REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Denní světlo v interiéru více o tématu

Přirozené světlo v interiéru - střešní světlíky

Střešní světlíky jsou jedním z mnoha typů prosvětlovacích prvků, které se používají převážně u průmyslových a zemědělských objektů. Své uplatnění najdou ale i ve stavbách pro bydlení. Zde především v designových provedeních například pro prosvětlení vnitřní chodby. Podívejme se na tvarové možnosti světlíků.

Mimo okendveří, o kterých se můžete podrobně dočíst v samostatném tématu na ESTAV.cz máme možnosti prosvětlení prostoru shora světlíky a světlovody. Dnes se podíváme podrobně na světlíky, jejich tvarové možnosti. Světlíky v běžných případech neumožňují výhled z interiéru na terén, na druhou stranu díky velkému podílu oblohové složky světla a minimálnímu riziku stínění okolních budov prosvětlí místnost zpravidla více než okna.

Podle tvaru a velikosti je můžeme rozdělit na:

 • bodové (kopule, jehlan)
 • pásové obloukové nebo housenkové
 • pásové sedlové
 • pultové
 • pásové lucernové (lichoběžníkový, obdélníkový)
 • šedové.

Bodový světlík: 1) kopulový, 2) kopulový se zvýšenou podnoží, 3) pyramidový

Světlíky pásové obloukové nebo housenkové

Jako světlík se označuje i stavební šachta, která prochází svisle celou stavbou. Slouží k nepatrnému přisvětlení, ale hlavně k odvětrání koupelny, WC, špižírny. Nahoře ve střešní části bývá světlík zastřešený sklem, plechovou stříškou nebo zastřešení schází. Pro naši stať, týkající se denního světla je toto řešení nedostatečné.

Bodové světlíky mají různý tvar a různou výšku příruby v nadstřešní části. Při řešení s vyšší přírubou jsme už jen kousek od myšlenky světlovodu.

Pásový obloukový světlík je nejekonomičtějším řešením světlíků. Při kvalitním provedení a zasklení, vzhledem k jednoduché konstrukci, skýtá nejvýhodnější řešení.

Světlíky pásové sedlové

Světlíky pultové

Světlíky lucernové

Sedlové světlíky je potřeba vhodně orientovat, popř. prosklení směrem k jihu je třeba doplnit o polykarbonát se ztmavením nebo fólie, které omezí průnik slunečních paprsků.

Pultové světlíky jsou vlastně polovinou sedlových světlíků se svislo stěnou.

Lucernové zastřešení je vlastně kontinuální bazilikální osvětlení, kdy světlo padá z protějších stran okny, nad kterými je další zastřešení. Někdy se nazývá bilaterálním osvětlením.

Sedlové, pultové, lucernové a šedové světlíky se užívají všude tam, kde nelze použít obloukové světlíky. 

Světlíky šedové 60°

Světlíky šedové 90°

Šedové světlíky mají prosvětlovanou plochu orientovanou většinou jedním směrem, nejlépe na sever a je třeba užít kvalitní zasklení. Za to se vám odvděčí stálým rovnoměrným osvětlením bez kontrastních a jasových výkyvů. Tyto světlíky mohou být šikmé 60° nebo svislé 90°.

Světlíky lze pochopitelně použít v různých kombinacích a modifikacích i bytové architektuře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Denní světlo v interiéru

 1. Přirozené světlo v interiéru - úvod
 2. Přirozené světlo v interiéru - jaký má vliv na naše chování
 3. Přirozené světlo v interiéru - odstupy budov
 4. Přirozené světlo v interiéru - kolik světla dostaneme okny?
 5. Přirozené světlo v interiéru - syndrom nemocných budov
 6. Přirozené světlo v interiéru - střešní světlíky
 7. Světlovody – jak fungují a kam se používají
 8. Přirozené světlo v interiéru - odrazné plochy
 9. Jak dostat do budovy denní světlo: Atria, pasáže, bazilikální osvětlení

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Světlovody – jak fungují a kam se používají

Světlovody – jak fungují a kam se používají

Myšlenka zavedení denního světla do místností, kde je ho nedostatek nebo není k dispozici vůbec, je omílána neustále. Jak docílit výsledku za rozumné náklady, bez zásahů typu atrium, světlíky, prosklená okna či dveře. Někdy toto řešení není stavebně proveditelné, jindy nám ho neumožní dispozice. Světlovody jsou…

Přirozené světlo v interiéru - kolik světla dostaneme okny?

Přirozené světlo v interiéru - kolik světla dostaneme okny?

Denní světlo ve vaší domácnosti je zcela přirozená součást našeho života. A to až tak, že si jeho přítomnost a hlavně kvalitu neuvědomujeme. V interiéru ale trávíme opravdu až 80 % našeho času. To už jsme si řekli, ale máme ho po tu dobu opravdu dostatek? Když dostatek, tak v jaké kvalitě? Dnes nás bude zajímat…

Přirozené světlo v interiéru - odstupy budov

Přirozené světlo v interiéru - odstupy budov

Denní světlo ve vaší domácnosti je zcela přirozená součást našeho života. A to až tak, že si jeho přítomnost a hlavně kvalitu neuvědomujeme. V interiéru ale trávíme opravdu až 80 % našeho času. To už jsme si řekli, ale máme ho po tu dobu opravdu dostatek? Když dostatek, tak v jaké kvalitě? Dnes nás bude zajímat…