REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Test: Zateplení nebo tepelněizolační cihly?

„Zateplení je rychlejší a výhodnější,“ zní bohužel až příliš často, když se lidé, co se pustí do stavby domu, rozhodují, jestli zvolit tepelněizolační cihly. Společnost HELUZ se proto rozhodla udělat test, který by uvedený argument potvrdil nebo vyvrátil. Výsledek je zřejmý: Na novostavbu použijte tepelněizolační cihly, zateplení patří na panelák. Technické i finanční parametry posuďte sami.
Test: Zateplení nebo tepelněizolační cihly?

„Test byl proveden na cihlách HELUZ Family s vnější lehčenou jádrovou omítkou a HELUZ PLUS UNI se zateplením, Zatímco u tepelněizolačních cihel se jako jejich největší nevýhoda ukázala pouze jejich vyšší váha, nevýhody zateplení jsou nezanedbatelné.“ Jde například o velké rozdíly v difuzním odporu jednotlivých materiálů, což vyvolává problémy se šířením vlhkosti v konstrukci domu, rychlé prochládání a ohřívání fasády, usazování plísní a řas, náročnější usazení oken atp.

Co se týče výhod, i tam vše hovoří pro tepelněizolační cihly. Za všechny zmiňme například masivní bezpečnou konstrukci, větší stabilitu zdiva, nehořlavost konstrukce. Především jde ale o mechanicky odolnější a trvanlivější konstrukci v porovnání se zateplovacím systémem a při započítání obnovy zateplovacího systému po 25 letech, což je běžná uživatelská praxe, i ekonomicky výhodnější.

Cihly HELUZ Family 2in1 jsou unikátní a díky integrovanému polystyrenu speciálně vyvinutou technologií bez dodatečných pojiv se zvýšily tepelněizolační vlastnosti cihel o 40 %. Došlo též ke zlepšení tepelněizolačních parametrů ve všech směrech a zachovala se difuzní otevřenost. Cihly s integrovaným polystyrenem mají ideální poměr mezi součinitelem tepelné vodivosti, objemovou hmotností a měrnou tepelnou kapacitou, což zajišťuje minimální nároky na vytápění domu v zimě, kdy se dům rychle vytopí a pomalu vychládá.

Naopak v létě při horkých dnech obvodové zdivo z těchto cihel brání přehřátí interiéru. Na rozdíl od zdiva se zateplením, kdy se při dlouhotrvajících horkých dnech prohřejí již všechny konstrukce domu bez rozdílu, tak při následném ochlazení jednovrstvé zdivo z cihel Family 2in1 odevzdá naakumulované teplo lépe, protože u zdiva se zateplením tepelný izolant působí jako bariéra pro odevzdání tepla do chladnějšího venkovního prostředí.

Přirozená difúze vodní páry je zajištěna díky technologii vyvinuté společností HELUZ cihlářský průmysl v. o.s. Vodní páry se v konstrukci nehromadí, můžou volně procházet, což je základním předpokladem pro trvanlivost konstrukce. Přirozená difuzní otevřenost je jednovrstvým cihelným konstrukcím vlastní již po staletí.

Porovnání konstrukcí

Která konstrukce je lepší při stejných tepelněizolačních vlastnostech s U = 0,15 W/m².K?

HELUZ Family 50 s vnější lehčenou jádrovou omítkou HELUZ PLUS 30 UNI se zateplením EPS tloušťky 180 mm
Realizační cena konstrukce: 2100 Kč/m² Realizační cena konstrukce: 2200 Kč/m²
Vnitřní omítky (materiál + práce) 250 Kč/m² Vnitřní omítky (materiál + práce) 250 Kč/m²
Cihly + práce 1250 Kč/m² Cihly + práce 600 Kč/m²
Vnější omítkový systém (materiál + práce) 600 Kč/m² Zateplovací systém (materiál + práce) 1350 Kč/m²
Informativní rozdíl v měsíční splátce při 150 m² obvodového zdiva při hypotéce 2 mil. Kč při splatnosti 25 let: 80 Kč

Která konstrukce je lepší při stejných tepelněizolačních vlastnostech s U = 0,11 W/m2.K?

HELUZ Family 50 2in1 s vnější lehčenou jádrovou omítkou HELUZ PLUS 30 UNI se zateplením EPS tloušťky 260 mm
Realizační cena konstrukce: 2600 Kč/m² Realizační cena konstrukce: 2500 Kč/m²
Vnitřní omítky (materiál + práce) 250 Kč/m² Vnitřní omítky (materiál + práce) 250 Kč/m²
Materiál pro zdění + práce 1750 Kč/m² Materiál pro zdění + práce 600 Kč/m²
Vnější omítkový systém (materiál + práce) 600 Kč/m² Zateplovací systém (materiál + práce) 1650 Kč/m²
Informativní rozdíl v měsíční splátce při 150 m2 obvodového zdiva při hypotéce 3 mil. Kč při splatnosti 25 let: 70 Kč

Jedná se o porovnání ceny při realizaci konstrukce, v tabulce není zohledněn vliv výměny zateplovacího systému, jehož životnost je podstatně kratší než životnost zdiva.

HELUZ cihlářský průmysl a.s.

logo
U Cihelny 295
373 65 Dolní Bukovsko

zelená linka: 800 212 213
e-mail: info@heluz.cz

web: www.heluz.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Studio Flusser

ATLAS je prostor, kde můžete být doma, i když tu nebydlíte

ATLAS je prostor, kde můžete být na chvíli „doma“, byť zde přímo nebydlíte a nežijete. Posedíte, počtete, zasníte se, zacvičíte si jógu, zahrajete si na hudební nástroj, pohrajete si, mlčky posedíte při kávě, nebo třeba obdivujete umění, jež se zde mění v čase. Děláte to, co prostě zrovna chcete.

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.