„Když má hlavu v sauně a nohy v ledničce, hovoří statistik o příjemné průměrné teplotě.“
Dostavba wellness centra Aurora
Saunový svět je místo, kde odbouráváme stres, balast civilizace, nespavost, kde získáváme imunitu, a hlavně smysluplně odpočíváme. Pár zlatých pravidel hovoří o nelámání rekordů a přemáhání se, opakování cyklů třikrát, vyvarování se prudkých pohybů, dodržování pitného režimu. Jinak je dovoleno v podstatě vše. Některé saunové světy mají na svých jednotlivých částech piktogramy, zda se zde pohybovat v plavkách, či bez nich. Takže pak vzniká další pravidlo tam, kde plavky nejsou nezbytné, odložte tedy, prosím, plavky, ručník, stud a šperky. Jdeme si odpočinout, a ne se vzájemně prohlížet, poměřovat a stydět. Pak už opravdu nic nebrání si saunový svět užít na maximum. Ten je tady přece pro vás.
Obslužný pult v patře. Foto: Radek Úlehla
Stejně tak je tomu s dostavbou wellness centra lázní Aurora. Pokud se podíváte na půdorysné řešení, vše je jasné, pragmatické a účelné, bez zbytečných komplikací a někdy komunikačních nejasností. Jsou místa, kde je dobré dorazit tam kam potřebujete, a ne se různě točit v kruhu a koukat po šipkách na zemi a piktogramech nad jednotlivými částmi. Jednoznačné řešení je pak jednoznačným provozem. Jdeme si přece odpočinout. Nechceme orientační závod nebo únikovou hru. To jsou jiné disciplíny v jiném čase. Jednoduchost provozu se pak propisuje i do vzhledu, jak vně, tak uvnitř. To je práce pro architekta, a pokud se zadaří, pak saunový svět vypadá nějak takto a vše je korunováno nekomplikovaným plnohodnotným zážitkem uživatele. Z atrakcí pro odpočinek zde nalezneme prakticky vše, co od správného saunového světa očekáváme. V novém saunovém světě nalezneme nejen různé druhy saun, ale i speciální léčebné a relaxační přístroje.
Průhled na saunový provoz. Foto: Radek Úlehla
Architektonickovýtvarné řešení je velmi střízlivé, převážně ve světlých barvách z přírodních materiálů. Dispozice tak působí vzdušně a volně. Beton, desky z drceného mramoru, světlá dlažba a velké množství světlého dřeva, smrkových biodesek, bukových latí a skla, které doplňuje a otevírá některé průhledy a vymezuje prostor. Celé řešení je doplněno autorskými obrazy. Dvoupodlažní budova ve tvaru L je rozšířením celého kampusu lázní a nabízí zájemcům komplexní služby a zážitek.
Z vkusného řešení dýchá klid, pohoda, tedy nezbytné atributy pro volnočasový odpočinek těch, kdo po něm touží. Co víc si přát?
Snad jen, že stavba je nominována do soutěže Stavba roku 2023. Tak držme palce.
Průhled na saunový provoz. Foto: Radek Úlehla
Základní popis
Dostavba nového wellness centra lázní Aurora v Třeboni.
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Nová budova třeboňských lázní Aurora potřebovala jasný prostor s logickou orientací, využití přírodních a autentických materiálů, respektování historické hlavní budovy lázní, a především intenzivní zapojení architektů.
K projektu dostavby lázní Aurora jsme byli nejprve přizváni na pozici interiérového architekta. Postupně jsme přesvědčili investora o přínosných změnách týkajících se především otevření dispozice a celkového zjednodušení prostoru, které se z interiéru propsaly také na fasádu objektu. Jelikož musely úpravy dispozic respektovat existující nosný systém, navrhli jsme pro lázeňské procedury prostory, které mezi stávajícími sloupy přirozeně proplouvají.
Průhled na saunový provoz. Foto: Radek Úlehla
Do nitra nové budovy vtahuje návštěvníky vstupní hala, křižovatka různých provozů a spojení s původní lázeňskou budovou. Přes šatny přicházíme k parním procedurám, Kneippově chodníku a masérnám. Druhé patro nabízí několik druhů saun, páru, prosvětlené odpočívárny s výhledem do zeleně a soukromé wellness k pronajmutí.
Dostavba třeboňských lázní pro nás byla velkou výzvou, snahou navázat na kvality původního lázeňského areálu ze 70. let minulého století. Pokračujeme s lokální aplikací drceného kamene, světlou dlažbou a dřevěným obkladem. To vše doplňují prvky z betonu a mramoru v podobě umyvadel nebo ledovačů.
Budovou procházejí podhledy z Heradesignu různých barev a systémů zavěšení, zajišťující akustickou i estetickou pohodu. Masérny jsou vybaveny vestavěnými truhlářskými prvky ze smrkové biodesky. Světla materiálově navazují na skleněné příčky a zábradlí, v kontrastu se dřevem a tenkými závěsy dotváří provázanost mezi přírodními saunami a křehkou historií lázní.
Autorské obrazy, vytvořené přímo pro interiér lázní, podporují celkovou atmosféru klidu a odpočinku.
Relaxační místnosti. Foto: Radek Úlehla
Doplňující informace
Studio | Plus One Architects |
Autor | Petra Ciencialová Kateřina Průchová |
Umístění projektu | Lázeňská 1001, 379 01 Třeboň |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2021 |
Rok dokončení | 2022 |
Užitná plocha | 1 040 m2 |
Náklady | 95 mil. CZK |
Fotografie | Radek Úlehla |
Materiály | Seznam použitých materiálů
smrková biodeska – obklad stěn, dveří, dveře, vestavěné prvky baru a recepce
beton – desky pod umyvadly a pracovní desky u baru desky z drceného mramoru – lokálně podlahy, pítko, ostrůvek na recepci a u baru leštěný beton – sloupy, stropy dub – laťové podhledy v odpočívárnách textil – závěsy |
Značky | Seznam použitých značek
židle – Todus
sedačky, křesla, stolky – TON maloformátové obklady – Archtiles betonové desky pod umyvadly, nádoby na led pod ledovači – Burning Vibe pítko, bar, recepce, lokální podlahy – RMC Surfaces velkoformátové obrazy – Kateřina Kotyk interiérové omítky – STO Heradesign desky – Knauf |
O studiu | Bližší informace
Ateliér založily v roce 2019 architektky Kateřina Průchová a Petra Ciencialová. Architektonické studio Plus One Architects sídlí v Praze, navržené projekty realizuje po celé České republice. Zadání a zkušenosti se postupně rozrůstají od detailů v interiéru pro soukromé klienty až po veřejné stavby a investory. Tvorbu nejvíce charakterizuje střídmost a respekt k zadání, místu i klientovi. |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – Radek Úlehla, hello@radekulehla.com
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO PLUS ONE ARCHITECTS a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek