REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

Vstupní dveře do bytu – na první pohled byste si je spletli s obyčejnými dveřmi v interiéru. Nicméně rozdíl poznáte již na hmotnosti. Jsou o mnoho těžší vlivem použitého materiálu. Většinou se nejedná o jednovrstvé dveře ale sendvič splňující požadavek na požární bezpečnost i akustiku. Výhodné je dveře doplnit bezpečnostním kováním. O vstupních dveřích jsme si povídali s odborníkem.
ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu  a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

ESTAV.cz se ptá...

Jak se v principu liší běžné interiérové dveře a vstupní do bytu? Na první pohled se mnohým lidem zdají stejné.

Zdeněk Mařík, CAG dveře, odpovídá ...

Vstupní dveře do bytu musí samozřejmě splňovat jiná kritéria, než běžné interiérové. Zejména pak po stránce bezpečnostní a protipožární. Pokud si chcete nechat byt pojistit, pak vám i samotné podmínky pojišťovny předepisují, jakou bezpečnostní třídu musí vaše vstupní dveře splňovat. Samozřejmě musí mít jinou konstrukci, aby odolaly překonání zlodějem, a to se týká jak vnitřní výplně křídla, tak pevného masivního rámu, vyztužení v konkrétních rizikových místech, speciálního kování proti vysazení dveří apod. Specifickou částí pak je samozřejmě zamykací mechanismus, který je vícebodový a musí zabránit i případnému vypáčení dveřního křídla ze zárubně. Součástí celého systému vstupních dveří je samozřejmě také zárubeň, která musí být vždy ocelová v požadované síle plechu (liší se v závislosti na deklarované třídě bezpečnosti). Myslete vždy na to, že každý bezpečnostní systém je vcelku bezpečný právě jen tak, jako jeho nejslabší článek. Vyměnit např. bezpečnostní kování u starých voštinových vstupních dveří nemá smysl.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou možnosti lepšího zabezpečení – bezpečnostní kování, speciální zárubeň?

Zdeněk Mařík, odpovídá ...

Bezpečnostní kování je třeba zvolit dle zámku, který je v konstrukci dveří použit, aby bylo kompatibilní. I zde se uvádí bezpečnostní třídy a je třeba sáhnout po stejné, ne nižší, třídě, jako je uvedena u dveřního křídla. Speciální požadavky na zárubeň nemá bezpečnostní kování jako takové, ale typ zámku, který vyžaduje otvory v zárubni na přesně daných místech, stejně jako závěsy a čepy proti vysazení. Z tohoto důvodu se doporučuje objednat i kovovou zárubeň předem u výrobce dveří – tak, aby byly oba výrobky pro společné použití již od výroby připraveny a nebylo třeba je dodatečně upravovat.

Nelze ani zapomenout na bezpečnostní stavební vložku, která může být velmi odolná například proti odvrtání a vylomení. I bezpečnostní stavební vložka je řazena do kritérií odolnosti tak, že je nutné zvolit odolnost stejnou dle dveří nikdy ne však nižší.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké materiály se nejlépe udržují?

Zdeněk Mařík, odpovídá ...

U lepších bezpečnostních dveří je již samotnou konstrukcí zajištěn zvýšený hlukový útlum, odpovídající požadavkům na vstupní dveře. (32 či 36 dB). Akustiku nám zajistí konstrukce dveří a jejich výplň, které má hlukový útlum 32 či 36 dB nicméně důležitým faktorem je dřevěný práh a pro bezbariérový přístup prahová padací lišta, která je deklarovaná na hlukový útlum 48 dB. Význam pro zlepšení akustických vlastností má také těsnění v zárubni a samozřejmě kvalitně provedená montáž.

ESTAV.cz se ptá...

Požární odolnost vstupních dveří je poslední dobou diskutované téma

Zdeněk Mařík, odpovídá ...

Naše bezpečnostní dveře jsou automaticky i protipožární s odolností EI/EW 30 DP3 a samozřejmě splňují veškeré požadavky, které vyplívají z nařízení vlády. Na požárně bezpečnostní dveře vlastníme platné certifikáty a prohlášení o shodě. Tímto je možné požární a bezpečnostní dveře osadit jak do komerčního prostoru, tak i do rodinného domu či bytu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Na první pohled jsou to obyčejné dveře, podobné těm, co máte doma do pokoje. Vzhled ale není všechno. Jejich materiál a vybavení mohou zabránit ztrátám na lidských životech i na majetku. Protipožární dveře totiž se na rozdíl od klasicích liší nejen cenou ale i funkcí – slouží jako požární uzávěr proti šíření ohně a…

Požární dveře – materiál, kování a údržba

Požární dveře – materiál, kování a údržba

Protipožární dveře se nemusí lišit svým vnějším vzhledem od dveří interiérových. S přihlédnutím k jejich funkci ale musí být vyrobené z odlišných materiálů, osazené odlišným kováním. Například na požárních únikových cestách se nesmí nikdy stát, že by dveře někdo zamknul. Požární dveře je nutné nejen dobře vyrobit,…

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jak se dveře otevírají? Otáčením, posouváním, skládáním… Téměř všechny zde představené způsoby otevírání dveří lze vyrobit jako jednostrannou nebo oboustrannou variantu (se dvěma křídly). Dvoukřídlé dveře se používají při šířkách větších než 1,2 metru. Takové jsou pak buď symetrické či asmymetrické.

Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy

Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy

Dveřním kováním nazýváme veškeré prvky, sloužící k zajištění funkčnosti dveří – kliky, závěsy, zamykací mechanismy, střelky. Jak název napovídá, zpravidla se jedná o kovové součástky.

REKLAMA