Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dokonalý interiér bez kazu: Dentální klinika v Sydney

Zubařská profese je v mnoha ohledech zvláštní. Návštěvu stomatologa nevyhledáváme, či spíše odkládáme, co to jde, pokud nás nic netrápí, a jakmile nás začnou zuby bolet, také se k němu zrovna netěšíme. Za zubaři v Sydney, konkrétně do dentální kliniky v Chatswoodu, se ale budete těšit i bez bolavých zubů, protože je tu na co koukat. Vypadá to tady tak, jak si asi zubař představuje, že mají vypadat vaše zuby.

Projekt zubní kliniky v centru Sydney představoval díky požadavkům zadavatele pro architekty výzvu hned v několika směrech. Především se o to postaral poněkud stísněný prostor, který nevyhovoval představě široce otevřeného foyer a světlých ordinací. O zádrhel se postaralo i dispoziční řešení interiéru: umístění kliniky v přízemí totiž naráželo na integrované nosné pilíře budovy, se kterými se jednoduše nedalo hnout. Klient neulehčil práci architektů ani v dalších bodech.

Dva různé provozy, společný design

Přál si totiž, aby byla klinika vybavena dvěma recepcemi a dvěma vchody (situovanými na dvě souběžné ulice), a k tomu přidal i požadavek na vytvoření charakteristického designu celého lékařského zařízení, tak aby bylo v ulicích obchodní čtvrti Sydney svým stylem originální. A v neposlední řadě tu byl pochopitelně důraz na to, aby i povrchové úpravy zajistily soulad mezi příslušnými místními zákony a normami.

A reakce architektů ze studia Pedra Silva? „Estetické provedení může být chápáno jako prodloužená ruka užitého designu. V našem případě se ale estetika prostoru neproměnila na nějakou povrchovou kosmetickou vrstvu, pouhý nános, ale na sám nástroj řešení problému.“ Jak se tedy zbavit zapracování tvrdošíjně vzdorujících pilířů budovy? Jednoduše je s pomocí trochy magie nechat zmizet! Ne že by v Sydney věřili na kouzla a čáry.

„Kouzlo“ z dílny Pedra Silva Architects

Užitá „magie“ spočívala v důmyslně vytvořené optické iluzi, která nápaditě rozdělila prostor, aniž by mu ubrala na vzdušnosti. Architekti do prostoru zapracovali dřevěnou plastiku vytvořenou z jednotlivých tvarovaných segmentů (přes 300 vyfrézovaných kusů, od úzkých po ty nejširší, téměř se dotýkající podlahy), které od sebe recepce funkčně oddělila, ale stále mezi nimi funguje kontakt.

Foto: Fernando Guerra

„Dřevěná plastika funguje jako dynamický filtr, který současně pohltil stávající betonový pilíř,“ říkají v PSA. „Dohromady to pak funguje jako „generátor prostoru“ a ovlivňuje strop a další prvky“. Zákazníci, respektive lidé „z ulice“ přicházejí na kliniku vchodem recepcí směřující k Archer Street. Z druhé strany se dovnitř dostanou klienti už dopředu objednaní k zákroku. Čekárny jsou sice prostorově odděleny, ale pořád zůstávají průchozí.

Kvalitní zázemí je základ solidní práce

Další „filtrace“ proběhne na základě očekávaného úkonu. Jedna část zubních ordinací je totiž vybavena pro všeobecné stomatologické zákroky (celkem osm ordinací), druhá pak pro provádění praxe dentální plastiky a zubních implantátů. Zbylé prostory kliniky jsou uspořádány kolem centrální chodby, která začíná v prostoru recepce a spojuje všechny podstatné části, přípravnu, sterilizační místnost, rentgen, klientské plochy - čekárny, technické zázemí.

Technické zázemí stomatologické praxe máme možná tendenci trochu podceňovat, ale z hlediska užité technologie se jednalo o přinejmenším náročný kousek. Spadá do něj například filtrační úpravna stlačeného vzduchu, odsávací zařízení a přívod vzduchu, vodní filtrační jednotky, speciální sběrné jednotky pro odběr „medicinálních“ plynů a zasíťování jejich rozvodu do jednotlivých ordinací.

Ve střední části tohoto koridoru se nachází transparentní jádro vyrobené ze skla, které umožňuje přirozenému světlu proniknout dovnitř a osvětlit celý prostor. Ještě jedno specifické „přání“ klienta, konkrétně šéf-stomatologa Dr. Christophera Ho proměnilo uspořádání zubní kliniky. V nejzazší části je vyhrazen oddělený prostor pro realizaci náročných zákroků. Ho si ale zakládá na splynutí „praxe a vědy“, respektive vzdělávacího potenciálu prováděných zákroků pro medicínské laboranty a zubní techniky.

Foto: Fernando Guerra

Vizuálně silné místo

Proto je tato zadní ordinace propojena prosklenou stěnou s malým zasedacím „školícím“ sálem, odkud mohou zaučující se zubaři sledovat průběh celého zákroku. Buď přímo, nebo s využitím velké obrazovky, na kterou je s pomocí digitální kamery přenášen obraz z „arény“. Pochopitelně, že záleží na klientech, zdali se chtějí stát součástí praktické výuky. Nicméně tímto přídavným zařízením vzrůstá celá dentální klinika na hodnotě, neboť umožňuje svým zaměstnancům setrvalý profesní růst.

Jde o to vytvořit prostor, který bude pro příchozí i pro personál maximálně kultivovaný,“ říkají PSA. „I poté co odejdete, zůstane ve vás hluboký pozitivní zážitek.“ Celý projekt byl dokončen během deseti týdnů. Celkové provedení i smysl pro detail byl následně ohodnocen odbornou komisí udělením IIDA Asia Pacific Interior Design Award 2015 v oblasti designu objektů zdravotní péče.

Co o projektu dentální kliniky soudí Pedra Silva Architects?

Se shrnutím hlavní myšlenky je vždycky jeden problém. Záleží totiž na dobře položené otázce, bez které není dobrá odpověď nikdy kompletní. Naše projekty jsou vždy v jednom ohledu unikátní. Je to způsob, jakým čelíme výzvám, respketive, jak se pokoušíme nevýhodu a omezení transformovat v „jedinečnou příležitost“.

Za deset let práce už jsme si osvojili řadu metod, technologií a zkušeností, které teď zúročujeme. Dá se říct, že s každým dalším projektem se zlepšuje naše know-how. Už dávno neomezujeme svou práci jen na jeden kontinent, a jsme schopni kvalitní projekt vytvořit prakticky kdekoliv na světě. Vždycky se ptáme, jaký je cíl a co mu stojí v cestě. A z překážek, které sehrávají úlohu bariér, vytváříme trvalé hodnoty povznášející úroveň realizovaného projektu.

Údaje o projektu:

Název projektu: Care Implant Dentistry
Typ projektu: medicínské zařízení, zubní ordinace
Lokalizace: Sydney, Chatswood, Archer Street, Austrálie
Architektonické studio: Pedra Silva Architects (Pedra Silva Arquitectos), PSA
Vedoucí projektu: Luis Pedra Silva
Projektový tým: André Góis, Dina Castro, Hugo Ramos, Hugo Ferreira, Maria Rita Pais
Zadavatel projektu: Soukromá osoba, Dr. Christopher Ho
Projektový manažer: Andrew Stewart
Vedoucí stavby: Alex Smallbone
Zahájení prací: březen 2014
Dokončení projektu: květen 2014
Dodavatel stavby: Renascent
Rozloha: 402 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Ordinace na miniaturní ploše

Ordinace na miniaturní ploše

Podiatrická klinika Novopie ve španělském letovisku Torrox sice nebude nejmenším medicínským objektem na světě, ale vážně na tento post aspiruje. Jak vmáčknout ordinaci, čekárnu a zázemí do necelých dvaceti metrů čtverečních?

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Nejen ve známém Google umí vytvořit zajímavé a inspirativní pracovní prostředí, které na první pohled připomíná spíše dětské hřiště. V dnešním příspěvku ke článkům o světové moderní architektuře nahlédneme do kancelářského komplexu Viola Communications Office.

Architekti navrhli kanceláře jako čistý prostor s vtipnými prvky

Architekti navrhli kanceláře jako čistý prostor s vtipnými prvky

I na Kavčích horách v Office Centre můžeme najít zajímavé interiéry, tvořené zkušenými architekty. Inspirativní pracovní prostředí je jedním ze stavebních kamenů úspěchu firmy, a vedení firem s vysokými ambicemi si to velmi dobře uvědomuje. Konceptem dnešní ukázky realizace byl čistý nerušený prostor s vtipnými…

Nemocnice El Carmen de Maipu  - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu, stojící v srdci pětimilionové aglomerace Santiaga de Chile by se pravděpodobně nelišila od jiných podobných mamutích hospitalizačních komplexů po celém světě. Se zastavěnou využitelnou plochou přesahující 70 000 metrů čtverečních, jedenácti operačními sály, 125 ordinacemi a personálem…

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Kanceláře od architektů Malvi: transparentní a komunikativní

Reprezentativní prostředí je stejně jako bezchybné vystupování důležitou součástí obchodního úspěchu. Interiéry administrativních budov mohou mít i kvalitní architektonickou podobu. Díky architektům a designérům ze studia Malvi se dosud fádní kancelářské prostory vedení řecké společnosti změnily v navýsost…

Největší zelená střecha severu na dynamické struktuře

Největší zelená střecha severu na dynamické struktuře

Dynamická struktura budovy, podpořená 87 zlomy, tvarovanými svahy a výstupky, největší zelená střecha v severských zemích (3000 metrů čtverečních), těsné sousedství s historickou ruinou starého hradu, a k tomu čtyři patra plná zábavy pro děti. Není to až příliš? Takový povšechný popis vyvolává dojem, že Zeimuls v…