REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lidé, kteří už mají zkušenost s údržbou dřevěné terasy, volí častěji kompozit

Prkna z kompozitního dřeva jsou atraktivní, odolná, nepodléhají hnilobě, vyžadují jen minimální péči, a přitom vykazují velmi dlouhou životnost. Díky tomu patří k oblíbeným materiálům pro stavbu teras, plotů nebo jsou využívána jako dekorativní prvek na budovách. Jak je to však s jejich ohleduplností k životnímu prostředí? A je terasa z kompozitu opravdu dražší než ta dřevěná?
Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic

Přední evropský výrobce prken z kompozitu dřeva a polymeru, česká společnost WPC – Woodplastic, dodává své produkty do více než 30 zemí celého světa. Každý den opustí výrobní linky závodu na šest kilometrů prken různých profilů, povrchů a barevných odstínů. Hlavním předpokladem pro jejich atraktivní design a maximální užitné vlastnosti je vedle technologie výroby především patentované složení kompozitní směsi.

Dřevo, které společnost k výrobě svých prken používá, má certifikaci PEFC. Ta vyžaduje, aby všichni, kdo s ním od počátku do konce pracují, bezpodmínečně dodržovali stanovená pravidla, která zavazují k odpovědnému a udržitelnému hospodaření s lesy. Počínaje jejich vlastníky přes těžaře, pily, dodavatele, truhláře až po zpracovatele zbytků.

Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic

Prkna z Bukovan jsou zdravotně nezávadná

V případě materiálu používaného k výrobě terasových prken WPC – Woodplastic jde nejčastěji o zbytky měkkého dřeva z udržitelně pěstovaných německých lesů, o odřezky, které by jinak skončily jako odpadové řezivo určené k vytápění. Čistá dřevní moučka se míchá v poměru 60:40 s granulemi vysokohustotního polyethylenu tuzemské výroby. Mimochodem, jde o stejný typ polymeru, jaký se používá ve zdravotnictví či gastronomii.

Finální směs připravená ke zpracování formou extruze obsahuje vedle dřeva a polyethylenu HDPE ještě další přísady, jako jsou lubrikanty, pryskyřice, barviva či mastek – vše na čistě ekologické bázi. Do výroby kompozitních prken ve středočeských Bukovanech tedy nevstupuje nic, co by mohlo představovat riziko pro životní prostředí. I díky tomu mají tyto produkty stejnou certifikaci jako například dětské hračky.

Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic

Kvalitní WPC je ideálním materiálem pro venkovní realizace

Velkou výhodou výrobků z dřevěného kompozitu je jejich odolnost. Díky kompozitu jsou prkna mnohem odolnější než čistě dřevěná, a dokážou tak nahradit i produkty z tropických dřevin. Nespornou předností je i jejich snadná péče. Řada lidí, kteří už klasické dřevo v exteriéru měli a mají zkušenosti s jeho údržbou, tíhnou postupem času ke kompozitu.

Další výhodou kompozitního materiálu je skutečnost, že se při správném návrhu hodí k jakékoli stavbě a dokáže se přizpůsobit různorodému prostředí. Jeho použití je vhodné nejen u rodinných domů a soukromých objektů, ale také v případě veřejných prostor, ať už se jedná o nábřeží, dětská hřiště, lavičky či například obklady budov.

Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic

Kompozitní terasa vyjde levněji než dřevěná

V čem naopak vidí většina zájemců o pořízení terasy jednu z hlavních předností klasického dřeva, je pořizovací cena. Ta je v porovnání s kompozitními prkny na první pohled výrazně lákavější. Odborníci však upozorňují, že při výběru materiálu terasy je třeba do kalkulace započítat vedle pořizovací ceny i náklady na údržbu. A pokud si jako předpokládanou minimální životnost terasy určíme horizont 30 let, ke vstupním nákladům musíme připočítat i náklady za 30 let údržby.

František Horký, specialista na návrhy a montáže teras z firmy Stolárna Kunovice, to upřesňuje: „Podle mých zkušeností se při cenách nátěrových hmot a materiálu, které jsou nutné pro průběžné ošetření a opravy dřevěné terasy, srovná cenový rozdíl mezi dřevěnou a kvalitní kompozitní terasou zhruba do tří let.“ Terasu z kvalitního kompozitu totiž není třeba přehnaně opečovávat, jakkoli natírat, impregnovat či brousit. Stačí sem tam vymést nečistoty ze spár a prkna opláchnout čistou vodou, mastnotu nebo šmouhy od trávy umýt saponátem.

WPC - Woodplastic a.s.

logo
výrobní závod, sklad, vzorkovna
Bukovany 181
257 41 Týnec nad Sázavou

telefon: +420 222 531 009
e-mail: wpc@woodplastic.cz

web: www.woodplastic.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic

Atraktivní a bezpečná terasa, kterou si rodina z Plzeňska zamilovala

Rodinná novostavba v západních Čechách dokonale snoubí eleganci s funkčností. K atraktivnímu vzhledu domu a jeho bezprostředního okolí přispívá i na první pohled jednoduchá, částečně zastřešená terasa z kompozitního dřeva Terafest ® .

Kompozitní prkna Terafest®, výrobce WPC – Woodplastic

Kvalitní terasy z WPC jsou zdravotně nezávadné a šetrné k přírodě

To, že by terasa měla vydržet dlouhou dobu funkční, bezpečná a atraktivní, bereme už jako zcela samozřejmou věc. O to větší důraz se dnes klade na její další přednosti, jako je odolnost, minimální náročnost na údržbu nebo šetrnost vůči životnímu prostředí a zdraví uživatelů.

Zdroj: WPC – Woodplastic a.s.

Montáž terasy z kompozitních prken Terafest® není žádná věda

Český výrobce a dodavatel kompozitních teras, společnost WPC – Woodplastic, poskytuje na svá prkna Terafest® záruku až 25 let. Podmínkou uznání garance je správná instalace prken. Montáž nové terasy můžete svěřit profesionálům anebo ji provést svépomocí. Díky přehlednému instalačnímu manuálu a systému pro pokládku…

Terasa Terafest® od české společnosti WPC – WoodPlastic

Při výběru materiálu terasy myslete i na náročnost údržby

Zima je tu. Se vší svou vlezlostí a nástrahami. Každý sluneční paprsek je malým svátkem a věčně mokrá prkna na terase lákají už jen ty nejodolnější z nás. Je čas odpočívat a vůbec nikdo netouží řešit nějaké nedodělky či opravy. I na to je třeba myslet, pokud se rozhodujete, z jakého materiálu postavíte svoji novou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA