Dotaci mohou získat obce s výjimkou těch v národních parcích, které na dané projekty mohou čerpat dotaci od ministerstva životního prostředí. Obce o velikosti do 10.000 obyvatel mohou ročně čerpat nejvýš čtyři miliony korun, obce nad 10.000 obyvatel mohou dosáhnout na částku deset milionů korun, její výše pro každou obci činí 30.000 Kč na jednu ušetřenou megawatthodinu elektrické energie ročně.
Cílem dotace je podle MPO podnítit a podpořit města a obce ve snaze dosáhnout energetických úspor a současně zkvalitnit veřejné osvětlení, které zajistí vyšší bezpečnější a zdravější životní prostředí díky nižší spotřebě energie i snížením světelného znečištění. Z momentálně vyčerpaných 1,78 miliardy korun by se mělo vyměnit více než 191.000 svítidel po celé ČR. Obce díky tomu mohou uspořit zhruba 59.000 megawatthodin ročně.
Zájem o modernizaci systémů veřejného osvětlení proto výrazně roste. "Oproti období před vyhlášením dotační výzvy jsme zaznamenali přibližně 30procentní nárůst poptávky od municipalit na obnovu nebo výstavbu veřejného osvětlení. Zároveň roste i potřeba konzultací, protože městům a obcím často chybí potřebné informace,“ uvedl Karel Vaniš, provozní ředitel společnosti NTL Forensics.
Rekonstrukcím a inovacím systémů veřejného osvětlení se věnují malé obce i velká a statutární města. Modernizací se zabývá také Praha, která se kromě LED technologie zaměřuje na instalaci nabíjecích stanic pro elektromobily do pouličních lamp.
Dotační výzva je součástí evropského Národního plánu obnovy (NPO), což je podklad pro čerpání peněz z mimořádného fondu, který připravila Evropská unie v souvislosti s koronavirovou pandemií. Jedná se o plán reforem a investic, které využívají prostředky z takzvaného Nástroje pro oživení a odolnost. Členským státům EU má pomoci řešit hospodářské a sociální dopady pandemie koronaviru a zajistit ekologickou a digitální transformaci ekonomik zemí.
Sdílet / hodnotit tento článek