Městečko Studénka v Moravskoslezském kraji se od loňského léta může pyšnit nově rekonstruovaným panelovým domem. K jeho zateplení dodavatel použil novou technologii a certifikovaný izolační systém kombinující Watisol, izolaci na bázi celulózy, a membránu DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap. Ve srovnání s tradičními konkurenty, jako je skelná a minerální vata, polystyren i PUR pěna, je tato kombinace velkým krokem vpřed.
Tato kombinace inovativních materiálů, známá pod názvem ES-Ekocell, kombinuje izolaci na bázi celulózy (s vinyl sidingem) s membránou Tyvek® FireCurb™ Housewrap, unikátní difuzně otevřenou fólií odolnou proti větru, jež je extrémně pevná, vodotěsná a ohnivzdorná.
DuPont™ Tyvek® FireCurb™ přidává k oceňovaným vlastnostem materiálu DuPont™ Tyvek® (jako je dlouhodobá spolehlivá ochrana proti povětrnostním vlivům, účinná paropropustnost a vyšší energetická úspornost) také vysokou ohnivzdornost a má potenciál omezit nebo zastavit šíření požáru vnějším obalem budovy pomocí inovativní technologie, jež snižuje hořlavost látek na bázi polymerů.
„Jsme rádi, že jsme s naším novým materiálem přispěli k tomuto novému přístupu k izolaci budov a pomohli propagovat nový a pokročilý trend, jenž má potenciál odbourat spoustu nevýhod jiných systémů,“ říká Ing. Petr Macháček, obchodní a marketingový manažer pro DuPont™ Tyvek® v České republice a na Slovensku.
Výše popsaný izolační systém má mnoho výhod – je univerzální a může být použit pro všechny typy staveb, dokáže si poradit i s velkými nerovnostmi a po zateplení nedojde k uzavření vlhkosti ve stavbě. Membrána DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap chrání izolační materiál před venkovní vlhkostí a větrem. Přebytečná vlhkost se zároveň odvádí díky paropropustné membráně ven. V létě se potom ukážou další přednosti celulózové izolace – pomáhá udržovat konstantní teplotu uvnitř stavby na 21 až 23 stupních Celsia.
„Celulózová izolace je pojem, který je ve světě znám již mnoho let. Před zvyšováním energetických nákladů však tuzemští investoři neměli důvod zvažovat výhody tohoto výjimečného materiálu,“ říká Pavel Indrák, ředitel firmy Ekocell, která s tímto nápadem přišla na český trh v roce 2012. Starý novinový papír je nejprve rozdrcen a poté smíchán s minerálními složkami a retardanty hoření, čímž vzniká nadýchaný izolační materiál se zvýšenou ochranou proti ohni, plísni, hlodavcům apod.
DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap a celulózová izolace Watisol jako neoddělitelné komponenty izolačního systému ES-Ekocell. Foto se svolením Ekocell CZ, s.r.o., všechna práva vyhrazena
DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap a celulózová izolace Watisol jako neoddělitelné komponenty izolačního systému ES-Ekocell. Foto se svolením Ekocell CZ, s.r.o., všechna práva vyhrazena
Tento materiál se zafouká, takže vyplní i ty nejmenší praskliny a skulinky. Suchý aplikační postup je výhodou, protože umožňuje využití tohoto materiálu i v zimním období, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu.
Watisol je stavební materiál s velmi dobrými akustickými vlastnostmi. Vytvoří jednolitou vrstvu a prostor má pak až o 40 % vyšší prodyšnost než například EPS, standardní izolační materiál používaný při rekonstrukcích fasád.
Systém ES-Ekocell je dnes jediným plně certifikovaným systémem s použitím těchto materiálů včetně membrány DuPont™ Tyvek® FireCurb™ v ČR. Panelový dům ve Studénce byl vlastně první budovou v ČR izolovanou s pomocí tohoto systému. Na plochu 1500 m² se použilo přibližně 12,5 tun Watisolu. Překvapivé je, že cena zateplení je navzdory nesporným výhodám snadno dostupná.
Sdílet / hodnotit tento článek