Na veletrhu nechyběli mnozí tradiční vystavovatelé z řad velkých firem, přesto je znát úbytek větších hráčů na trhu oproti výstavám před koronavirovou pandemií. Některý sortiment se zde nevyskytoval nebo ve velmi malé míře. Chyběly například výrobky z betonu, některé výrobky z keramiky, omítky a překvapivě i některé zateplovací systémy.
Vedle toho se ale prezentovalo i mnoho menších firem, které se na veletrhu snaží dostat do povědomí širší veřejnosti.
Velké firmy: inovace a rozvoj, digitalizace a automatizace
Například firma Xella, výrobce produktů z pórobetonu, která zde prezentovala kromě svých výrobků v rámci digitalizace stavebnictví také koncept digitálního plánování XELLA blue.sprint, včetně ukázky kontroly správného provedení stavby v porovnání s kladecím plánem pomocí 3D brýlí, nebo ukázky montáže velkých bloků JUMBO pomocí montážního mini jeřábu – oboje je však využitelné prozatím na větší stavby, využití na rodinných domech je prozatím marginální.
Společnost HELUZ, výrobce cihelného systému, kromě ukázek jejich tradičního sortimentu předvedla divákům v průběhu výstavy stavbu z broušených cihel pomocí předem připravené silikátově-disperzní zdicí malty SIDI, která se nanáší na ložné spáry jednoduše válečkem a odpadají tak veškeré nevýhody spojené se zděním na klasickou maltu míchanou s vodou na stavbě, což je další alternativa k montáži na montážní pěnu. Nepříliš známá je i možnost provádění těžké šikmé střechy z keramobetonových panelů.
Kromě služeb pro stavebníky, jako například vyhotovení výkazu výměr konstrukcí z jejich produktů nabízí firma digitální podporu i pro projektanty a architekty, jako jsou selektor konstrukcí – webový nástroj obsahující veškeré potřebné podklady pro navrhování a provádění konstrukcí, galerie CAD detailů, BIM podklady atp. HELUZ zde byla prezentoval i izolační a bezpečnostní skla IZOS, jejichž bezpečnost bylo možné opět otestovat baseballovou pálkou v rámci ukázek divákům. Nutno říct, že i zkušený a svalnatý hasič z řad návštěvníků veletrhu se při demolici okenního skla řádně zapotil.
I letos byl veletrh hodně ovlivněný úsporami energie na vytápění. Velká část vystavovatelů byla z řad firem věnujícím se tepelným čerpadlům, fotovoltaice a řízeným systémům větrání s rekuperací. Nechyběli ale ani výrobci a dodavatelé lokálních topidel od tradičnějších v pojetí „kachlových“ kamen po moderní krbové vložky nebo samostatně stojící designová kamna. K tématu fotovoltaiky zde vedle tradičního montážního systému pro solární panely na střechu představila svoji novinku pro rok 2024 i společnost PREFA, a to solární panel velikosti jednotlivé šablony plechové střešní krytiny, který se integruje v potřebném množství mezi ostatní krytinu.
Dřevostavby v budoucnosti? Více a výše
Tradičním tématem byly dřevostavby. Tématem, které redakci zaujalo je možnost stavění také bytových domů ze dřeva, kterým se začíná zabývat stále více architektů i developerů. Možnosti a současná problematika projektování takovýchto staveb byly zmiňovány i v rámci konference Požární bezpečnost staveb, pořádané TZB-info ve spolupráci s PKPO za podpory generálního partnera společnosti Rigips. Problematika správného stavění dřevostaveb se objevila i v několika odborných přednáškách v rámci dalšího doprovodného programu veletrhu. Tomuto tématu se budeme věnovat i na ESTAV.cz v dalších článcích.
O dotace je stále zájem. „Babička“ není pro každého
Hodně navštěvovaným stánkem byl určitě stánek Státního fondu životního prostředí, kde bylo možné konzultovat svoje dotazy k dotačnímu programu Nová zelená úsporám. Veškeré letošní novinky k programu, který se aktuálně spouští – žádosti pro rodinné domy je možné podat od 26. 9., pro bytové domy o pár dní později, byly představeny a vysvětleny i v rámci obsáhlých přednášek v konferenčních sálech, které přilákaly mnoho návštěvníků z řad stavebníků i odborných firem zabývajících se touto tématikou.
Velmi diskutovaným tématem zde byly podmínky nového programu Oprav dům po babičce, která opravdu není pro každého, jak se mohlo z prvních zpráv v mediích zdát. Lidé zde konzultovali například podmínku nutnosti trvalého pobytu všech členů domácnosti v daném domě po dobu 10 let a jejich výjimky, nemožnost vlastnit či si pořídit jinou nemovitost pro bydlení (chata není překážkou) například jako investici v rámci určitého časového období atp.
Výraznou změnou je nově i to, že pokud si chce občan zažádat o dotaci na nádrž na dešťovou vodu či zřízení dobíjecí stanice pro elektromobil, může toto udělat pouze v kombinaci s provedením opatření ke snížení energetické náročnosti budovy – tedy zateplením, nebo s výměnou zdroje energie. Nově je však možné vyměnit i starý plynový kotel za tepelné čerpadlo.
Sdílet / hodnotit tento článek