Můžeme si své představy o novém domu spočítat na kalkulačkách. Stačí pár údajů o velikosti domu, zastavěná plocha, typ domu, počet podlaží atd. Samotná stavba domu probíhá v několika fázích. Žádnou z nich nelze přeskočit nebo ošidit. Financování probíhá rozdílně podle toho, zda už je k dispozici vhodný pozemek a kdo bude stavbu provádět.
Rozhodování před zahájením stavby
Než padne definitivní rozhodnutí, je třeba zvážit finanční a časové možnosti rodiny, zvolit pozemek, typ domu a energetickou náročnost. Velké rozdíly jsou v tom, kdo bude dům stavět. Typový dům postavený developerem je zdánlivě bez starostí, výhodou je nižší cena, budoucí majitel ale nemůže do projektu a vzhledu moc zasahovat. Za vyšší cenu se může stavebník zbavit starostí, když si nechá postavit dům na klíč. Stavba svépomocí bývá nejlevnější, ale zároveň nejnáročnější na čas a nervy.
Financování stavby
Po výběru domu a způsobu stavby se zájemce obvykle dozví cenu. S touto cenou však nemůže počítat jako s celkovou částkou, skutečné náklady bývají o dost vyšší. Pak je třeba zvážit, kolik peněz si může rodina dovolit měsíčně odložit, ať už na spoření nebo na splácení úvěru. Většinou už nějaké úspory jsou díky stavebnímu spoření nebo investicím do podílových fondů, na zbytek si půjčí formou hypotéky nebo jiného úvěru. Zároveň musí majitel počítat s běžnými měsíčními náklady na bydlení, jako je vytápění a spotřeba energií. To se také dá podle zvolených technologií vypočítat. Nemělo by se ani zapomenout na pojištění nové nemovitosti a vlastníků pro případ nečekané události.
Sdílet / hodnotit tento článek