Pravé nebo levé dveře
Pro určení směru otevírání otočných (klasických) dveří se používá označení pravé či levé. Jak je rozlišit? Podívejte se na dveře tak, abyste viděli závěsy („panty“). Dle strany, na kterou se křídlo otvírá, se nazývá i orientace na pravé či levé dveře. Změnit orientaci stávajících dveří lze pouze se současnou změnou zárubně.
Vlevo levé, vpravo pravé dveře.
Kování
Dveřním kováním se nazývají souhrnně všechny kovové prvky, kterými jsou dveře osazeny – typicky se jedná o závěsy, zamykací mechanismus a kliku.
Závěsy (hovorově „panty“)
Závěsy slouží k uchycení dveří do zárubně a jejich otáčení. Mohou být skryté nebo viditelné.
Klika
Po vzhledu dveřního křídla je na dveřích to nejnápadnější, čeho si všimneme. Než se pro některou kliku rozhodnete, dobře si ji vyzkoušejte. Tvar by měl umožňovat pohodlné ovládání, vzhled by měl ladit s dveřmi i celkovým pojetím interiéru.
Rozeta nebo štítek
Rozeta je součást kování. Kryje klíčovou dírku (některé druhy kování nemají rozetu ale tzv. štítek – ten je větší a spojuje a kryje nejen klíčovou dírku ale i otvor okolo kliky). Rozeta okolo klíčové dírky může být i bezpečnostní (na vchodových dveřích) z tvrdého kovu odolná proti odvrtání.
Rozdíly mezi štítkovým a rozetovým kováním komentuje Jan Nečas, produktový specialista Cobra: „Používání rozetového kování je otázkou posledních dvaceti let, těžko tedy hovořit o úplné novince, na druhou stranu rozhodně působí moderněji než klasické štítové kování. Technická, respektive montážní výhoda rozetového kování je jednoznačně v tom, že není třeba řešit rozteče mezi klikou a zámkem, takže se nemůžete splést při objednávce a montáži. Technická úroveň je dnes shodná u obou variant kování, otázka je tedy spíše designu a vkusu. Pravdou je, že u vstupních a bezpečnostních dveří jsou stále ještě preferovaná štítová dveřní kování. Nejde ani tak o rozdíl ve funkčnosti, v nabídce máme i rozetová bezpečnostní dveřní kování, zákazníci ale zjevně preferují větší a masivnější štítová kování oproti subtilním tvarům rozetových variant. Naopak v interiérech se stále více uplatňují rozetová kování, přičemž vnímáme dokonce trend používání designových klik již zcela bez spodních rozet.“
Vpravo štítkové kování, vlevo rozetové. Tvary jsou různé od jednoduchých hranatých a kulatých až po různě zdobné a rustikální. Jejich vzhled by měl ladit s klikou, dveřním křídlem i dalšími doplňky v interiéru.
Zárubeň
Zárubeň (hovorově „futra“) je konstrukce pevně spojená s ostěním. Umožňuje správné doléhání dveří, umístění těsnění a jejich závěs. Druh se liší dle typu dveří, možností okolní konstrukce a požadovaného architektonického detailu. Mimo klasických existují zárubně tzv. bezfalcové, zárubně pro reversní dveře, zárubně pro dveře zásuvné, skryté zárubně apod.
Práh
Obecně je pojem práh používán pro konstrukci, která vyplňuje prostor pod dveřmi. Interiérové dveře dnes klasický práh nemívají. Mimo klasického způsobu („prkno mezi zárubní“) existuje i tzv. „padací práh“. Mezi zárubněmi se neplete žádná vystupující konstrukce, těsnění se vysouvá z dveřního křídla. Toto gumové těsnění vyplní mezeru pod dveřmi, jakmile křídlo zavřeme.
Ostění
Ostěním se nazývá zděná či sádrokartonová konstrukce okolo otvoru, kam bude vsazována zárubeň. Vrchní část ostění se častěji nazývá nadpraží.
Sdílet / hodnotit tento článek