Sanitární zařízení na fotbalových stadionech jsou z hlediska TZB (technická zařízení budov) něčím zvláštním. Zatímco se na jiných místech při navrhování instalací počítá s okamžitým náporem diváků a diskutuje se o otázkách designu, měla by tato zařízení splňovat především jednu věc. V sezóně musí přibližně každých 14 dní, dvakrát nebo třikrát za zápas fungovat 20-30 minut při plném zatížení – každopádně vždy, když rozhodčí odpíská přestávku a desetitisíce fanoušků současně vtrhnou do "oddělení keramiky".
Vždy místo v lóži
„Množství vody na splachování a potažmo i jmenovité světlosti potrubí v tomto případě opravdu nejdou spočítat ani dimenzovat,“ říká mistr TZB Manfred Bendig. Za sanitární zařízení na dortmundském stadionu se již více než deset let jako zodpovědná osoba podepisuje majitel firmy Wilhelm Steinhaus GmbH. Přesvědčený fanoušek BVB sedává i během zápasů v nejvyšší řadě tribuny ve společné kabině s hasiči a dalšími příslušníky zásahových jednotek, aby přímo zasáhl, když je ohrožena bezpečnost zásobování sanitárních zařízení.
Sdružení systémů jako „urychlovač stavby“
Na rozdíl od hvězdných hráčů BVB ale Manfred Bending a jeho šest zaměstnanců nevyužili ligové přestávky k odpočinku. Pod velkým časovým tlakem bylo nutné vyměnit většinu sanitárních zařízení a na západní tribuně postavit nové toalety pro dámy. „Čtyři týdny stavby a jeden týden pro jemnou instalaci – to bylo tak tak, když se podíváte na rozsah instalace. Vedle cca 500 metrů montážních kolejnic z předstěnového stavebnicového systému Viega Steptec to bylo i 50 pisoárů, více než 30 toalet, 16 umyvadel a více než tucet podlahových výpustí, které se montovaly do různých sanitárních zařízení a samozřejmě se musely i napojit,“ dodává Bendig. „Tohle naplánovat předem, bylo u sanačních prací téměř nemožné. O to více nám pomohl stavebnicový systém Viega Steptec a vhodné montážní moduly pro sanitární keramiku, takže jsme i v nepředvídaných situacích dokázali instalaci zvládnout."
Práce byly navíc usnadněny systémem lisovací techniky spojování potrubí, který také patří do programu značkového výrobce Černožlutých. „Nezávisle na stávajících instalacích jsme díky lisovací technice mohli skutečně během několika minut napojit několik pisoárů a záchodů v řadě – a v případě potřeby i přeložit rozvody požární vody nebo nástěnný hydrant, pokud tzv. stály v cestě.“
Rychle a bezpečně: S využitím systému lisovací techniky spojování potrubí Viega Profipress lze překládat i přívody k nástěnným hydrantům, pokud stojí v cestě. (Foto: Viega)
Patnáctipalcová odpadní přípojka stačí
Stále však není zodpovězena otázka, jak musí být dimenzována napojovaná potrubí, aby bylo možno v několika málo minutách zvládnout koncentrovaný průtok v sanitárních zařízeních. Manfred Bendig reaguje úsměvem, neboť nápor fotbalových fanoušků, kterého se ostatní tolik obávají, zde vůbec není problém. „Místo toho, abychom potrubí dimenzovali na jednorázové zatížení, bylo pro řadové pisoáry nainstalováno časově řízené centrální splachování. Když se očekává intenzivní používání sanitárních zařízení, spustí magnetické ventily splachování v definovaných časových intervalech automaticky. Nedochází k problémům, když někdo zapomene spláchnout, nerozbíjí se tlakové splachovače a neustálým splachováním se nezvyšuje spotřeba vody – a pisoáry s 22palcovým sběrným potrubím a 15palcovou odpadní přípojkou na každý jednotlivý sanitární prostor jsou spláchnuty vždy dočista.“ Pravidelné hygienické splachování zařízení bylo díky tomu možné i během ligové přestávky.
Signal Iduna Park, který se do roku 2005 jmenoval Westfalenstadion, je svojí kapacitou přes 81 000 diváků největším fotbalovým stadionem v Německu. Byl vybudován mezi lety 1971 a 1974 pro mistrovství světa ve fotbale v roce 1974 a od té doby je domovským přístavem bundesligové Borussie Dortmund. Během mezinárodních zápasů, na kterých jsou povoleny pouze místa k sezení, se kapacita pohybuje kolem 66 000 diváků. Více informací naleznete zde www.bvb.de
Sdílet / hodnotit tento článek