REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V českých domácnostech je 64 milionů světelných zdrojů - jak s nimi nakládáme?

V českých domácnostech je 64 milionů světelných zdrojů. Stále převažují klasické wolframové žárovky (42 %), ale jejich počet v domácnostech meziročně klesá. Naopak úspornější typy osvětlení – kompaktní zářivky a LED světelné zdroje – vykazují růstový trend. Průměrná domácnost v roce 2014 nakoupila necelé čtyři kusy světelných zdrojů a vyřadila více než tři kusy. Vyplývá to z průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1219 respondenty.
V českých domácnostech je 64 milionů světelných zdrojů - jak s nimi nakládáme?

„Na jednu domácnost připadá v průměru 15 světelných zdrojů. Neekonomické wolframky z domácností postupně mizí a nahrazují je úsporné světelné zdroje,“ shrnuje výsledky průzkumu Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů a svítidel.

Loni domácnosti vyřadily celkem 10,1 milionu kusů klasických žárovek a 1,8 milionu kusů kompaktních zářivek, které obsahují malé množství toxické rtuti, kterou je třeba odborně zrecyklovat.

„K bezpečné recyklaci Češi odevzdali zářivky obsahující více než 26 kilogramů toxické rtuti. Ta by teoreticky mohla ve volné přírodě znečistit vodu v objemu téměř dvou nádrží Lipno,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

  • 1382 metrů jsou Češi ochotni ujít s vysloužilou úspornou zářivkou na sběrné místo.
  • Úsporky recykluje necelá polovina obyvatel. Loni se z nich odstranilo 26 kilogramů toxické rtuti, která by teoreticky mohla znečistit vodu v objemu téměř dvou nádrží Lipno.
  • V Česku je nyní k dispozici více než 4560 sběrných míst.

Polovina vyřazených „úsporek“ končí na skládkách

Lidé jsou ochotni odnášet nefunkční světelné zdroje průměrně do vzdálenosti 1382 metrů. „Speciální nádobu by nejvíce uvítali v místě, kde jsou kontejnery pro tříděný odpad, a dále v prodejnách elektra či v supermarketech,“ říká Zuzana Adamcová.

O umístění sběrného místa vyřazených světelných zdrojů mají povědomí dvě třetiny Čechů. V praxi však „úsporky“ recykluje zhruba jen 50 procent obyvatel: „Polovina vyřazených úsporek tak končí na skládkách komunálního odpadu, kde ohrožují životní prostředí toxickou rtutí,“ varuje Zuzana Adamcová.

Počet sběrných míst stále roste

V Česku je nyní k dispozici přes 4560 sběrných míst, přičemž jejich počet neustále roste. Vyřazené úsporné zářivky lze vrátit v obchodech s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem.

„Doposud jsme jich rozmístili více než 1900 a další přibývají. Ve velkých obchodních řetězcích se postupně buduje i síť společných nádob, do nichž je vedle zářivek možné odevzdat také malé elektrospotřebiče nebo baterie,“ uzavírá Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Žárovky patří do elektroodpadu aneb 7 nejčastějších omylů při třídění odpadu

Žárovky patří do elektroodpadu aneb 7 nejčastějších omylů při třídění odpadu

To, že Čechům záleží na životním prostředí, vykazují jak průzkumy, tak i neustále se zvyšující počet třídičů odpadu. I když dvě třetiny obyvatel třídí, ať už v domácnosti, nebo v práci, často se dopouštějí zažitých chyb, kterými znehodnocují své úsilí. O jaké přešlapy se nejčastěji jedná?

Češi si neví rady s úspornými žárovkami - vybírají hlavně podle ceny

Češi si neví rady s úspornými žárovkami - vybírají hlavně podle ceny

Od roku 2012, kdy Evropská unie zakázala na svém území výrobu klasických žárovek s wolframovým vláknem, nakupuje úsporné žárovky čím dál více lidí. Přestože je na trhu na výběr celá řada typů těchto žárovek, spotřebitelé dávají stále raději přednost nižší pořizovací ceně před vhodným typem svítidla. Vyplývá to z…

Inteligentní práce s denním světlem přináší úspory

Inteligentní práce s denním světlem přináší úspory

LED žárovky a CFL technologie prozářily svět, ale navzdory jejich nesporné výkonnosti i úspornému fungování nikdy nedokáží dokonale nahradit obyčejné denní světlo. Společnost EcoNation se proto rozhodla zapracovat v trochu opačném trendu, a posunout vývoj v oblasti, která se netýká umělého osvětlení, ale právě ve…

REKLAMA