REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Plzeň je ochotná splatit pokutu za dům s interiéry architekta Loose

Plzeň je ochotná zaplatit státu smluvní pokutu téměř 4,5 milionu korun za nedodržení podmínek spojených s převodem domu na Klatovské třídě 19 s cennými interiéry od Adolfa Loose. Zároveň se ale chce domluvit s ministerstvem obrany, které dům městu v roce 2005 bezplatně převedlo, že se tím Plzeň vyváže ze všech dalších smluvních povinností.
Plzeň je ochotná splatit pokutu za dům s interiéry architekta Loose

Dodatek ke smlouvě schválili dnes zastupitelé. Podle některých informací, které zazněly na jednání, by mohl návrh města u ministerstva obrany a ministerstva financí projít.

Dům, v jehož části jsou cenné Loosovy interiéry, převedlo ministerstvo na město s podmínkou, že ho radnice celý opraví a využije pro služby obyvatel. Plány na využití se měnily, opravu celého objektu za víc než 90 milionů korun město dosud kvůli nedostatku peněz neuskutečnilo. Podle smlouvy s ministerstvem měla Plzeň vše stihnout do roku 2015, jinak měla dům vrátit. Vrácení loni v prosinci navrhovali radní, zastupitelé to ale odmítli. Nyní se město pokusí uzavřít smluvní dodatek. Po zaplacení pokuty by už nebylo v časové tísni a nehrozila by mu případná další pokuta.

Městský památkář Petr Marovič zastupitelům řekl, že objekt je stabilizovaný, asi za 400 000 korun město zajistilo opravu arkýřů, které mají spojitost s cenným interiérem. „Dům je bez zásadních problémů, střecha je relativně v pořádku a nehrozí, že by zatékalo“, řekl Marovič. Město by tak mělo podle něj mít dost času promyslet si využití objektu. Mluví se například o zřízení Loosovy kavárny v přízemí objektu a o dalším využití prostor nad Loosovými interiéry, třeba pro badatelské účely.

Plzeň v uplynulých letech opravila několik Loosových interiérů, jejich rekonstrukce se vždy vešla do pěti milionů. Soubor interiérů se stal jedním s velkých lákadel a architektonických pokladů města. Náklady na dům v Klatovské 19 jsou tak vysoké proto, že nelze opravit jen ceněný interiér, ale je třeba opravit celý dům, bude v něm také zřejmě třeba postavit výtah. Klíčový v domě je pozůstatek bytu Huga Semlera v prvním patře zařízený v 30. letech 20. století. Stěžejním je hudební pokoj. Podle expertů je nejspíš poslední z Loosových prací v Plzni.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: RAKO

Adolf Loos - architekt inspirující celé generace

V prosinci letošního roku uplyne již 150 let od narození hrdého vyznavače čistých linií, svéhlavé osobnosti a zároveň jedné z nejvlivnějších postav vídeňské tvůrčí společnosti. Muzeum hlavního města Prahy a Národní památkový ústav proto v lednu vyhlásily Rok Adolfa Loose.

REKLAMA