Lublaňská čtvrt Murgle je sama o sobě zajímavým úkazem. Ne nutně proto, že je trochu luxusnější, než jiné rezidenční čtvrti slovinské metropole. Ale spíše atypickou skladbou své zástavby. Většina obydlí tu byla vytvořena ve třech navazujících fázích mezi lety 1965–1988, podle trochu „přírodněji“ laděného urbanistického plánu.
Rodinné domy jsou tu sestaveny do bloků po pětatřiceti (přístupných silnicí ze tří stran), ale spojnice mezi domy jsou určené převážně pěším. Garáže se nachází do padesáti metrů od obydlí, takže mezi zahradami je příjemně čistý vzduch a ticho. Pokud tedy vynecháme zpěv ptactva, který dotváří hlavním dojem z chůze ulicemi lemované stromy. Skladba zeleně tu reaguje na to, že celá lokalita byla kdysi dříve mokřinou. A názvy ulic tomu odpovídají – Pod topoly, Pod duby, Pod vrbami, Pod olšemi.
To samo o sobě působí kouzelně. Lehce to kazí uniformní typizovaná zástavba, atriové domy oddělené pravidelnými ploty, která z jinak hezkého Murgle dělají newyorský Levittown. A která, po čtyřiceti letech životnosti, už zkrátka nevypadá tak přitažlivě jako kdysi. Ta na sílu tlačená snaha dosáhnout tu vnější designové jednoty zkrátka bolí. Nic to nemění na tom, že uspořádání čtvrti je racionální a je tu spousta zeleně, a že Murgle je jednou z nejvyhledávanějších rezidenčních čtvrtí v celém Slovinsku.
Když už tu ale se štěstím místo k bydlení najdete, začne vás vzájemná zaměnitelnost a podobnost domů tížit. A o tom je i celý projekt T House (Hiša T), za nímž stojí slovinské studio Raketa.
V tomto konkrétním případě totiž tým ve složení Katjuša Kranjcová a Rok Kuhar odstartoval k návrhu nového přízemního rodinného domu, který se – jako součást čtvrté fáze novodobé výstavby – už tolik nemusel držet původní předlohy.
Jak stavět ve staré čtvrti?
Ne, zvenčí se od svého okolí nikterak zásadně neliší. V rysech plně odpovídá tomu, co je v Murgle všude běžně k vidění. Pořád je to vědomě jednoduchá, optimalizovaná stavba. T House ovšem klame tělem, a za tuctovou fasádou se skrývá něco nebývalého. Interiér domu, je jako z jiného světa a předměstí slovinské metropole byste za snímky ve fotogalerii totiž určitě netipovali. Překvapí i zpráva o tom, že dům nabízí 400 metrů čtverečních užitné plochy. Kam se to jen vešlo? Architekti se jen usmívají.
To, co navenek vypadá jako obyčejný bungalov, totiž roste pod zem. Díky tomu může novostavba rodinného domu vypadat podobně usazeně a nenáročně, jako všechny domy v Murgle, a přitom být dočista originální.
„Prostorový design Murgle je fenomenální v rámci celého Slovinska, a skutečně na něm nebylo mnoho co zlepšovat,“ podotýká Kranjcová. „Se svými majestátními stromy lemujícími ulici, cestičkami vinoucími se mezi bungalovy a zelenými plochami, které ztišují zvuky dopravy – je to jedna z nejpříjemnějších rezidenčních čtvrtí v Lublani.“
Chvála Murgle za to, že je tu lidem umožněn kontakt s přírodou, aniž by se museli odřít blízkosti centra města – nebo že exteriéry domů jsou stejné, bez ohledu na sociální strukturu jejich vlastníků – má pochopitelně své limity. „Obyvatelé domů tu prakticky nemohou vyjádřit svou individualitu,“ vysvětluje architektka. „A proto jsme se sledovali myšlenku, jak dodat interiéru nového domu – bez narušení jednotného vnějšího vzhledu – výraznější originalitu.“
Kontrast i geometrie
Exteriér T House zachycuje vnější formu a materiálnost domů v této oblasti, ale jakmile projdete jeho dveřmi, ocitnete se v intimním prostoru vytvořeném na míru požadavkům klienta.
První co překvapí je čistota vnitřního objemu, a také všudypřítomná pravidelnost. Vjem z geometrie prostoru posilují obdélníkové formy, nejrůznější hranoly a kvádry nábytku, obkladů stropů, provedení schodiště. Působí to současně střízlivě minimalisticky, a přitom velmi moderně.
O to větší „náloží“ je pak to, co se nachází pod zemí. Světlo přízemí je totiž vystřídáno intimním šerem, elegancí. Tato část domu má velmi osobní atmosféru. Dům rozhodně nepřipomíná nic z toho, co v šedesátých letech pro čtvrť Murgle vykreslili její architekti, Franc a Marta Inavjšekovi.
T House by se neztratil v Los Angeles, byť za jeho dveřmi je Slovinsko. Reprezentuje vyrovnanou směs funkčnosti, vztahů mezi světlem, formou, texturami, materiály.
„Pečlivě jsme navrhli každý prostor, od schodiště, stropu, krbu, lavice, vestavěného nábytku až po stůl, bazének před kuchyní,“ popisuje Kuhar. „A snažili jsme se věnovat zvláštní pozornost každému detailu, všeho, čeho se nějak dotýkáme a co se nás dotýká.“
Zvenčí přitom nikdo nepozná, jak moc je tenhle nový dům ve staré čtvrti jiný. A to architekty, stejně jako rodinu majitele, nesmírně těší.
Údaje o projektu
Název projektu: | T House (Hiša T) |
Typ projektu: | rodinný dům |
Architektonické studio: | Raketa |
Lokalizace: | Murgle, Lublaň, Slovinsko |
Vedoucí architekti: | Katjuša Kranjcová a Rok Kuhar |
Spolupráce: | Vesna Draksler, Laura Klenovšek, Lea Lipovšek, Maja Horvat |
Klient: | soukromá osoba |
Zahájení projektové fáze: | 2019 |
Rok dokončení (finalizace): | 2021 |
Rozloha užitné plochy: | 400 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek