Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Dveře více o tématu

ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka

V posledních letech je u zákazníků obecně patrný výrazný příklon k přírodnímu vzhledu dveřního dekoru nebo rovnou přírodním materiálům. Cizokrajným divokým dřevinám s výraznou kresbou již odzvonilo, přednost mají přirozené jemné dekory. Zákazníky zajímá elegance ve smyslu jednoduchých a čistých linií. Na druhou stranu se někteří z nich dnes již nebojí odlišit i expresivnější formou.
ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka

ESTAV.cz se ptá...

Jaké dveře jsou u stavebníků nejvíce v oblibě?

Zdeněk Mařík, CAG dveře , odpovídá ...

Zákazníci nejčastěji volí kombinaci hladkých dveří např. do koupelny a WC, s několika dominantními křídly, zejména k obývacím pokojům a halám, kterým dopřejí větší a zajímavě řešené prosklené plochy. Každá místnost má jiné nároky a podle toho je vhodné volit i dveřní křídla. U interiérů, které mají působit moderně, vzdušně a jednoduše se nejvíce uplatňují dveře celoskleněné nebo s celoskleněnými plochami osazenými v bočních frýzech nebo dveře s tzv. rámovou konstrukcí. Je možné říci, že každý zákazník má svůj vlastní vkus a potřeby a je důležité, aby dveře vybíral tam, kde mají široký sortiment modelů a povrchů.

ESTAV.cz se ptá...

Když mluvíte o površích, jakou úpravu zákazníci preferují? Rozhoduje cena, odolnost nebo vzhled? Jsou výrazné rozdíly v odolnosti povrchových úprav dveří? Jsou například některé, které byste doporučil nebo naopak nedoporučil do domácnosti se zvířaty, dětmi apod.? (dýha, CPL, lakované, fólie…)

Zdeněk Mařík, odpovídá ...

Fólie jako povrchová úprava dveří se dnes v objednávkách koncových zákazníků téměř nevyskytuje. Cenový rozdíl oproti laminátu není tak velký, aby vyvážil trvanlivost a odolnost takových dveří. CPL laminát je dnes zcela běžným standardem právě pro svůj ideální poměr ceny a kvality. Samozřejmě opět záleží na místě určení. V domácnosti, kde jsou malé děti či domácí zvířata, je laminát nejpraktičtější povrchovou úpravou – dostatečně odolný proti oděru a přitom praktický pro úklid. U lakovaných dveří záleží na kvalitě použitého lakování – i zde je možné dosáhnout vysoké odolnosti. Tam, kde už ale například děti odrostly či kde se dá předpokládat opatrnější zacházení, mohou bez problémů velmi dlouho sloužit nejen dveře se silnostěnnou přírodní dýhou, ale třeba i foliované. Naopak pro komerční a namáhané prostory (například školy či nemocnice) se jednoznačně doporučuje ta nejodolnější úprava, a sice HPL laminát.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou výhody a nevýhody konstrukce dveří – voština, děrovaná či plná dřevotříska, masivní (kazetové)? Jaké byste kam doporučil?

Zdeněk Mařík, odpovídá ...

Největší výhodou papírové voštiny je její váha a nižší pořizovací cena takových dveří. I malé děti je zvládnou bez problému samy ovládat a při použití kvalitního masivního rámu namísto levnější MDF se nemusíte obávat ani případné deformace křídla. Voštinová výplň zcela vyhovuje všem normám a požadavkům na interiérové dveře při standardní zátěži. Samozřejmě, že pokud jako výplň použijete děrovanou či plnou dřevotřísku, stabilitu křídla tak zvýšíte. Zejména ve více namáhaných prostorách se to dokonce doporučuje. Ať už jde o komerční objekty, kde se očekává vyšší zátěž, či budou dveře oddělovat prostory s rozdílnou teplotou či vlhkostí, nebo je zde větší nárok na hlukovou neprůzvučnost křídla, vyplatí se investovat do hutnější výplně, která těmto požadavkům vyhovuje lépe.

ESTAV.cz se ptá...

Stále oblíbenější jsou bezfalcové dveře. Čistý design je ale vykoupen vyšší cenou.

Zdeněk Mařík, odpovídá ...

Obliba bezfalcových dveří je také poměrně trendová záležitost. Pro praktické použití však polodrážka neboli falc má stále svůj význam. Už z logiky toho, jak do sebe dveřní křídlo a obložková zárubeň zapadají, je jasné, že co se týče neprůchodnosti zvuku, průvanu či prachu, je klasický falc mnohem užitečnější. Je to tedy otázka stránky estetické versus praktické.

Samozřejmě, pokud si zákazník přeje dveře bezfalcové dveře, ve většině případů se pak osazují skrytými závěsy a magnetickým zámkem, aby byl výsledný dojem čistoty a elegance co nejdokonalejší. Záleží-li zákazníkovi více na estetické stránce, je zpravidla připraven za ni zaplatit. Důležité je zde také kvalitní zaměření.

ESTAV.cz se ptá...

Rozměry otvorů a stavební připravenost: S jakými se setkáváte problémy ve stavební připravenosti? Jak by měla být stavba správně připravena pro montáž dveří?

Zdeněk Mařík, odpovídá ...

U naprosté většiny zakázek předchází samotné výrobě změření odborným technikem – ten tedy také dopředu zjistí, co je případně potřeba do montáže upravit. Častým „prohřeškem“ jsou křivé zdi a podlahy, špatné rozměry stavebních otvorů, nezakreslené vedení pod dveřmi, vypínače zasahující do obložkových zárubní, přechod podlah s výškovými rozdíly apod. Zkušený technik zákazníka dopředu při zaměření upozorní na nedostatky a navrhne způsob nápravy. Někdy se přesto stane, že si zákazník potřebné úpravy nezařídí, a pak není možné montáž provést a pokud ano, pak s dodatečnými náklady za vícepráce.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dveře

 1. Základní názvosloví dveří
 2. Dveře – způsoby otevírání, druhy, typy a dělení
 3. Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání
 4. Jaké máme varianty otevírání dveří?
 5. Materiál dveřního křídla
 6. Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy
 7. Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory
 8. ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka
 9. Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?
 10. Požární dveře – materiál, kování a údržba

Související témata

Mohlo by vás zajímat

ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

Vstupní dveře do bytu – na první pohled byste si je spletli s obyčejnými dveřmi v interiéru. Nicméně rozdíl poznáte již na hmotnosti. Jsou o mnoho těžší vlivem použitého materiálu. Většinou se nejedná o jednovrstvé dveře ale sendvič splňující požadavek na požární bezpečnost i akustiku. Výhodné je dveře doplnit…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA