REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krach developera. Dům si dodělali sami. Šetřili, kde se dalo. Výsledek ale ohromí

Ne vždy se všechno povede napoprvé. Naštěstí tenhle zvláštní apartmánový dům z centra Atén dostal druhou šanci, a ten pokus navíc se vyplatil. Obydlí sice neslouží tak, jak bylo původně rozplánováno – po jednotlivých podlažích – ale vcelku. Zato k úplné spokojenosti svých majitelů.
Foto: Vassilis Makris

Když započítáme všechna předměstí, napočítáme v Aténách 3,5 milionu obyvatel. To znamená, že v jednom jediném městě žije prakticky třetina všech Řeků. Je to trochu geografický paradox, když vezmete v potaz, že plochy souše má Řecko dvakrát tolik, co Češi. Přesto se shlukují v jednom přelidněném (epi)centru. Pochopitelně, že to nezdravé nahuštění má řadu vedlejších efektů. Třeba to, že po bydlení v Aténách panuje konstantní poptávka. A také to, že se na té poptávce prakticky neustále někdo snaží vytlouct kapitál.

Zdá se to být snadné – seženete kapitál, zainvestujete do výstavby nějakého bydlení – nájemníci se jen pohrnou. Vratnost té investice je v přeplněném městě garantovaná a dlouhodobá. Nebo ne? Samozřejmě, že ne. Nekvalitní projekt nedá kvalitní výsledek. A mnohem častěji se přihodí to, že nějaký podvodník vybere ten kapitál pro investici s údajně garantovaným ziskem, a pak zmizí kdesi v neznámu i s penězi. To byla i zápletka stojící za vznikem tzv. Three Object Apartment.

S jedinou drobnou změnou v naznačeném scénáři, v tom, že developer po sobě zanechal aspoň tu hrubou stavbu. Přesněji tedy tři masivní betonová podlaží, postavená a nad terén vyzvednutá s pomocí pilotis. Podpůrných pylonů. Teoreticky mělo každé z těch naznačených podlaží fungovat jako samostatný apartmánový byt, ale k nějakému stěhování nájemníků do nedokončené stavby už nikdy nedošlo. Zůstal jen ten naznačený základní rám stavby, která zabírala stavební místo nedaleko centra a neutěšeně chátrala.

Příběh na pokračování. Díky šikovným architektům

Developer i s tučnými zálohami sice zmizel, ale „majitelé“, kteří se nachytali na dobrou investici, nikoliv. Byli tři a každý měl předplacené jedno patro toho nehotového objektu. Nakonec se spolu domluvili, nechali vykoupit své podíly, a tím se ona vlastnická struktura omezila na jednoho majitele. Mladou rodinu. Která se – teď už bez prostředníků a developerů – pustila do dokončovacích prací.

K dokončení Three Object Apartment si nechali vypracovat projekt od architektů, ze studia DeMachinas, kterým ještě pomáhala architektka a designérka Elina Loukou. Proč? Jednak proto, že se proměnil původní plán. Objekt už neměl sloužit jako trojice podlažími oddělených apartmánů, ale jako jeden (skoro normální) rodinný dům. A pochopitelným důvodem bylo i to, že stávající noví majitelé už finančně docela vykrváceli, a potřebovali, aby se dům stal obyvatelným bez nějakých dalších zásadních investic.

Architekti z DeMachinas to pochopili, a celý záměr pojali jako „studii“ dokončování nedokončené budovy. „Byla to snaha povýšit vnitřní nedokončený prostor na moderní bydlení, přičemž jsme s klienty neustále zkoumali a experimentovali s nízkoprahovou estetikou,“ popisuje to Yorgos Pantazis, jehož povinností bylo uzpůsobit interiér k obývání. Hrubá stavba dávala předpoklady k rozvíjení silného modernistického výrazu, ale ani ten se nedá dohotovit mezi holými stěnami.

Dům, respektive jeho strategické umístění ve čtvrti s hustou zástavbou, neslo nezpochybnitelné kvality. Ale ty zkrátka bylo třeba ještě uzpůsobit k obývání. A taky bylo třeba zredukovat představy o celé realizaci směrem k úspornosti.

To se projevilo například tím, že přízemní část, ona tzv. pilotis – jinak standardně užívaná u řeckých městských nemovitostí jako parkovací místo – tu zůstala bez definovaného programu využití. Je to prostě jen volná krytá plocha, nahodile se nabízející k úpravě, až na to třeba budou peníze.

Hlavním obytným prostorem se stalo patro. V něm se projevila genialita architektů, kteří je uchopili jako maximálně flexibilní a otevřený prostor. Nebylo to jen o tom, že na hlubší zásahy, přepážky a dělení nebyly prostředky – i když to byl velmi podstatný faktor – ale spíš, že ta holá struktura odhalená až na kost měla své kouzlo a podporovala i klimatickou odolnost interiéru. Vnější plášť tlumí teplotní výkyvy, mřížka vaflovaného stropu působí jako vzduchová bariéra proti pronikání horka. A ta otevřenost nastavuje měřítka celému domu.

Chytře zachráněný prostor

Nebyla to bezhlavá honba za rychlým dokončením, byl tu čas a dost místa na zajímavé nápady. Působivý je například kulatý kuchyňský ostrůvek, který je spojením pracovní desky a jídelního stolu. V takovém uspořádání je vaření radost, a z kuchyně se stává prostor společensky laděný. Láká k trávení času s tím, kdo zrovna vaří. A třeba děti mohou pracovat na domácích úkolech za jídelním stolem, zatímco se vaří večeře. Odhalené stěny toho prostoru nejsou znakem vyprázdněnosti myšlenek.

V úhledném úložném bloku se nachází kuchyňská spíž, z druhé strany šatna, šatní skříně a technické zázemí. Zajímavě je řešená chodbová příčka ze dvou velkých otočných panelů a dvou otočných dveří otáčejících se kolem jednoho středu. Přináší a přenáší tolik potřebnou flexibilitu do sousedních místností. Tvoří předěly mezi soukromými a veřejnými prostory a jsou mechanismem, který sjednocuje nebo odděluje jednotlivé oddíly domu v závislosti na potřebách rodiny.

Někdejší developer, zřejmě ve snaze zapůsobit, nechal instalovat v přízemí mramorovou podlahu. Ta byla odstraněna, aby mohla být použita v patře na obklady stěn. Tam, kde se nacházely, byly stropní obklady odhaleny až na beton. Cementová malta, která se nacházela za stávajícími obklady v koupelnách, byla zachována jako konečná povrchová úprava stěn. Vytvořilo to osu neutrálních barev, které teď ladí s povrchovými úpravami podlah, stěn a stropů. A se svém nenápadném podbarvujícím vyznění tak vlastně zjemňují tvrdý charakter stavební struktury.

V Three Object Apartment se už konečně bydlí. Potenciál k dalším zásahům a úpravám je tu stále ještě značný, ale dům má prostor k dalšímu růstu. Architekti tu dotáhli do konce to, co bylo jen hrubě naznačeno. Na první pokus tohle obydlí prostě nevyšlo, jak mělo. Ale ten druhý pokus to zachránil.

Údaje o projektu

Název projektu: Three Object Apartment
Typ projektu: upravený projekt bydlení, dokončující práce stavby
Architektonické studio: DeMachinas, Elina Loukou
Lokalizace: Atény, řecko
Vedoucí architekt: Elina Loukou
Design interiéru: Yorgos Pantazis
Osvětlení: Eszter Hanzseros
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2023
Rozměry: 165 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA