REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů. Po on-line jednání se zástupci MMR to dnes ČTK řekl předseda SMO František Lukl. Bartoš ČTK řekl, že MMR chce najít společnou cestu a dodat z pohledu úředníků nejdůležitější funkcionality. Mezi ty svaz počítá například automatizované vyplňování formulářů a identifikaci účastníků a parcel.
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda
Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Nový systém by podle Lukla měl splňovat minimálně parametry původního systému a předložené požadavky na úpravy systému svaz považuje za nejnižší možný standard, na kterém SMO trvá. Pokud systém bude podle Lukla efektivně fungovat, povede to ke zrychlení stavebního řízení. Pro to jsou ale nutné úpravy, které MMR zveřejnilo ve svém harmonogramu. V něm už dříve ministerstvo slíbilo, že v první polovině srpna do systému přidá třeba možnosti hromadného vkládání údajů o osobách a parcelách.

"Panu předsedovi (Luklovi) jsem poslal seznam úprav, ke kterým došlo od spuštění systému, ať už to byly nějaké dílčí opravy, nebo nově nasazené funkcionality. Stejně tak jsem poslal plán dalšího vývoje, který vnímají uživatelé toho systému, tedy zaměstnanci stavebních úřadů nebo dotčených orgánů, jako nejzásadnější," řekl nyní Bartoš. "Jsou to zejména automatické procesy, načítání účastníků řízení, aby se nemusely údaje vkládat manuálně, nebo šablony, které vám generují rozhodnutí z těch dat, která systém už má," doplnil.

SMO dříve uvedl, že potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení by mohly znamenat skluz 13.000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září. MMR se ale podle Lukla domnívá, že zpoždění nebude tak významné, a tedy ani ztráty nebudou tak velké - spíše v jednotkách miliard korun.

Kdyby ale bylo zavedení digitalizace odloženo na 1. leden 2025, tak by rizika a ekonomické škody podle Lukla vůbec nemusely nastat. "Z naší strany to je apel k tomu, abychom nerezignovali na to, že jakékoliv stavební povolení, které nebude vydáno, je komplikací nejenom pro samotného stavebníka, ale i pro ekonomiku České republiky. Je v tuto chvíli jedno, jestli jsou to řády miliard nebo stovek milionů, jedná se o princip, kterému bychom neměli podlehnout," dodal Lukl.

Na problémy s elektronickým stavebním řízením si od začátku července, kdy byly systémy spuštěny, stěžují městské úřady, někteří stavebníci a odborné sdružení a komory. Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. MMR připomínky vypořádává a uvedlo, že systémy v pravidelných intervalech aktualizuje. V posledních dnech se zástupci ministerstva setkali například se členy České komory architektů, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů, Platformy pro zdravý stavební zákon nebo se zástupci koaličního hnutí STAN.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA