Architektonická a stavební kultura u nás v poslední době zaznamenala pozitivní vývoj. Přibývá majitelů, kteří se nespokojí s typovým domkem ani nejlevnějšími materiály jen „na oko“. Trend odvratu od známého „podnikatelského baroka“ určitě přivítají všichni, kterým bylo z pohledu na česká satelitní městečka smutno. Častokrát marně doufali, že přijde nová a osvícenější generace s vyššími estetickými i provozními nároky. Nyní se skutečně projekty podle těchto představ staví, což potvrzuje rodinný dům nedaleko Prahy.
Železobetonový skelet vyplněný bílým pórobetonem YTONG
Stavba rodinného domu je originální hlavně díky samotnému konstrukčnímu a dispozičnímu návrhu. „Každý detail stavby byl řešen velice podrobně. A i když samotná realizace byla složitější, výsledem myslím stojí zato. Při stavbě byly navrženy a použity velice kvalitní materiály,“ říká o architektonickém návrhu Jan Hrášek ze stavební firmy Actistav, která projekt realizovala. Nosnou konstrukci objektu na rozdíl od standardních rodinných domů tvoří železobetonový sloupový skelet, který je spojen s železobetonovými stropy. Vlastní obvodové výplňové zdivo je z tepelněizolačních tvárnic Ytong Lambda +, v místě železobetonových konstrukcí je doplněno izolací. Fasáda objektu je z kombinace skla, dřeva a silikátové omítky.
SYSTÉM YTONG – Výborné tepelněizolační vlastnosti a snadná tvarovatelnost
Systém stavebních komponentů Ytong je vynikající u staveb, které kladou zvýšené nároky na tepelněizolační vlastnosti obvodového zdiva. Představy o moderním designu a originalitě stavby je totiž vždy nutné spojit s funkčností a brát ohledy na provozní náklady. Vzhledem ke stoupajícím normám na energetické standardy není rozumné stavět domy vyšší energetické třídy a Ytong je schopen nárokům stanoveným EU bohatě vyhovět.
Dalším plus Ytongu pro architektonicky zajímavé, ale náročné projekty, je snadná tvarovatelnost a opracovatelnost. „U tohoto objektu bylo v mnoha případech nutné zdivo upravovat do různých úhlů. Tvárnice je možné řezat do požadovaných tvarů bez omezení, navíc nevzniká množství odpadu,“ uvádí pan Hrášek k výhodám práce s bílým pórobetonem Ytong. Tvárnice byly použity také na vnitřní nenosné dělící příčky. „Ytong používáme často pro urychlení výstavby, kdy odpadají zdlouhavé mokré procesy,“ objasňuje další podrobnosti práce s tímto materiálem.
Jak se žije v domě jeho majitelce?
Majitelka domu má za sebou první půlrok od kolaudace a se stavebním materiálem má rovněž pozitivní zkušenosti. První z nich zaznamenala hned při výstavbě. „Stavba postupovala tempem, zdi z Ytongu přibývají rychle“, říká slečna Klára. Je to proto, že systém tvárnic je koncipován podobně jako stavebnice. Jednotlivé komponenty na sebe přesně navazují a hrubá stavba vznikne opravdu v rekordním čase. Pozitivně hodnotí také to, že do Ytongu se snado instalují za- řizovací předměty: „Instalace nábytku a vrtáním Ytongu bylo snadné, na rozdíl od částí železobetonových“. Rozhodně nelituje, že si na projektu i veškerých použitých materiálech dala opravdu záležet a ze svých nároků neslevila.
Výsledek jí rozhodně dává za pravdu. Architektonická a stavební kultura u nás v poslední době zaznamenala pozitivní vývoj. Přibývá majitelů, kteří se nespokojí s typovým domkem ani nejlevnějšími materiály jen „na oko“. Trend odvratu od známého „podnikatelského baroka“ určitě přivítají všichni, kterým bylo z pohledu na česká satelitní městečka smutno. Častokrát marně doufali, že přijde nová a osvícenější generace s vyššími estetickými i provozními nároky. Nyní se skutečně projekty podle těchto představ staví, což potvrzuje rodinný dům nedaleko Prahy.
Technické parametry budovy
Zastavěná plocha: | 80 m² , dvou podlažní, podsklepený |
Architektonický návrh: | Ing. Arch. Pavla Kordovská |
Stavební firma: | Actistav s.r.o |
Použitý materiál Ytong: | tvárnice Ytong Lambda +, 450mm |
Sdílet / hodnotit tento článek