REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Energeticky efektivní budovy? Stojí a padají na proškoleném personálu

Prakticky třetina všech administrativních budov ve světě už adoptovala základní principy energeticky úsporných opatření, nebo aplikací s vyšším stupněm energetické efektivity. Něco ale pořád nefunguje, jak by mělo. Co tu chybí? Proškolení zaměstnanci, kteří neví, jak správně těchto prvků a technologií využívat. S tímto závěrem přichází Julia Day, doktorandka na Washingtonově státní univerzitě (WSU).
Energeticky efektivní budovy? Stojí a padají na proškoleném personálu

Příklad? Pracoviště, pečlivě navržené tak aby využívalo v průběhu světlé části dne co nejvíce přirozeného osvětlení, má zatažené žaluzie a rozsvícená světla. A skutečný problém? Více než polovina táhel žaluzií nebo vypínačů je zastavěna kancelářským nábytkem. Provozovatelé administrativních budov napříč Spojenými státy investovali nemalé peníze do toho, aby se tyto objekty staly z hlediska energetického metabolismu efektivnější, ale právě kvůli takovým „drobnostem“ se to v řadě případů nedaří.

Dayová spolu s Davidem Gundersonem (Fakulta konstrukčního designu na WSU) se proto rozhodli prozkoumat padesátku takových vylepšených budov, aby se podívali, jak se v energeticky úsporných opatřeních personál uvnitř orientuje.

Například budova, hodnocená zlatým stupněm certifikace LEED, měla po celý den zavřená okna, ačkoliv signální zařízení informovalo o tom, že je na čase využít přirozenou ventilaci. „Z patnácti dotázaných lidí na patře ani jeden netušil, co blikající zelené světlo znamená, považovali ho za součást protipožárního systému,“ dodává Dayová. O rekonstrukci a eko-aplikacích sice byli informováni všichni zaměstnanci, ale jen formou hromadně rozesílaného e-mailu. „A to je ten problém,“ říká Gunderson.

„Bez proškoleného personálu nemůže ani ta nejlepší technika správně fungovat.“ Zatímco v USA se v roce 2005 jen 5,6 % administrativních budov dalo považovat za energeticky hospodárné, loni už to bylo 39,3 %. „Zvyšuje se tlak na energetickou efektivitu a úsporná opatření, což je nepochybně dobře,“ uzavírá Dayová. „Ale pokud se tyhle novinky nepřenesou i do kancelářské kultury, změna k lepšímu nenastane.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA