REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Maják ve světě tmy - architektura pro nevidomé

Dnešní stavbu si můžeme dovolit zahájit malým kvízem: která evropská země disponuje jedním z nejvíce propracovaných systémů péče o zrakově postižené a nevidomé? Správnou a pro někoho možná trochu nečekanou odpovědí je Maďarsko.

Historie propracované metodiky lékařské a sociální péče tu má kořeny už v polovině 18. století, a první pokusy o skutečné začlenění nevidomých do společnosti jsou tu spojeny s výstavbou budapešťského institutu nesoucího jméno velkého muže. Tím je Batthyány László.

Lighthouse

Institut blahoslaveného lékaře chudých

Maďarský aristokrat nedostál obecné představě o chování šlechtice-zbohatlíka, a raději věnoval svůj čas, peníze a nakonec vlastně i zdraví péči o potřebné. Vysloužil si tak přízvisko "lékaře chudých", a v roce 2003 byl za své činy římsko-katolickou církví blahořečen. Nesmírná energie, kterou vrhnul do obětavé péče, o potřebné se zrcadlila i v původní honosné budově Institutu, na které bohužel od roku 1898 zub času přeci jen trochu zapracoval.

Rekonstrukce a rozšíření komplexu o dvě křídla se zhostila řada architektonických kanceláří, ale nejvýrazněji působí část projektovaná maďarským Studiem A4. To připravilo návrh "otevřeného komunálního bydlení“ pro nevidomé adolescenty (či správně už dospělé) ve věku 18+ let.

I to je součást odkazu blahořečeného zakladatele: už v jeho dobách se totiž stát byl schopen postarat o dospívající, ale po dovršení plnoletosti se už museli sami postarat o sebe. Dnes mají zprostředkovanou možnost pozvolného zapojení do normálního života navzdory svému hendikepu.

Jim vyhrazené nově vystavené křídlo je připojené k již existující budově mostem. Pokud jde o vlastní členění prostoru, první dvě patra jsou vyhrazena obývacím místnostem. Tady narazíte na pokoje vyhrazené všedním denním aktivitám. Jsou zde pracovny, učebny, dílny a prostorná jídelna. Tři vrchní patra pak slouží jako dělené ložnice a obytné pokoje.

Jak to vidí v A4?

A co k samému návrhu prozrazují architekti Studia A4, Géza Kendik a Zoltán Papp?

"Usilovali jsme o vytvoření vpravdě jednoduché, bezpečné a uživatelsky přátelské budovy, která bude sloužit především dětem. Pro většinu chodeb jsme zvolili možnost přírodního osvětlení, které i slepcům pomáhá v orientaci. Akcentace na silný přenos venkovního světla byla umocněna perforovanými kovovými listy, nasazenými vně skleněné fasády."

Jen pro zajímavost, toto vnější děrování si vzalo za grafickou předlohu slova přepsaná v Braillově písmu, konkrétně pak: "Jistota, Domov, Bezpečí a Láska". Podobných, byť ne tak emblematických detailů, zde ale nalezneme celou řadu. Vidoucí oko mohou i drobně dráždit, ale mají svá uživatelská opodstatnění. Například v každém pokojí jsou okna trochu odlišná. Někdy trochu větší, jindy menší. A stejné je to i s jejich umístěním. Ve výsledku se tak ale mohou jejich pomocí nevidomí zorientovat, a zjistit ve kterém pokoji se právě nacházejí.

Maďarsko-ázerbájdžánská symbolika

Pokud jde o celkový vnější design, část perforací v celkovém provedení vznikla abstrakcí slavné Rubikovy kostky (jako vyjádření ryze maďarského motivu) a nepokojných plamenů (motiv ázerbájdžánský). Příměs východní exotiky je opodstatněna referencí na zdroj financování projektu, neboť na výstavbu nového křídla významně přispěl právě Ázerbájdžán.

Další popis nového křídla budovy budapešťského Institutu pro nevidomé by byl asi příliš strohý. Přeci jen se tu nestavělo na optický efekt, ale s ohledem na pohodu obyvatel. Pro lepší pochopení se můžete podívat na krátký emotivní snímek LIGHTHOUSE ("Maják"), který představuje život uvnitř centra, včetně řady drobností ze všedního dne obyvatel.

Technické parametry budovy

Název projektu Batthyány László Institute for Blinds
Lokalizace Mátyás király 29., Budapešť, Maďarsko
Architektonické studio A4 Studio
Rozloha 1500m²
Rok dokončení 2015
Vedoucí architekt Géza Kendik
Projektový tým Zoltán Papp, Orsolya Maza, Viktória Dóczy, Sándor Gombár
Dodavatel stavby Grabarics Kft.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Interiér prezentačního centra výrobce whisky, vnímá návštěvník všemi smysly

Interiér prezentačního centra výrobce whisky, vnímá návštěvník všemi smysly

Architektura obecně sází spíše na vizuální stránku vjemu, občas na akustickou. Případů, kdy by cíleně zapojovala jiné smysly uživatelů, není mnoho. Aktuální práce týmu Clickspring Design však dokazuje, že ve hře nemusí být jen hmat nebo sluch, ale také čich popřípadě chuť. Jejich návštěvnické centrum pro výrobce…

Rehabilitační centrum v Arnhemu se vznáší nad zemí

Rehabilitační centrum v Arnhemu se vznáší nad zemí

Rehabilitačních center je v Holandsku celkem devět. Groot Klimmendaal, stojící od roku 2011 ve východo-nizozemském Arnhemu, je ale originál. A není to jen proto, že je zde současně poskytována kombinovaná péče dětským i dospělým pacientům, s dočasně narušeným či trvale poškozeným zdravím.

Domov důchodců a dětské jesle v působivé budově

Domov důchodců a dětské jesle v působivé budově

Integrace stárnoucí populace? „Je to problém, se kterým se musí vypořádat všechna lidská sídla,“ soudí architekti z francouzského studia AZC (Atelier Zündel Cristea). Pokud má totiž moderní architektura skutečně sloužit lidem, nemůže být zaměřena jen na jednu demografickou skupinu.

Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Hovoříme-li o přístupnosti hygienických zařízení pro osobu na vozíku, začněme u horizontálních bariér. Tyto bariéry zabraňují osobě s pohybovým omezením ve vodorovném pohybu. Začínají již u prahů. Dle tzv. bezbariérové vyhlášky musí být bez prahů všechny vnitřní dveře upravitelného bytu, bytu zvláštního určení a…

Bezbariérová řešení a památkové objekty

Bezbariérová řešení a památkové objekty

Bezbariérová řešení ocení za život každý z nás. Omezenou schopnost pohybu má nejen vozíčkář či senior. I běžná zlomenina nohy nebo těžký kočárek nám mohou značně komplikovat pohyb po našich městech.