energetický specialista, který zpracovává energetické audity nebo průkazy energetické náročnosti budov. Jejich seznam najdete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu. Další možností je pak vybrat si poradce na některé ze středisek EKIS.

Pokud se přijdete poradit s topenářskou firmou, nebo s prodejcem tepelných čerpadel, může se stát, že u nich převáží zájem na získání zakázky nad nezávislou radou. Zjednodušeně se dá říci, že je více vhodné instalovat tepelné čerpadlo především do topných soustav s podlahovým vytápěním. A pro soustavy s otopnými tělesy (radiátory) jsou běžná tepelná čerpadla vhodná tam, kde je velikost radiátorů předimenzována. Předimenzování se dá poměrně jednoduše zjistit. Způsob popisuje článek na portálu TZB-info.

Jaké dotace je možno čerpat na instalaci TČ?

Pro nízkopříjmové domácnosti je z dotačního programu MŽP vyhrazena částka 5 mld. Kč. Dotace jsou určeny pro náhradu kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Dotace je možno čerpat i na instalaci tepelného čerpadla. Podmínky jsou popsány pod titulem KOTLÍKOVÉ DOTACE .

Dotační program na instalaci tepelného čerpadla pro všechny je NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM.

Výše dotace z tohoto programu:

  • pro tepelné čerpadlo vzduch/vzduch 60 000 Kč
  • pro tepelné čerpadlo bez ohřevu teplé vody 80 000 Kč
  • tepelné čerpadlo s ohřevem teplé vody je 100 000 Kč

Další dotační program, který se teprve připravuje, se týká výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. „V průběhu jarních měsíců bychom měli přijít se specifikací, kterých plynových kotlů, tedy od které emisní třídy a do kterého roku výroby, by se dotace týkala,“ uvedl k tomu náměstek ministra pro životní prostředí Petr Hladík. Zatím tedy není známá ani možná výše dotace.

Jaká je úspora oproti běžným palivům?

Výše úspory samozřejmě závisí na aktuálních cenách. Pro porovnání ve fázi rozhodování u novostavby domu se skvěle hodí výpočetní nástroj TZB-info - Porovnání nákladů na vytápění. Jeho použití není vhodné pro úplného počítačového laika. Ale pokud se s ním seznámí běžně zběhlý uživatel, jsou výsledky užitečnou pomůckou pro rozhodování. Pro rozhodování o tom, zda je investice do tepelného čerpadla rozumně návratná. Výsledek je pak nabízen ve formě přehledného grafu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia

Kdy je čas na výměnu starého plynového kotle za kondenzační kotel? Teď je ideální doba

Nechcete přecházet z plynu na tepelné čerpadlo, pelety, palivové dřevo, nebo jiné palivo? Takových majitelů rodinných domů je v naší republice hodně. Rozhodně to není špatné rozhodnutí. Ostatně i cena plynu postupně klesá. Část majitelů plynových kotlů ale stále používá ty běžné kotle. Kdy přejít na úspornější…

REKLAMA