Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Dveře více o tématu

Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy

Dveřním kováním nazýváme veškeré prvky, sloužící k zajištění funkčnosti dveří – kliky, závěsy, zamykací mechanismy, střelky. Jak název napovídá, zpravidla se jedná o kovové součástky.

Klika

Tvarové řešení kliky by mělo odpovídat povaze nejen dveří ale i celého pojetí interiéru. Výběr tvarů, materiálů a barev je v současné době nepřeberný. Klika je osazena ve dveřích jako součást rozetového nebo štítkového kování. Od štítkového kování se u nových dveří ustupuje, prostor takové kování dostává v rustikálním interiéru. Rozetové kování (tzn. díru okolo kliky a zámku kryjí dva samostatné kusy) má jednodušší vzhled. Může být hranaté či kulaté. Místo kliky může být použita „koule“ – madlo nahrazující kliku – takové dveře pak nelze z této strany otevřít bez klíče.

Klika ovládá západku - jazýček, vysunující se do zárubně, který udrží křídlo v zavřené poloze. Západka může být mechanická (klasická) – taková potřebuje na zárubni protiplech, který zabraňuje poškození okraje zárubně. Esteticky čistší ale o něco dražší variantou je západka magnetická. Ta se vysune při dovření křídla a deaktivuje se při stisknutí kliky. Magnetická západka na rozdíl od mechanické nepotřebuje ochranný protiplech na zárubni.

Pokud toužíme po zcela jednoduchém vzhledu křídla, které nebude rušeno ani klikou, můžeme použít skrytou kliku. Západka se uvolňuje stisknutím mechanismu v kapse dveřního křídla. Otevírání pak mírně připomíná kliku, na jakou jsme zvyklí z auta.

Téměř neviditelné dveře. Ani klika neruší čistý lakovaný vzhled. (Produkt Hanák s. r. o., foto Oldřich Rejl)

Závěsy

Závěsy dveří (hovorově „panty“) slouží k zajištění pohybu křídla. Závěsy mohou být viditelné nebo skryté. Skryté závěsy se užívají hlavně pro bezfalcové varianty dveří nebo pro skryté zárubně.

Výhoda viditelných závěsů je cena a snadná demontáž dveřního křídla v případě potřeby jejich odstranění (např. při stěhování nábytku apod.).

Výhodou skrytých závěsů je vzhled a možnost rektifikace křídla ve třech směrech. Materiál a barva závěsů by měly ladit s dalším kováním na dveřích.

Zamykací mechanismus

K zamykání může sloužit klasický klíč, zámkovou vložkou (popř. zámková vložka s permanentním klíčem), WC klíč (klička z vnitřní strany). Zámková vložka vchodových dveří může být krytá bezpečnostní rozetou proti odvrtání.

U vchodových bezpečnostních dveří bývá zamykání klasickou západkou doplněno dalšími zamykacími body, kdy se do zárubně vysunou další trny. Vysunutí zajišťuje kování uvnitř dveřního křídla, které západky ovládá jednotně při otočení.

Zkratky zamykacích mechanismů

Při nákupu se setkáte s několika zkratkami, které jsou na českém trhu běžně používány v souvislosti s nabídkou dveřního kování. Jedná se o zkratku BB, která znamená, že součástí kování je otvor pro klasický dózický klíč, dále PZ pro klíč s cylindrickou vložkou (takzvanou „fabkou“) a nakonec zkratka WC pro sadu využívanou na toaletách a v koupelnách, protože z vnitřní strany dveří je pro zamčení opatřena WC kličkou, nazývanou také „olivou“, a ze strany vnější je rozeta s drážkou, díky které lze v případě potřeby dveře odemknout z vnější strany použitím například mince nebo jiného plochého předmětu.

Pozor na rozteč

Rozteč označuje vzdálenost mezi osou otvoru pro kliku a osou otvoru pro klíč. Tato vzdálenost se měří pouze u štítkového kování, kdy se klika i otvor pro klíč nachází na totožném štítku, a je nezbytné ji při nákupu tohoto typu kování znát. Nejčastěji je rozteč 72 mm a 90 mm. U rozetového kování se toto rozpětí neurčuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dveře

 1. Základní názvosloví dveří
 2. Dveře – způsoby otevírání, druhy, typy a dělení
 3. Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání
 4. Jaké máme varianty otevírání dveří?
 5. Materiál dveřního křídla
 6. Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy
 7. Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory
 8. ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka
 9. Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?
 10. Požární dveře – materiál, kování a údržba

Související témata

Mohlo by vás zajímat

ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

Vstupní dveře do bytu – na první pohled byste si je spletli s obyčejnými dveřmi v interiéru. Nicméně rozdíl poznáte již na hmotnosti. Jsou o mnoho těžší vlivem použitého materiálu. Většinou se nejedná o jednovrstvé dveře ale sendvič splňující požadavek na požární bezpečnost i akustiku. Výhodné je dveře doplnit…

Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory

Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory

Zárubně, lidově „futra“, umožňují uchycení dveřního křídla do stavebního otvoru. Možností jak to provést je více a každý z nich vyžaduje jinou stavební přípravu. Proto už při vytváření hrubé stavby je nutné mít v projektu specifikaci, jaké zárubně, potažmo jaké dveře budou v otvoru osazené. Dodatečné změny a bourání…

Základní názvosloví dveří

Základní názvosloví dveří

Pro porozumění tématu dveří je dobré znát všechny důležité názvy a pojmenování, která se dveřních výplní týkají. Dveře pravé nebo levé? Co je rozeta? A říká se zárubeň nebo futro, závěs nebo pant?

Okna, dveře a vrata na veletrhu For arch 2014

Okna, dveře a vrata na veletrhu For arch 2014

Na letošním 25. ročníku mezinárodního veletrhu For Arch v Letňanech mají jako již tradičně široké zastoupení firmy zabývající se otvorovými výplněmi. Představme si zde trendy, jaké můžeme zde na veletrhu z nabídek firem vysledovat.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA