REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Interiérové zateplení jako efektivní řešení při rekonstrukcích

Program Oprav dům po babičce nabízí dotaci na komplexní zateplení. Realizaci však často brání různá technická omezení. PROPASIV nabízí výhodné řešení – interiérové zateplení pomocí tenké tepelné izolace VakuPRO®.
Zdroj: PROPASIV s.r.o.

VakuPRO® je vakuová izolace se součinitelem tepelné vodivosti λ = 0,007 W/(m·K) a díky tomu dokáže v 5x tenčí vrstvě poskytnout stejný tepelně izolační efekt jako běžné izolace. Je proto vhodná pro zateplení podlah nebo stěn z interiérové strany, aniž by zásadně zmenšila obytnou plochu místnosti.

Tenká tepelná izolace VakuPRO®. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Pro použití v interiéru mluví i další výhody, které s VakuPRO® získáte. Podívejme se nejprve podrobně na izolaci podlah.

Interiérová izolace podlah

Značné tepelné ztráty a pocitový diskomfort motivuje k zateplení podlah, které jsou dosud bez tepelné izolace nebo podlah s nedostatečnou vrstvou tepelné izolace. O jaké situace se může jednat?

 • Podlahy na terénu – pro použití dostatečné vrstvy běžné tepelné izolace je nezbytné provést náročné bourací práce a následné obnovení nosné vrstvy – betonové desky.
 • Podlahy nad průjezdem do vnitřního traktu bytových domů, kde není možné položit izolaci z vnější strany.
 • Podlahy nad nezateplenou garáží, kde zateplení ze strany stropu naráží na instalace kolejnic sekčních garážových vrat, jiné technické rozvody nebo malou světlou výšku.
 • Podlahy nad nevytápěným sklepem, u nichž zateplení ze strany stropu naráží zejména na technické rozvody a malou světlou výšku.
 • Všechny podlahy, jejichž výšku nelze výrazně zvednout.

V ukázkové realizaci se jedná o zateplení místnosti nad průjezdem v řadové zástavbě. Průjezd současně slouží jako garáž a majitelé se rozhodli pro interiérové zateplení (podlahy v pokoji nad průjezdem), protože na stropu průjezdu jsou instalovány kolejnice pro garážová sekční vrata.

Pomocí VakuPRO® byla zateplena místnost nad průjezdnou garáží řadového domu. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Pečlivý postup eliminuje rizika

Samotné realizaci předchází důkladné zvážení konkrétní situace a navržení nejvhodnějšího typu tepelné izolace a adekvátního technického postupu. Důležité je posoudit výsledný tepelněizolační efekt a vyloučit případná rizika, způsobená nevhodně zvoleným provedením. Neváhejte se proto obrátit na odborníky.

Proč zvolit VakuPRO

 • Realizace bez nepořádku. VakuPRO® se dodává v panelech vyrobených na míru pro potřebu dané realizace. Pokládka probíhá přesně podle kladečského plánu, podle něhož jsou panely vyrobeny a dodány. Odpadá nutnost řezání izolace na místě, nevzniká žádný prach, odpad a nepořádek.
 • Žádná práce navíc. Izolaci VakuPRO® lze pokládat na původní podlahu, kterou, pokud to její stav nevyžaduje, nemusíte odstraňovat.
 • Rychlá realizace. Díky suchým procesům a dokonalé přípravě můžete pokoj bezprostředně po realizaci opět používat.
 • Efektivně izoluje v malé tloušťce. VakuPRO® je nejefektivnější tepelná izolace na trhu. Pro stejný tepelněizolační účinek jako poskytne 15 cm běžné izolace stačí použít panely VakuPRO® tloušťky pouhé 3 cm. Podlaha pokoje se tedy zvedne jen o několik centimetrů.

Z hlediska nosnosti je VakuPRO® více než vyhovující izolace do běžně zatížených podlah. Její pevnost v tlaku je při 10 % stlačení 0,18 N/mm2 tedy 180 kPa. Pro srovnání běžná podlahová EPS má pevnost v tlaku při 10 % stlačení jen 100 kPa (i když na trhu je i EPS s pevností v tlaku při 10 % stlačení 150 kPa a 200 kPa.).

Realizace vnitřního zateplování podlahy s VakuPRO®. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

VakuPRO® lze pokládat přímo na původní podlahu. Pokud stav podlahy nedovoluje její zachování, jednoduše ji odstraníte a izolaci položíte přímo na betonovou desku. Podle potřeby desku ještě před pokládáním VakuPRO® upravíte vyrovnávacím podsypem. Zateplení pomocí VakuPRO® tak probíhá pouze suchou cestou.

Panely VakuPRO® samy o sobě jsou parotěsné. Z důvodu rizika kondenzace par u stěn je ale po jejich obvodu aplikována parotěsná páska. Před samotnou pokládkou nezapomeňte po obvodu stěn nalepit dilatační pásku.

Která VakuPRO® se hodí do podlahy?

Pro izolaci podlahy je nejvhodnějším typem VakuPRO® RB2 s integrovanou ochrannou 3 mm pryžovou vrstvou po obou stranách panelu. Pokud pro izolaci využijete klasický typ VakuPRO®, tak jako v ukázkové realizaci, je třeba pod panel položit například ochranný pryžový pás a nad panel ochranné dřevovláknité desky.

Zateplení malé podlahy zvládnete během jednoho dne a pokoje můžete znovu používat ihned po realizaci. Inspirujte se naším videonávodem.

Dalším místem pro použití VakuPRO® v interiéru je zateplení stěn.

Interiérová izolace stěn

V případech, kdy to z exteriéru není možné, lze provést interiérové zateplení pomocí VakuPRO®. Například v situacích, když:

 • Obvodová zeď místnosti hraničí s cizím pozemkem.
 • Obvodová zeď místnosti hraničí s cizím nevytápěným prostorem, např. půdou.
 • Jedná se o místnost krajního bytu v bytovém domě.

V našem ukázkovém případě se jedná o pokoj v prvním patře řadového domku, přičemž místnost sousedí s nevytápěnou půdou sousedního domu. Dům má zateplenou pouze uliční fasádu.

Izolace vhodná do interiéru

Stejně jako v případě zateplování podlahy, je realizace zateplení stěny s VakuPRO® bez nepořádku a poměrně rychlá. Navíc nabízí další výhody:

 • Zachovává obytnou plochu místnosti. VakuPRO® je tenká tepelná izolace. To znamená, že po zateplení zůstane obytná plocha místnosti téměř stejně velká jako před zateplením.
 • Šetří každý milimetr. Pro stejný tepelněizolační účinek stačí 5× menší tloušťka VakuPRO než běžné izolace. Je-li pokoj vybaven nábytkem, který by se při použití běžné 15 cm silné izolace do místnosti nevešel, je velká šance, že při použití VakuPRO® se do místnosti vejde, např. rozkládací pohovka.
 • Efektivně izoluje a tím snižuje náklady na vytápění.

Do pokoje zatepleného pomocí tenké izolace VakuPRO® pohodlně umístíte nábytek, který by se při použití silné vrstvy běžné izolace do pokoje nevešel, třeba rozkládací křesla. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

I v případě stěn musí realizaci přecházet pečlivé posouzení odborníkem a navržení optimální varianty a postupu zateplení.

Pro ukázkovou interiérovou izolaci byl zvolen základní typ VakuPRO® tloušťky 3 cm. Podrobný kladečský plán, vypracovaný před realizací byl i zadávacím dokumentem pro výrobu panelů VakuPRO® na míru. Podle něj se pak i panely lepí na stěnu.

Na co je třeba pamatovat při zateplování stěny s VakuPRO®?

Lepení předchází potřebná úprava stěny a vytvoření roviny (na podlaze) pomocí vymezovacích podložek. Nalepené panely vytvoří izolační vrstvu, která je na bocích a u podlahy ukončena Tepelněizolačními ukončovacími hranoly PROPASIV®. Kromě tepelněizolační funkce zajišťují hranoly na zemi rovinnost pro umístění sádrokartonových desek a na bocích pak umožňují zatmelení přechodu mezi stěnou a sádrokartonem.

Stejně jako u podlah je třeba vyloučit kondenzaci páry použitím parotěsné pásky v místně napojení VakuPRO® na okolí. Jednotlivé kroky zateplení i následné úpravy stěny až po finální podobu pokoje ukazuje a popisuje videonávod.

Při zařizování pokoje pak pamatujte, že by nemělo dojít k porušení folie panelu. Nicméně když se to stane, panel si i tak zachovává dostatečnou tepelněizolační funkci. Přesto pro pověšení obrazů na zateplenou zeď zvolte vhodný závěsný systém. Například pomocí lišty upevněné u zdi ke stropu. Pověsit obraz na hřebík zkrátka nedoporučujeme.

Zavěšení obrazů může být například pomocí lišty upevněné ke stropu. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Protože je samotná realizace po pečlivé přípravě poměrně snadná, rychlá a čistá, nevytváří se zbytečný nepořádek a pokoj můžete během několika dní znovu obývat.

Další informace

Chcete-li získat další konkrétní informace o VakuPRO®, vyberte si některý z úterních termínů Online konzultace PROPASIV®. Během 20 minut se dozvíte, jak tato izolace funguje i kde všude a jak ji používat. Zodpovíme také vaše konkrétní dotazy. Online konzultace probíhá každé úterý nebo si můžete domluvit individuální termín.

PROPASIV s.r.o.

logo
Korespondenční adresa
Křídlovická 981/23
603 00 Brno

telefon: +420 773 737 519
e-mail: propasiv@propasiv.cz

web: www.propasiv.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: PROPASIV s.r.o.

Zateplení stěny z interiéru řeší řadu situací

Když není možné aplikovat tepelnou izolaci na vnější stranu obvodové zdi, a přitom je zateplení místnosti více než žádoucí, zeptejte se na VakuPRO. Proč zvolit právě tuto tepelnou izolaci?

Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Při rekonstrukci domu pomůže tenká izolace

Zadrhli jste se při rekonstrukci svého domu nebo bytu na tepelné izolaci? Pokud se standartní izolační materiál do rozměrů vašeho obydlí zkrátka nevejde, sáhněte po tenké izolaci VakuPRO.