Korporátní prostředí si ve světě za poslední tři desetiletí vybudovalo natolik svébytnou kulturu, že k tomu abyste porozuměli vedoucím manažerům a jejich dialektickému „newspeaku“, potřebujete přinejmenším výkladový slovník. Pro architekty představuje práce na projektu pro zadavatele z vyšší podnikatelské sféry lákavou nabídku, která je ale na druhé straně spojena s řadou komunikačních problémů.
Je totiž přinejmenším nesnadné trefit „ten správný brand-style“ jež by odrážel „identitu společnosti“, neomezoval se jen na vlastní „environment & workflow“, ale měl ten správný „focus“ i na další sféry a hodnoty jejich aktivit. Těžko říct, jakým způsobem se s tím architekti ze studia Malvi vyrovnávali. Výsledek byl ale kladně přijat jak na straně zadavatele, tak i v prestižním odborném tisku.
Jasně definovaný prostor není překážkou
Projektový manažer, Georgios Meselidis, vděčí za celkový úspěch projektu, který byl realizován v září roku 2014, především vynikající spolupráci s kolegy, kteří se věnovali jednotlivým částem projektu. Detaily tvoří celek, a bez geniální práce s přirozeným světlem a umělým osvětlením (Michalis Gkourogiannis) nebo přitažlivým zpracováním dřevených prvků (dodaných na zakázku společností Vordounas HM) by to prostě nebylo ono.
Prostor kanceláří, tedy 400 metrů čtverečních, byl totiž od počátku jasně definován: nebylo kam růst, či jak výrazně ovlivnit dispozice řešení. Jen dvě patra stávajícího nevyhovujícího open office uspořádání, a k tomu spousta tvůrčích postřehů architektů z Malvi. Kde tedy začít? Pochopitelně v přízemí, na recepci. Ta je ve svém provedení skutečně minimální, ale na druhé straně otevírá dostatek prostoru pro příchozí, kteří mohou v pohodlí klimatizované místnosti vyčkávat na odchodní schůzku.
Dovedně skryté zázemí
Vstupní prostor je navíc koncipován jako expoziční prostor, takže zde každý příchozí může načerpat inspiraci pro nadcházející jednání, a současně je to i cesta Astor Hellas k nenásilné osobní prezentaci produktů. Příchozí nemá pocit, že přišel do sterilního prostoru, ve kterém se nic neodehrává. Prosklená stěna (narazíme tu na ně často) totiž umožňuje průhled do první konferenční místnosti, a je tedy hned vidět, že se zde jen pasivně nevystavuje, ale především obchoduje.
Dále jsou v přízemí situovány „skryté“ prostory, klasické zázemí pro zaměstnance včetně převlékárny (šatny) a toalet, serverovna (IT pracoviště) a podpůrné „pracovní“ kanceláře. Dřevěné stěny jsou vyrobeny z laminovaných desek v barvě tmavého dubu, a dveře do zázemí jsou bezrámové, nenápadné až neviditelné. Srdcem tohoto patra je trojúhelníkovitá konferenční místnost, průhled do níž jsme viděli již při vstupu. Narazíme tu ale i na „aulu“, tedy prezentační sál s projekční technikou, a další malý uzavřený konferenční sál.
Prostor pro práci, prostor pro jednání
Cílem architektů ze studia Malvi bylo důsledně oddělit prostor pracovní a řekněme tvůrčí. Má to své opodstatnění: jde o to, aby pracovní proces nebyl jakkoliv narušován hlukem či vjemy zvenčí. „Oddělení jednacích prostorů od pracovních je základem efektivních a konstruktivních jednání,“ soudí zakladatel Malvi, Michaels Malindretos, který k návrhu projektu přispěl řadou postřehů. Otevřená jednání, zasedání a prezentace pro lidi z venčí tedy probíhají v přízemí, zatímco pro interní schůzky a pracovní porady je delegováno druhé patro.
To představuje v životě Astor Hellas to nejpodstatnější, vlastní kancelářské prostory se zázemím. Nachází se zde dvě luxusní kanceláře pro vedoucí pracovníky a hlavního manažera společnosti, pracoviště účetního, prodejního a obchodního oddělení. Původní myšlenka na „exkluzivní oddělení“ kancelářských prostor a jejich soustředění do druhého patra ale přeci jen doznala určité změny.
Aby na sebe všichni viděli...
I když jsou od sebe jednotlivá oddělení separována, přepážky jsou tvořeny průhlednými odhlučněnými stěnami. „Padl totiž požadavek na zprostředkování vzájemné komunikace mezi odděleními, a my si myslíme, že komunikace vizuální je stejně důležitá, jako ta vokální,“ dodává Panos Voulgaris, vedoucí kreativec studia Malvi. Skleněné příčné stěny a přepážky navíc rozbily rigidní plochu připomínající klasický open office, vytvořily různá boční členění a daly vzniknout větší dynamičnosti. Kanceláře tak vypadají větší a vzdušnější, než ve skutečnosti jsou.
Ve své podstatě jsou všechna oddělení společnosti soustředěna kolem kanceláří managementu, a vedení tak má absolutní přehled o konání svých zaměstnanců. Ti mají díky důmyslným systémům odhlučnění (dřevěné sférické obložení, sklo s protihlukovou izolací) absolutní klid a soustředění na práci, ale stačí jen pozvednout hlavu a mohou přes telefon komunikovat a hlavně i vidět kolegu z druhého oddělení, se kterým právě hovoří.
Kanceláře Astor Hellas vypadají ve své jednoduchosti velmi příjemně, ale každý kdo pracoval v ruchu administrativy a papírování na snímcích marně hledá archiv s šanony či balíky papírů do tiskárny. „Rozhodli jsme se, že budeme minimalizovat i vzruchy plynoucí z neuspořádaného pracovního prostředí,“ říká Voulgaris. „A tak jsou všechny příruční sklady, archivy a úložiště kancelářského materiálu zakomponovány do stěn, za nenápadné dřevěné obložení dvojitých stěn.“ Před zaměstnancem tak na stole leží vždy jen jeden problém, na který hledá řešení.
Informace o projektu
Název projektu | Astor Hellas HQ |
Lokalizace | Pylia, Thessaloniki (Soluň), Řecko |
Typ projektu | Korporátní / kancelářské prostory |
Rozloha | 400 m² |
Zahájení projektových příprav | Leden 2014 |
Dokončení/realizace | Září 2014 |
Vedoucí projektu | Georgios Meselidis |
Osvětlení | Michalis Gkourogiannis / Reflect Lights |
Dřevěné prvky | Vordounas Hand Made |
Sdílet / hodnotit tento článek